Minint solidarumo su Palestinos tauta dieną, Vilniuje vyksta protesto akcija: Lietuvos Vyriausybę kaltino dviveidiškumu
Trečiadienį, minint tarptautinę solidarumo su Palestinos žmonėmis dieną, vyksta „Palestina.lt“ atstovų organizuojama eisena Gedimino prospektu. Protestuotojai žygiuos nuo Katedros iki Vinco Kudirkos aikštės, kur planuojamas žuvusių Palestinoje minėjimas.
Tokia protesto akcija Vilniuje vyksta jau antrą kartą.
Eitynėse dalyvavo iki 100 žmonių, taip siekiančių išreikšti solidarumą su Palestinos žmonėmis, pagerbti žuvusius nuo Izraelio karinių veiksmų Gazoje ir Vakarų Krante bei pasmerkti, anot jų, vykdomus nusikaltimus žmogiškumui.
„End the occupation“ („Baikite okupaciją“), „Free Palestine“ („Laisva Palestina“), „Never again for anyone“ („Daugiau niekados niekam“), „Kaip man jūsų tyla paaiškinti vaikams?“ – tokius ir panašius plakatus rodė eisenos dalyviai. Jie taip pat nešėsi Palestinos vėliavas ir skandavo šūkius: „Palestina bus laisva“, „Palestina bus laisva, pauzės negana“, „From the river to the sea Palestine will be free“ („Nuo upės iki jūros Palestina bus laisva“) „Stop okupacijai, stop genocidui“. Anot organizatorių, eisenoje neleidžiama nei Izraelio gynybos pajėgų, nei teroristinės grupuotės „Hamas“ simbolika.
Renginio organizatorius, „Palestina.lt“ bendraįkūrėjas Andrius Mažeika teigia, kad protestu siekiama iš Lietuvos politikų ir žiniasklaidos pareikalauti, kad šie „nustotų remti Izraelio vykdomą etninį valymą ir nusikaltimus žmogiškumui“.
„Vyriausybės prašome žmogiškumo, o ne dviveidiškumo. Nes iš vienos pusės labai remiame Ukrainos pasipriešinimą okupantui. Bet čia palaikome okupantą, ką yra pripažinusios 100 valstybių. Ir kažkodėl Vyriausybė palaiko okupanto teisę gintis“, – teigė A. Mažeika.
„Mes reikalaujame karo veiksmų nutraukimo ir kad būtų nutrauktas genocidas, kuris vyksta prieš mūsų akis“, – jam antrino vienas iš protesto dalyvių.
Pasiekę Vinco Kudirkos aikštę protestuotojai joje išdėliojo kruvinus rūbus ir uždegė paminėjimo žvakutes. Taip pat buvo skaitomi vaikų, išgyvenusių 2008-2009 m. Izraelio ir Gazos karą, prisiminimai. Palestiną palaikantys asmenys ir Lietuvoje gyvenantys palestiniečiai taip pat sakė kalbas.
„Dešimtmečius šis regionas buvo paveiktas konflikto ir jau daugiau nei 75 metus besitęsiančios okupacijos ir nauji įvykiai toliau didina humanitarinę krizę, su kuria susiduria Gazoje gyvenantys palestiniečiai. Mes matome visos infrastruktūros naikinimą – nuo mokyklų iki ligoninių iki bažnyčių. Ir tai neužtikrino nei taikos, nei saugumo“, – kalbėjo mergina, pristatyta kaip „Selma iš Vakarų Kranto“
„Vaikai, kurie išgyvena šį terorą užauga nežmogiškomis sąlygomis, jų gyvenimai pilni skausmo, netekčių ir nestabilumo“, – pabrėžė ji.
Eiseną lydėjo ir V. Kudirkos aikštėje poziciją rodė už Izraelį pasisakantys protestuotojai, nešini šalies vėliava.
Protestuotojai: neprivalome kažko pasiekti, reikia tik parodyti, kad nepritariame tokiai politikai
Eltos kalbinti protestuotojai abejojo ar Vyriausybė sureaguos į jų protestą, ypač pabrėždami, kad jame susirinko vos 100 žmonių. Visgi jie laikosi nuomonės, kad svarbu parodyti solidarumą ir nepritarimą Izraelio veiksmams.
„Mes neprivalome kažko pasiekti. Čia nėra daug žmonių, mes neišgąsdinsime Lietuvos valdžios. Vis tiek manau, svarbu reikšti solidarumą, kad pasaulis žinotų, kad yra žmonių kurie nepalaiko“, – Eltai teigė vienas iš protestuotojų.
„Labai svarbu, kad atėjome parodyti, jog nepritariame tokiai politikai. Tai ir tereikia pasakyti“, – pabrėžė proteste dalyvavusi mergina.
Taip pat kai kurie eitynėse dalyvavę asmenys paminėjo, kad daug kur kontraversiškai vertinamo šūkio „Nuo upės iki jūros Palestina bus laisva“ nelaiko antisemitiniu. Jų teigimu, toks pasakymas neigiamą potekstę įgauna tik kai jį vartoja Izraelio sunaikinimo siekiančios grupės.
„Labai priklauso, kas tai sako. Jeigu tai sakys „Hamas“ teroristas, implikacija aiški – išnaikinti visus žydus. Bet jeigu tai sako žmogus, kurį gąsdina vykstantis genocidas, tai reiškia visiškai kita“, – aiškino jaunas vyras.
Protestą organizuoja kelios organizacijos – „Fridays For future“, „Gyvenimas per brangus“, svetainė „Palestina.lt„
Renginio organizatoriai taip pat tvirtina, kad atsiriboja nuo asmenų, renginio metu ar po jo vykdančių ar kurstančių smurtą bei skleidžiančių antisemitizmą.
Palestinos palaikymo protestai Vilniuje vyksta antrą kartą. Pirmasis protestas, vadinamoji „Tylos eisena“ vyko spalio 19 d., jo metu irgi buvo išreiškiamas palaikymas Gazos žmonėms, parodyta pagarba jų žuvusiems ir pasmerktas Izraelio perteklinis atsakas prieš „Hamas“ atakas.
Pasak „Hamas“, Gazos Ruože per Izraelio apšaudymus iki šiol žuvo daugiau kaip 14 800 žmonių, o dar apie 36 000 buvo sužeista. Šių duomenų nepriklausomai patikrinti negalima.
Izraelis pradėjo atakuoti Gazos Ruožą po „Hamas“ smogikų inicijuotų žudynių, per kurias Izraelio bendruomenėse spalio 7 d. gyvybės neteko daugiau kaip 1 200 žmonių. „Hamas“ taip pat paėmė apie 240 įkaitų.