V. Čmilytė-Nielsen po susitikimo su V. Zelenskiu: sieksime, kad Vašingtone įvyktų tai, kas neįvyko Vilniuje

Lietuva ir toliau nuosekliai sieks, kad Ukraina taptų NATO nare, trečiadienį po susitikimo su Vilniuje viešinčiu Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Tai, kas neįvyko Vilniuje, sieksime, kad įvyktų Vašingtono samite – kad jau būtų kalba apie Ukrainos narystę NATO“, – po susitikimo su V. Zelenskiu komentavo V. Čmilytė-Nielsen.
„Už dviejų dienų čia svečiuosis Roberta Metsola, Europos Parlamento pirmininkė. Su ja kalbėsime apie Ukrainos kuo greitesnę integraciją ir kelią į Europos Sąjungą. Ir, iš esmės, visapusis palaikymas, kurį Seimas labai nuosekliai rodo Ukrainai, jis toliau bus tęsiamas“, – pridūrė Seimo pirmininkė
Pasak V. Čmilytės-Nielsen, susitikimo metu Ukrainos prezidentas dėkojo Lietuvai ir juokavo, jog nebežino, kokios dar paramos gali prašyti.
„Prezidentas dėkoja Lietuvai ir pusiau juokais, pusiau rimtai pasakė, kad nėra ko daugiau prašyti iš Lietuvos, nes Lietuva ir taip daro viską, ką gali. Tai yra, sakyčiau, įvertinimas to, ką darome ir ką darėme visą laiką nuo pat pilno masto karo pradžios“, – teigė Seimo pirmininkė.
„Svarbiausia Ukrainai dabar yra ginkluotė, svarbus palaikymas kelyje į Europos Sąjungą ir šioje srityje Lietuva labai daug daro. Tai yra mūsų prisiimtas įsipareigojimas toliau būti Ukrainos ambasadoriais visuose formatuose, kur yra reikalinga ir būtina, nes matome Ukrainos kovą kaip savo kovą“, – akcentavo ji.
Aptartos karinio bendradarbiavimo galimybės
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, kad frakcijų seniūnų ir valdybos narių susitikime su V. Zelenskiu svarstyta, kaip Lietuva gali prisidėti prie šalies dronų gamybos proceso.
„Jų tikslas per metus pasigaminti vieną milijoną dronų. Įvairių rūšių, bet kalbame apie mažiukus, kovinius dronus. Klausiau, kaip galime padėti tą gamybą užtikrinti – pavyzdžiui, gal tai galėtų būti kažkokios gamybinės linijos dalies su ukrainiečių dalyvavimu perkėlimas į Lietuvą. Taip turi žinias iš fronto, ir turi gamybą – padedi ir ukrainiečiams, ir pats pasigamini. Vadinasi, esi stipresnis“, – viena iš susitikime su V. Zelenskiu aptartų temų dalijosi NSGK pirmininkas.
„Apskritai, reikalinga karinė parama: sistemos, artilerija, amunicija (…), radijo elektroninės kovos mašinos. Rusai šioje vietoje labai stiprūs ir Ukrainai reikia spręsti, kaip jų bepiločius nuslopinti“, – sakė L. Kasčiūnas.
Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas pažymėjo, jog aptarus šalių karinio bendradarbiavimo galimybes, V. Zelenskis dar kartą padėkojo Lietuvai.
„Iš esmės nieko Lietuvos neprašo – sako, kad Lietuva viską jau davė, ką galėjo, tą atidavė ir remia Ukrainą 100 proc. Tą jis įvardino ir už tai dėkojo. (…) Galime pasidžiaugti, kad bendradarbiavimas tikrai yra labai vertinamas“, – sakė P. Saudargas.
Trečiadienį Lietuvoje lankosi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tai jau ketvirtas politiko apsilankymas Lietuvoje.
Kyjivo lyderio darbotvarkėje – susitikimas su prezidentu Gitanu Nausėda, kurio metu buvo aptarta Rusijos karo Ukrainoje eiga, paramos Ukrainai klausimai, šalies integracijos į ES ir NATO procesai. V. Zelenskis taip pat susitiks su premjere Ingrida Šimonyte, parlamento vadove Viktorija Čmilyte-Nielsen bei Seimo delegacija.
Popietėje valstybių vadovai kreipėsi į susirinkusiuosius greta Prezidentūros, Daukanto aikštėje
„Sveikinu tave, Vilniau, sveikinu tave, Lietuvos tauta“, – sakė V. Zelenskis, savo kalboje pabrėždamas, kad į Europą taika galiausiai ateis.
„Pastarąsias keletą dienų Vilniuje buvo yapč šalta, bus šalta ir likusią savaitės dalį. Tačiau šiandien ženkliai šilčiau, simboliška, kai mes kartu šaltis atsitraukia. Tikiuosi, atsitrauks ir Rusija“, – S. Daukanto aikštėje kalbėjo V. Zelenskis.
„Negalime pasakyti tikslios dienos, kada tai įvyks, negalime išvardinti detalių, kaip tai įvyks, tačiau žinome, kad tai įvyks. Ir mūsų laisvė paims viršų. Tokia diena būtinai ateis. Būtinai“, – pridūrė jis.
Vakare G. Nausėda ir V. Zelenskis ketina lankytis ir lankysis Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyva įsteigtame Ukrainos centre, kur susitiks su Lietuvoje gyvenančiais ukrainiečiais karo pabėgėliais.
V. Zelenskis ketina palikti Lietuvą dar šįvakar – po apsilankymo Vilniuje, Ukrainos prezidentas vyks į kaimynines Latviją ir Estiją.
Pastarąjį kartą V. Zelenskis Lietuvoje lankėsi praėjusių metų liepą, Vilniuje vykstant NATO viršūnių susitikimui.