Domeikavos bendruomenė, sukilusi prieš atviro tipo kalėjimą šalia vaikų darželio, nusprendė imtis pokyčių visoje Lietuvoje
„Jei valdžios savivalė pavertė mus aktyvistais, kuriems patiems teko atrasti valdžios institucijų daromus nusižengimus LR įstatymams, mes kovosime su netinkamais sprendimais ne tik Domeikavos bendruomenėje, bet ir visoje Lietuvoje“, – sako Dalia Grakulskytė, kartu su bendraminčiais aktyviais Domeikavos gyventojais įkūrusi VšĮ „Domeikavos vienybė“.
Prieš šešias savaites Domeikavos (Kauno raj.) bendruomenėje pasklidus žiniai, jog Šakių kaime visai šalia darželio ir mokyklos numatyta įkurdinti atviro tipo kalėjimą „Pusiaukelės namai“ ir probacijos tarnybą, per tūkstantį gyventojų susivienijo prieš šį valdžios sprendimą, ėmė rinkti parašus, pasitelkę teisininkus, į viešumą iškėlė daugybę valdžios institucijų įvykdytų pažeidimų. Nuodugniai įsigilinę į problemą aktyviausi Domeikavos gyventojai susiėmė už galvų: pasirodo Kalėjimų departamentas prie LR teisingumo ministerijos projektą vykdo be būtinų statybos leidimų, be diskusijų su visuomene ir neatlikus projekto poveikio vertinimo.
Finansavimui skirta daugiau 19 mln eurų paramos iš Norvegijos finansinio mechanizmo ir LR valstybės lėšų. Už „Pusiaukelės namų“ projektą atsakingas Lietuvos kalėjimų tarnybos patarėjas Česlovas Jocius pripažino, kad pastatas, kuriame planuojama įkurdinti atviro tipo kalėjimą, yra administracinės ir butų paskirties (realiai – viešbučio, aut. past.), o ne specialiosios, kaip reikalauja bet Statybos techninis reglamentas. Kauno raj. savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Kruopis patvirtino, kad „Pusiaukelės namų“ statybų projektas vykdomas negavus Kauno raj. savivaldybės leidimo ir nepakeitus žemės bei pastatų paskirties. Domeikavos aktyvistai išsiaiškino, kad šiemet atidaryti Šiaulių, Tauragės ir dar planuojami Plungėje “Pusiaukelės namai” taip pat įkurdinti administracinės paskirties patalpose. „Teisingumo ministerija nesilaiko šalies įstatymų. Pabandykite būdami verslininku ar privačiu statytoju pastatyti paskirties neatitinkantį pastatą – turėsite nugriauti”, – piktinasi D.Grakulskytė.
Maža to, Domeikavos gyventojai sužinojo, jog šalyje nėra reikalavimų, per kokį atstumą nuo vaikų lavinimo įstaigų gali veikti įkalinimo vietos, ypač atviro tipo. „Yra nustatyti apribojimai, kad aplink darželius ir mokyklas nebūtų galima prekiauti alkoholiu ir tabako gaminiais. Ar tikrai restoranas šalia vaikų lavinimo įstaigos yra pavojingesnis už įkalinimo įstaigą?“ , – retoriškai klausia D.Grakulskytė. Dėl šios priežasties Domeikavos iniciatyvinės grupės nariai, pasitelkę vaiko teisių specialistus, kreipėsi į LR Seimo narius, kad šie įstatymais numatytų tvarką, kokiu atstumu nuo vaikų lavinimo įstaigų gali veikti įkalinimo ir kitos socialiai jautresnės įstaigos. „Galbūt atėjo laikas visoje Lietuvoje susitarti dėl visiems priimtinų ir racionalių taisyklių, kas galima, ir ko negalima miegamuosiuose rajonuose“, – kalba D.Grakulskytė.
Jai pritaria ir Šakių kaimo seniūnaitė Rima Stabrauskienė: „Kodėl pastato remontas vyko slapčia, neinformavus apie projektą vietos gyventojų? Ant remontuojamo pastato net jokios informacinės lentos nebuvo. Tik lapkričio 8 d. buvo organizuotas pirmasis pristatymas gyventojams. Vėliau, lapkričio 20 d. mes surengėme diskusijas su valdžios atstovais, projekto rengėjais, Kalėjimų departamentu ir Teisingumo ministerija, juolab, kad projektas remiamas Norvegijos finansinio mechanizmo pinigais, kuriam ypač svarbu pinigų panaudojimo skaidrumas ir efektyvumas“. Į susitikimus susirinkę per tūkstantį Domeikavos ir šalia esančių Vytėnų bei Sargėnų gyventojų sulaukė solidaus palaikymo ir iš Seimo narių, ir iš Kauno raj. savivaldybės. LR Seimo narė prof. Vilija Targamadzė viešai pabrėžė, jog sprendimas statyti „Pusiaukelės namus“ Domeikavoje „pažeidžia LR Konstitucinio Teismo 2008 m. sausio 22 d. nutarimą apie informavimą, komunikavimą, viešumą ir skaidrumą“.
Reaguodama į bendruomenės sujudimą lapkričio 19 d. LR Teisingumo ministrė Ewelina Dobrovolska savo Facebook pofilyje pripažino: „Šiandien yra viena aišku – teisinio reguliavimo spragos sėja daug abejonių, todėl jau šiandien pavedžiau Teisingumo ministerijos teisininkams parengti reglamentavimą, kuris užkirstų abejones ateityje – procesas steigiant pusiaukelės namus ar atvirasiąs kolonijas būtų labai aiškiai aprašytas, su saugikliais bendruomenėms ir vietos savivaldai“.
Susidūrę su „buldozerio“ principu stumiamu valdžios sprendimu Domeikavos iniciatyvinės grupės nariai priminė, jog Lietuvoje sprendimai realiai turi būti priimami kartu su vietos bendruomenėmis, o ne vien tuščiai deklaruojant jų svarbą. „Supratome, jog patys esame atsakingi už centrinės valdžios priežiūrą. Mes, bendruomenės, turime akylai stebėti, kad Vilniuje sėdintys valdžios pareigūnai laikytųsi savo pačių priimtų įstatymų, o ne savivaliautų mūsų kaimynystėje“, – sako D. Grakulskytė.
Domeikavos gyventojai gruodžio 10 d. kviečia į bendruomenės vienybei skirtą eiseną link Stumbro g. ir ragina vienytis visas Lietuvos bendruomenes. „Grąžinkime Lietuvą bendruomenėms“, – su šiuo šūkiu Kauno raj. aktyvistai sako pradedantys naują judėjimą Lietuvoje.