URM Rusijos ambasados patikėtiniui įteikė protesto notą dėl šalyje naikinamų atminimo lentų stalinizmo aukoms pagerbti
Po žinios apie paminklinės lentos buvusiam Lietuvos užsienio reikalų ministrui ir katalikų arkivyskupui Mečislovui Reiniui sunaikinimą ir paminklo Michailui Muravjovui-Korikui atidengimą, Užsienio reikalų ministerija (URM) Rusijos ambasados Lietuvoje laikinajam reikalų patikėtiniui Aleksanderiui Elkinui įteikė protesto notą.
„A. Elkin buvo įteikta protesto nota dėl Rusijos Vladimiro miesto kapinėse sunaikintos paminklinės lentos, skirtos buvusio užsienio reikalų ministro, arkivyskupo Mečislovo Reinio atminimui įamžinti“, – skelbia ministerija.
„Pareikalauta, kad atsakingos Rusijos Federacijos institucijos kaip galima greičiau išsiaiškintų šio vandalizmo akto Vladimiro mieste aplinkybes ir patrauktų kaltuosius atsakomybėn bei nedelsiant atkurtų Mečislovo Reinio atminimui skirtą paminklinę lentą“, – praneša URM.
Pranešama, kad susitikimo su A. Elkinu metu URM atstovai atkreipė dėmesį, kad tai jau ne pirmas atvejis, kai Rusijoje yra nugriaunami paminklai, skirti režimo aukoms pagerbti.
„Tokie veiksmai negali būti vertinami kitaip nei istorinės tiesos ir stalinistinio totalitarinio režimo aukų atminimo niekinimas, todėl ministerija pareikalavo atsakingų Rusijos institucijų atkurti sunaikintus paminklus“, – skelbia URM.
Taip pat, pranešama, kad URM atstovai išreiškė nusivylimą ir Kaliningrado srityje atidengtu paminklu žiaurumu pagarsėjusiam carinės Rusijos imperijos valdininkui Michailui Muravjovui, kuris mirties bausme pasmerkė daugybę 1863–1864 metų sukilimo dalyvių, o tūkstančius ištrėmė į Sibirą.
Pirmadienį buvo pranešta apie Rusijos Vladimiro miesto kapinėse sunaikintą paminklą su atminimo lentomis politinių represijų aukoms atminti.
Viena iš paminklinių lentų skirta Ukrainos graikų katalikų bažnyčios archimandritui Klymentijui Šeptickiui, kuris buvo represuotas 1947 metais. Ant paminklo taip pat buvo atminimo lentos Lietuvos užsienio reikalų ministrui ir katalikų arkivyskupui Mečislovui Reiniui ir Lenkijos politikui Janui Jankovskiui. Kas nusprendė paminklą išmontuoti, nežinoma.
Rusijos regionuose pastaruoju metu aktyviai atsikratoma paminklų politinių represijų ir karų aukoms. Liepos mėnesį tapo žinoma apie paminklo represuotiems lenkams dingimą iš Levašovskio kapinių Sankt Peterburge.
Rugsėjį Leningrado srityje dingo paminklas Antrojo pasaulinio karo metais žuvusiems suomių kariams. Spalio mėnesį pasirodė informacija, kad sunaikintas betoninis kryžius, pastatytas netoli Vorkutos lenkų gulago kalinių atminimui.
Praėjusiais metais buvo pranešta apie dingusias atminimo lentas apie represuotus ir deportuotus lenkus Tomsko srityje. Lentelės nuo Lenkų atminimo paminklo taip pat dingo Jakutske.
Kaip praėjusią savaitę skelbė portalas „15min“, Kaliningrado srityje taip pat neseniai atidengtas paminklas carinės Rusijos karo ir politikos veikėjui Michailui Muravjovui-Korikui. Skelbiama, kad 2,5 m statula stovi priešais Lietuvos konsulatą.