Apdovanoti Dirbtinio intelekto technologijų mokslininkai, kūrėjai bei iniciatyvos
Lietuvos dirbtinio intelekto asociacija (LDIA) 2023 gruodžio 11 d. jau trečią kartą organizavo dirbtinio intelekto apdovanojimus „AI Awards 2023“.
Šis renginys skirtas Lietuvos mokslininkų, dirbančių dirbtinio intelekto srityje, ir Lietuvos DI ekosistemos geriausiems darbams ir pasiekimams įvertinti. Renginys prasidėjo nominantų pristatymais, vėliau apdovanoti dirbtinio intelekto meno konkurso nugalėtojai, renginį vainikavo muzikinė dalis.
Už geriausią metų mokslinę dirbtinio intelekto publikaciją apdovanotas Justas Dauparas, Vašingtono universitetas (už darbą Mega-scale experimental analysis of protein folding stability in biology and design, Nature). Justo sukurti matematiniai ir kompiuteriniai modeliai skirti spręsti baltymų sulankstymo problemą. Prieš tai Justas atliko podoktorantūrą Harvardo universitete, o studijas baigė Kembridžo universitete.
Metų DI įmonės titulą pelnė bendrovė „Neurotechnology“ naudojanti neuroninius tinklus biometriniame asmens atpažinime. Įmonė stiprina savo techninės įrangos pajėgumus – šiemet įsigijo dešimt „NVIDIA H100 80GB SXM5“ grafinių procesorių, kurie šiuo metu laikomi galingiausiais pasaulyje. Savo ruožtu tai tapo didžiausiu skaičiavimu su neuroniniais tinklais pajėgumu Lietuvoje.
Apdovanojimą už socialinę iniciatyvą pelnė“EdTech Centras“. Nacionalinės švietimo agentūros EdTech centras įsteigtas nacionalinei misijai – skaitmeninei švietimo sistemos transformacijai – vykdyti. Centras supažindina švietimo įstaigas – nuo darželių iki universitetų – su inovatyviausiomis švietimo priemonėmis, kviečia jas išbandyti naujus, įtraukiančius skaitmeninius mokymosi sprendimus mokyklose – nuo karjeros planavimo ir asmeninio tobulėjimo programų iki virtualios realybės.
Metų taikymu viešajame sektoriuje apdovanota Vilniaus savivaldybė. Vilniaus savivaldybė apdovanota už iniciatyvą su inovatyvių dronų panaudojimu stebėti miestą ir šių technologijų vystymą.
Metų edukatoriaus titulą pelnė dr. Jurgita Kapočiūtė-Dzikienė. Jurgita Kapočiūtė-Dzikienė nuo 2005 m. dėsto Vytauto Didžiojo universitete (VDU), jos aistra – kalbos technologijos. Paskaitose ji derina teorines ir praktines žinias, įgytas atliekant mokslinius tyrimus (paskelbta virš 60 mokslinių publikacijų) dirbant VDU / Tilde IT. Kaip sakė mokslininkė – ją labiausiai motyvuoja didelis noras perduoti įgytas žinias jaunajai kartai ir matyti, kaip „auga“ jos studentai.
Kylančios žvaigždės titulą gavo Mantas Lukauskas. Mantas teigia, kad niekada neįsivaizdavo, jog užsiims programavimu, nors mokytojai jį skatino. Vietoj to jis pradėjo kelionę į fizinių mokslų pasaulį ir papildomas ekonomikos studijas. Tačiau baigęs studijas su pagyrimu, Mantas magistro studijas pakreipė matematikos link. Šiandien jis ir toliau gilina savo žinias studijuodamas informatikos doktorantūroje. „Pastaruosius kelerius metus tikrai galiu pavadinti augimo metais, kai nuo analitiko perėjau nuo duomenų mokslininko iki projekto techninio vadovo, vadovavau studentų baigiamiesiems darbams, skaičiau paskaitas apie matematiką ir dirbtinį intelektą, konsultavau studentus kaip karjeros mentorius duomenų mokslo / dirbtinio intelekto srityje“, – sako Mantas. Šiuo metu jis dirba duomenų mokslininku ir technologijų vadovu įmonėje Hostinger, kur, pasitelkdamas dirbtinį intelektą, kuria ateities prieglobos paslaugas, bei tyrėju KTU. Per pastaruosius porą metų Mantas išleido daugiau nei 10 mokslinių darbų.
Už savo indėlį į dirbtinių neuroninių tinklų ir vaizdų atpažinimo sritis prof. Antanas Verikas buvo apdovanotas „AI Award for Lifetime Achievements“ apdovanojimu. Antanas Verikas, išskirtinis Lietuvos informatikos profesorius, įnešė svarų indėlį į dirbtinių neuroninių tinklų ir vaizdų atpažinimo sritis. Dirbdamas profesoriumi Halmstado universitete (Švedija) ir KTU Antanas dirbo prie dirbtiniais neuroniais tinklais grindžiamos vaizdų analizės, už tai A. Verikas pelnė pripažinimą akademinėje bendruomenei. Jo ilgametis akademinis kelias apima 1981 m. įgytą daktaro laipsnį ir 1996 m. KTU suteiktą habilituoto daktaro laipsnį vaizdų atpažinimo srityje.
Daugiau nei du dešimtmečius dirbdamas Halmstado universitete Verikas ėjo įvairias svarbias pareigas, o nuo 2001 m. ėjo profesoriaus pareigas. Jo mokslinių tyrimų kryptys buvo nuo optinio simbolių atpažinimo iki dirbtinių neuroninių tinklų taikymų spalvotų vaizdų atpažinime. Tarp jo pasiekimų paminėtinas jo vadovavimas kuriant intelektualiuosius skaičiavimo metodus, pritaikytus poligrafijos ir popieriaus gamybos pramonei. Integruodamas dirbtinius neuroninius tinklus ir vaizdų apdorojimą, jis sėkmingai sukūrė spaudos kokybės vertinimo priemones, kurias pritaikė Švedijos ir Jungtinės Karalystės laikraščių ir banknotų spaustuvės. A. Verikas ne tik atlieka mokslinius tyrimus, bet ir prisideda prie švietimo, dėstydamas taikomosios elektronikos, dirbtinių neuronų tinklų ir atpažinimo kursus bei vadovaudamas daugeliui magistrantų ir doktorantų. Antanas yra 12 mokslo daktarų mokslinis vadovas, paskelbęs 192 mokslines publikacijas, bei yra žurnalo „Journal of Software“ vyriausiasis redaktorius.
Renginyje taip pat apdovanoti dirbtiniu intelektu sukurtų meno kūrinių konkurso nugalėtojai. Konkurso tikslas sukurti originalias frazes iš kurių DI technologijų modelis galėtų sugeneruoti netikrą paveikslą. Geriausiais darbais pripažinti šie DI sugeneruoti paveikslai:
1 vieta – Nojus Tubinis, Vincento van Gogo portreto ir jo kūrinio „Žvaigždėta naktis“ interpretacija
2 vieta – Julija Pševlotskaja, „Šokoladinis džiaugsmas žiemos stebuklų šalyje“
3 vieta – Inga Jonikienė, „Mano gyvenimo istorija“