Pasaulio odontologams gaminanti įmonė įgyvendino pirmąjį naujojo periodo ES investicijų projektą
Mažai girdėtas faktas – daugiau nei 80 pasaulio valstybių odontologai savo darbe naudoja lietuviškas odontologines medžiagas, kurios juos pasiekia iš Šiaulių. Čia įsikūrusi vienintelė tokia Baltijos šalyse odontologinių medžiagų gamybos įmonė „Medicinos linija“. Bendrovė, pasinaudojusi Inovacijų agentūros kvietimu investuoti, tapo pirmąja įmone sėkmingai įgyvendinusia projektą iš naujojo 2021–2027 m. ES fondų investicijų programos finansavimo laikotarpio.
Gavusi finansavimą įmonė pertvarkė savo energetinį ūkį, įdiegdama saulės jėgainę ir taip gamindama tvariau, bei konkurencingiau.
Ant Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje pastatytos gamyklos stogo, šių metų pavasarį atsirado 100 kW galingumo saulės jėgainė. Ji pagamina apie 30 proc. reikalingos energijos odontologijos medžiagas gaminančiai įmonei ir per mėnesį sutaupo apie 15 tūkst. kilovatvalandžių – tiek mažiau elektros energijos bendrovė perka rinkoje, kai pasistatė savo jėgainę.
Kaip pasakoja įmonės „Medicinos linija“ vadovė Rima Žurauskaitė-Storace, idėja statyti saulės jėgainę kilo per praėjusiais metais vykusį elektros kainų šuolį.
„Buvome vieni pirmųjų, kurie sureagavo į energijos kainų pokyčius. Tai lemia mūsų gamybos specifika – gaminame jautrias medicinines priemones. Gamybai naudojame ypatingos švaros patalpas, kuriose ištisus metus kontroliuojame drėgmę, slėgį ir temperatūrą, – vasarą vėsiname, žiemą šildome. Atsirado poreikis būti mažiau priklausomiems nuo išorinių aplinkybių, energijos kainų svyravimų. Priėmėme sprendimą investuoti į saulės jėgainę“, – teigia ji.
Bendras investicinis projektas siekė 83,2 tūkst. Eur, iš kurių daugiau nei pusė buvo kompensuota per Inovacijų agentūros finansavimo priemonę. Vadovė skaičiuoja, kad jėgainė, priklausomai nuo elektros energijos kainų, atsipirks per 3-5-erius metus. Be paramos atsipirkimo laikotarpis siektų apie 7-erius metus.
Įmonė pasinaudojo kvietimo „Skatinti atsinaujinančių energetikos išteklių diegimą pramonės įmonėse Vidurio ir vakarų regione diegimą“ teikiamomis galimybėmis. Pagal šį kvietimą iš viso įmonėms buvo skirta 31,9 mln. Eur ES investicijų.
Pasak Inovacijų agentūros Verslo skatinimo skyriaus vadovės Dianos Martinavičės, ypač džiugina, kai inovatyvios įmonės, tokios kaip „Medicinos linija“, suderina progresyvumą ne tik produktų kūrime, tačiau perkelia jį į gamybą.
„Medicinos linija” yra pirmoji įmonė, kuri sėkmingai įgyvendino projektą iš naujojo 2021-2027 m. finansavimo laikotarpio, kuris startavo praėjusių metų pabaigoje, ir įdiegė atsinaujinančios energijos šaltinius savo gamykloje. Sėkmingas pavyzdys užkrečia. Sulaukėme ir daugiau paraiškų iš Šiauliuose įsikūrusių įmonių, kurios įžvelgė galimybę padidinti energetinę nepriklausomybę, gaminant švarią, atsinaujinančią energiją“, – teigia D. Martinavičė.
„Medicinos linija” yra vienintelė odontologijos priemonių gamintoja Baltijos šalyse, 95 proc. savo produkcijos eksportuojanti į daugiau nei 80 pasaulio valstybių, kur šie produktai žinomi kaip „i-dental“ prekės ženklas. Pasak R. Žurauskaitės-Storace, bendrovė planuoja pasinaudoti ir eksportą skatinančiais finansavimo kvietimais, kurie atvertų naujas eksporto rinkas ir didintų tarptautinių pardavimų apimtis.
Iš viso Inovacijų agentūros finansavimo portfelis šiuo metu siekia apie 873 mln. Eur, skaičiuojant 2021-2027 m. ES investicijų finansinį laikotarpį (511,2 mln. Eur), 2021-2027 m. laikotarpio Teisingos pertvarkos fondą (273 mln. Eur), misijomis grįsta mokslo ir inovacijų programų finansavimą (77,7 mln. Eur), Norvegijos finansinio mechanizmo programą (2,99 mln. Eur) ir 2022 m. Lietuvos valstybės biudžeto finansavimo priemones (2,1 mln. Eur). Šis verslo investicijų finansavimas Lietuvos verslą pasieks per visus finansinio laikotarpio metus.