Marijampolėje pagerbtas laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas: pristatytas LGGRTC filmas ir paroda
Pasitinkant Vasario 16-ąją – Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, Marijampolės Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejus svetingai pakvietė į renginius, skirtus pagerbti legendinio Lietuvos laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimą.
„Neužmirškime savo didvyrių, būkime verti jų“ – įžanginiame žodyje susirinkusius paragino Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus vyresnioji muziejininkė Dalė Naujalienė. Ji pakvietė tylos minute pagerbti Lietuvos laisvės gynėjų Antano, Juozo, Stasio, Jurgio, Vinco, Lukšų, bei jų tėvų Simono ir Onos Vilkaitės-Lukšienės, atminimą. Šios muziejininkės iniciatyva Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus darbuotojai gėles, skirtas Antano Lukšos atminimui, padėjo prie paminklo „Tauro apygardos partizanams“.
Renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis, Laisvės kovotojo Antano Lukšos sūnus Kęstutis Lukša ir dukra Dalia Lukšaitė-Maciukevičienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė, dokumentinio filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas” autorė, žurnalistė Rūta Sinkevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Marijampolės skyriaus pirmininkas Rolandas Raibikis ir gausus būrys marijampoliečių, kuriems svarbu prisiminti kovojusius už Lietuvos laisvę.
Marijampolės krašto visuomenei pristatytas dokumentinis filmas, kuriame pasakojama ne vien apie Antaną Lukšą, garsaus partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolį, bet ir apie to meto istorinius įvykius bei visos Lietuvos likimą. Apie filmo kūrimą pasakojo dokumentinio filmo kūrėja Rūta Sinkevičienė, prisiminimais pasidalino ir A. Lukšos artimieji. Filme daug įdomių istorinių kadrų, pasakojančių apie keturių sūnų mamą Oną Lukšienę, kuri, neradusi „enkavėdistų“ nužudyto ir miestelio aikštėje numesto sūnaus, nuo grindinio surinko pralietą nukankintųjų kraują, susirišo į terbelę ir palaidojo garbingoje vietoje. Tai ne vien simbolis, o įrodymas, kaip paprastas žmogus išgyveno ne tik dėl savo vaikų partizanų, bet ir dėl visos okupuotos Lietuvos.
Po filmo peržiūros Marijampolės krašto muziejaus „Salėračio” galerijoje buvo atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų parengta edukacinė-kilnojama paroda „Laikom frontą!”. Parodą, kurioje pasakojama A. Lukšos gyvenimo istorija, pristatė Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė R. Driaučiūnaitė. Paroda taip pat papildyta originaliais eksponatais iš Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkinių, kuriuose eksponatai, įrodantys, kokia stipri buvo kovojusiųjų už Lietuvos laisvę dvasia ir kokius išgyvenimus patyrė jie ir jų artimieji savo gyvenimo kelyje kovodami už savo tėvynės ir tautos laisvę .
Paroda „Laikom frontą!” muziejuje bus eksponuojama iki kovo 15 d.
Dokumentinį filmą „Antanas Lukša. Brolio pažadas“ 2024 m. vasario 16 dieną 17. 40 min. parodė Marijampolės televizija.
Nuotraukos Marijampolės krašto ir Prezidento K. Griniaus muziejaus darbuotojų ir Laimutės Kraukšlienės