Atsarginio rato pakeitimas: žingsniai, kuriais turėtumėte vadovautis kelyje
Pradurta ar nuleista padanga – problema, su kuria vairuodami susiduria daugelis vairuotojų. Nors dabar tokiais atvejais galime išsikviesti techninę pagalbą kelyje, ir nesukti sau galvos, tačiau mokėti savarankiškai pakeisti atsarginį ratą irgi yra naudinga.
Kaip sumažinti ratų pažeidimų riziką kelionėje?
Apžiūrėti savo automobilio padangų būklę prieš kelionę būtų labai geras ir naudingas įprotis. Turite žinoti, kad padangų protektorius turi atitikti sezoną. Važinėti vasarinėmis padangomis žiemos metu nebus itin saugu. Be galo svarbi ir protektoriaus būklė bei pačių padangų amžius. Laikui bėgant guma praranda savo elastingumą ir sukietėja. O susidėvėjęs protektorius gali ne tik sukelti avarinę situaciją šlapiame ar slidžiame kelyje, bet ir yra itin jautrus duobėms ar bet kokiems aštresniems objektams.
Prieš kelionę reikia ne tik apžiūrėti ratus, bet ir patikrinti padangų slėgį. Tai galima padaryti degalinėje, kurioje yra tam reikalinga įranga. Reikiamas slėgis padangose dažniausiai nurodomas ant specialaus lipduko kurį galite rasti arba ant vairuotojo durų, arba ant automobilio kėbulo statramsčio. Kad užtikrinti maksimalų saugumą, vertėtų laikytis gamintojo rekomendacijų.
Veiksmų eiga
- Rūpinkitės savo ir kitų saugumu. Paprastai važiuojant galite pajusti, kad automobilio padanga yra apgadinta ar nuleista, tokiu atveju nepradėkite staigiai manevruoti. Ramiai ir palaipsniui mažinkite greitį ir sustokite saugioje vietoje – kelkraštyje arba stovėjimo aikštelėje, kur netrukdysite kitiems eismo dalyviams.
- Įspėkite kitus eismo dalyvius. Kad kiti vairuotojai jus laiku pastebėtų, įjunkite automobilyje avarinius žibintus, ant kelio pastatykite avarinio sustojimo ženklą – įspėjamąjį trikampį ir dėvėkite šviesą atspindinčią liemenę.
- Paruoškite savo automobilį padangų keitimui. Norėdami užtikrinti savo saugumą atliekant šį darbą, įjunkite pavarą ir užtraukite rankinį stabdį. Po ratais verta dėti kaladėles, kad automobilis stovėtų dar stabiliau. Jei su savimi neturite nė vieno iš šių dalykų, tiks dideli akmenys, medžio fragmentai, plytos ir pan.
- Nuimkite dekoratyvinį diską. Jei jūsų automobilio ratas turi dekoratyvinį diską pirmiausia jį nuimkite. Tai galite padaryti naudodami atsuktuvą ar bet kurį kitą įrankį, kuris turi plokščią galą.
- Atlaisvinkite veržles, laikančias ratą prie stebulės. Tai turite padaryti dar prieš keldami automobilį keltuvu.
- Įsitikinkite, kad automobilis yra ant lygaus paviršiaus, kad keliant nepradėtų atsitiktinai judėti. Jei dirvožemis purus, po “domkratu” galite padėti lentą. Kai ratas atlaisvintas ir mašina saugiai stovi, galite pradėti kelti. Nėra būtinybės maksimaliai kelti automobilio – pakanka, kad ratas tiesiog pakiltų nuo žemės ir galėtų laisvai suktis.
- Keltuvą reikia įremti specialiose, tam skirtose vietose, daugelyje automobilių jas galima rasti ant automobilio slenksčių. Jokiu būdu neremkite keltuvo ant plastikinių slenksčių dalių: jos tiesiog neatlaikys apkrovos. Norėdami saugiai pakelti automobilį, turite įsitikinti, kad keltuvas yra įstatytas tinkamoje padėtyje.
- Kai norimas ratas yra ore, galite iki galo atsukti veržles ir pakeisti ratą į atsarginį. Nuimkite sugadintą ratą.
- Pritvirtinkite atsarginį ratą. Užmaukite jį, įsitikinkite, kad jis laikosi stabiliai, ir pakankamai priveržkite varžtus arba veržles, bet ne iki galo.
- Nuleiskite automobilį. Kai automobilis stovi ant žemės, iki galo priveržkite varžtus ar veržles. Teisingiausia būtų priveržti žvaigždutės principu, tai padės išvengti iškraipymų montavimo metu ir ratas prisisuks tolygiai. Nuimkite keltuvą. Svarbu tvirtai priveržti ratą, kad važiuojant jis neatsilaisvintų. Priveržus reikia patikrinti visas veržles ir įsitikinti, kad jų netrūksta.
- Įvertinkite ar ratas atlieka savo darbą. Įsitikinkite, kad tinkamai pripūsta atsarginė padanga. Ir tik kai esate įsitikinę, kad viskas tvarkoje, pradėkite palengva važiuoti. Keliaukite artimiausią autoservisą, kur atsarginę padangą pakeis nauja arba suremontuos senąją.
Ką svarbu turėti automobilyje?
Nemalonumai dažniausiai užklumpa netikėčiausiose situacijose, bet jūs galite būti tam bent šiek tiek pasiruošę. Automobilyje pravartu turėti tam tikrų daiktų, kurie gali supaprastinti kilusią problemą. Taigi, daiktai, kuriuos svarbu turėti savo automobilyje:
- Atsarginis ratas
- Įrankiai reikalingi ratui atsukti
- Automobilio keltuvas
- Elektrinis oro kompresorius
- Automobiliniai skysčiai (variklio alyva, aušinimo skystis, stabdžių skystis)
- Universalių įrankių komplektas
- Šviesą atspindinti liemenė ir avarinio sustojimo ženklas
- Pirmosios pagalbos rinkinys
- Techninės pagalbos kelyje telefono numeris, geriausia jei numerių būtų keletas