Šalies savivaldybėse tęsiami mokymai bendruomenių lyderiams
Savivaldybėse ir toliau vyksta mokymai bendruomenių lyderiams. Šie mokymai yra Vidaus reikalų ministerijos inicijuotos informacinės kampanijos „Esame komanda – turime planą“ dalis. Juos, bendradarbiaudamas su Lietuvos vietos bendruomenių organizacijos sąjunga (LVBOS), rengia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Spalio 18 d. tokie mokymai buvo surengti Biržuose ir Kaune.
„Prieš daugiau nei 1,5 metų Ukrainoje prasidėjo karas, praeitą savaitę – Izraelyje. Niekada nežinome, kada gali ištikti gamtos stichija, kilti didžiulis gaisras. Pasiruošti tokiems įvykiams ir žinoti, kaip reaguoti ir elgtis įvykus ekstremaliajai situacijai, būtina. Kartais atrodo, kad teoriją žinome, bet žinias atnaujinti yra gerai. Tad šiandien puiki proga prisiminti ir atnaujinti turimas žinias“, – sakė Kauno rajono savivaldybės vicemeras Paulius Visockas savivaldybėje vykusiuose pasirengimo ekstremaliosioms situacijos mokymuose, skirtuose bendruomenių lyderiams.
Vicemeras ragino bendruomenių lyderius mokymų metu įgytas žinias skleisti savo bendruomenėse, kad kuo daugiau žmonių žinotų, kaip apsaugoti save ir šeimą įvykus ekstremaliajai situacijai.
Mokymų dalyviai mokėsi, kaip reikėtų elgtis ekstremaliųjų situacijų metu ir savarankiškai išgyventi tris kritines paras, t. y. 72 valandas. Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyresnysis specialistas Adolfas Dembinskas suteikė praktinių ir aktualių žinių, kur ir kaip rasti informacijos apie arčiausiai esančias sirenas, priedangas ir kolektyvinės apsaugos statinius, taip pat paaiškino, kaip susidaryti šeimos planą, susikrauti išvykimo krepšį.
Biržų rajono savivaldybės administracijoje vykusiuose civilinės saugos mokymuose dalyvavo vietos bendruomenių lyderiai, įstaigų ir organizacijų atstovai bei gyventojai. Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Aukštikalnytė pasidalijo žiniomis bei praktiniais patarimais, kaip pasirengti ir kaip elgtis įvairių įvykių, ekstremaliųjų situacijų bei krizių metu, taip pat buvo aptarti visuomenės perspėjimo ir informavimo algoritmai, gyventojų evakavimo klausimai, kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų paskirtis ir galimybės savarankiškai pasirengti galimoms nelaimėms.
Biržų rajono savivaldybėje yra patvirtinti 27 kolektyvinės apsaugos statiniai, skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui, saugantis nuo žalingo aplinkos poveikio bei evakuotų gyventojų apsaugai ekstremaliųjų situacijų ar karo metu.
Savivaldybėje taip pat yra 21 patvirtinta priedanga, skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai, kilus oro pavojui nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu.
A. Aukštikalnytė priminė, kaip svarbu mobiliajame telefone aktyvuoti perspėjimo funkciją, mokymų metu kalbėta apie šeimos pasirengimo pavojams plano svarbą, priminta, jog būtina ant popieriaus užsirašyti giminių, draugų adresus, telefono numerius, pasiimti artimųjų nuotraukų, aptarta, kokius daiktus į išvykimo krepšį rekomenduojama susidėti, jeigu tektų evakuotis.
Mokymai bendruomenių lyderiams organizuojami visose 60 savivaldybių.