Ką svarbu žinoti grįžtant į Lietuvą padirbus užsienyje?
Tyrimai rodo, kad pastaraisiais metais į Lietuvą sugrįžtančių piliečių yra daugiau nei išvykstančių. Visgi, nors nemaža dalis asmenų nori parvykti į gimtinę, natūralu, jog toks pasikeitimas gali kelti stresą. Reikia pasirūpinti gyvenamąja vieta, darbu, įvairiais dokumentais bei mokesčiais. Laimei, tam, kad palengvintume Jūsų sugrįžimą, trumpai aptarsime tai, ką svarbiausia žinoti parvykstant į Lietuvą, jeigu kurį laiką dirbote užsienyje.
Kuo pasirūpinti prieš grįžtant?
Prieš grįžtant gyventi į Lietuvą svarbu informuoti atitinkamas šalies, iš kurios išvykstate, institucijas bei pasirūpinti reikiamais dokumentais. Tuomet reikia susidaryti planą, kuris palengvintų gyvenimą parvykus. Pavyzdžiui, nuspręskite kur apsistosite, kokių karjeros galimybių sieksite. Dalis įmonių darbo pokalbius siūlo net ir nuotoliniu būdu. Taigi, kai kuriuos aspektus galite išspręsti iš anksto. Grįžtantiems su vaikais svarbu pasidomėti mokymosi ypatumais, ieškoti tinkamos švietimo įstaigos. Nepamirškite, jog parvykstant kartu su augintiniu jam taip pat reikės tam tikrų dokumentų.
Pirmieji žingsniai sugrįžus
Jeigu kurį laiką dirbote užsienyje ir nusprendėte grįžti į Lietuvą, pirmiausia reikėtų deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Tai padaryti galite nuvykę į miesto savivaldybę arba prisijungę prie Elektroninių valdžios vartų portalo. Dar vienas svarbus aspektas – nepamirškite pasirūpinti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD). Jeigu sugrįžę iš užsienio kurį laiką nedirbate, tai reiškia, kad nesate apdrausti valstybės lėšomis. Tokiu atveju PSD įmokas turėsite mokėti savarankiškai arba įstoti į darbo biržą. Galiausiai, nepamirškite pasirinkti gydymo įstaigos ir joje prisiregistruoti.
Pagrindiniai mokesčių ypatumai
Įprastai Lietuvoje reikia mokėti pridėtinės vertės ir nekilnojamojo turto mokesčius bei valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Kita vertus, jei gavote pajamų užsienyje, prievolė jas deklaruoti sugrįžus priklauso nuo kai kurių aplinkybių – rezidavimo statuso, pajamų rūšies ir valstybės, kurioje dirbote. Taigi, rekomenduojama tuo pasidomėti plačiau. Visgi, jeigu esate nuolatinis Lietuvos gyventojas, tačiau užsienio valstybėje mokėjote pajamų mokestį, tikėtina, kad sugrįžus to daryti nereikės. Kita vertus, daugiau informacijos apie tai galite rasti VMI puslapyje. Daliai žmonių taip pat aktualus mokesčių susigrąžinimas iš valstybės, kurioje dirbo. Tai padaryti tikrai įmanoma, jeigu susidūrėte su permoka. Taigi, rekomenduojama susigrąžinimu pasidomėti plačiau arba kreiptis į įmones, kurios pagelbės viską įgyvendinti paprasčiau.
Vairavimas Lietuvoje
Grįžtantiems iš Europos Sąjungai arba Europos ekonominei erdvei priklausančių valstybių, turimo vairuotojo pažymėjimo keisti nereikia. Kita vertus, jeigu parvykstate iš nenurodytų šalių, Jums reikės išlaikyti teorijos ir praktikos egzaminus „Regitroje“. Visgi, čia galioja dar kelios išimtys, į kurias pravartu atsižvelgti. Egzaminų laikyti nereikia, jeigu vairuotojo pažymėjimas buvo išduotas Šveicarijoje, Ukrainoje, Moldovoje, Korėjoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Tačiau tai galioja ne visoms transporto priemonių kategorijoms, todėl būtinai pasidomėkite reikalavimais plačiau.