Vaistai turi būti įperkami
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Konkurencijos tarybos, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais aptarė, kaip mažinti vaistų kainas gyventojams ir užkirsti kelią farmacininkų piktnaudžiavimui.
Dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus tvarkos ir galimos diskriminacijos šiandieną tyrimą pradėjo ir Konkurencijos taryba. Daugiau negu milijonas Lietuvos gyventojų vartoja kompensuojamus vaistus ir medikamentus, todėl šių vaistų kainos yra viena opiausių problemų žmonėms.
„Sveikatos apsaugos ministerija taiko moraliai pasenusią ir neefektyvią kompensuojamųjų vaistų kainų nustatymo tvarką, todėl valstybė ir gyventojai permoka už vaistus. Per metus valstybė vaistams išleidžia per 200 milijonų eurų, dar 50 milijonų eurų už kompensuojamųjų vaistų priemokas sumoka patys žmonės. Ministerijos stagnacija ir aplaidumas lemia ne tik aukštas vaistų kainas, bet ir kelia daug klausimų dėl korupcijos rizikos“, – sako Prezidentė.
Šiuo metu beveik 50 proc. valstybės skiriamų lėšų kompensuojamiesiems vaistams yra išleidžiama seniai išrastiems ir brangiems medikamentams, kai kitos ES šalys pirmenybę teikia pigesniems generiniams vaistams ir tam išleidžia perpus mažiau lėšų. Dėl neracionalaus valstybės lėšų skirstymo kompensuojamiesiems vaistams rekomendacijas Lietuvai yra pateikusi ir Europos Komisija.
Prezidentė akcentuoja, kad taip pat turi būti sudarytos sąlygos žmonėms įsigyti vaistų už prieinamą kainą. Todėl būtina užtikrinti, kad vaistinėse tai pačiai ligai gydyti būtų parduodami kokybiški, bet nebrangūs vaistai. Tokiu atveju, perkant kardiologinius kompensuojamuosius vaistus, žmogui vaistai kainuotų 6 kartus pigiau, o valstybės mastu gyventojai per metus sutaupytų 27 mln. eurų.
Kad sveikatos apsaugos ir farmacijos sektoriuje yra daug problemų, rodo ir visuomenės, ir teisėsaugos, ir kontroliuojančių institucijų tyrimai. Vien tik Konkurencijos taryba per pastaruosius kelerius metus yra nustačiusi daugybę pažeidimų farmacijos sektoriuje – dėl rinkos koncentracijos buvo paskirtos šimtatūkstantinės baudos, nustatyta žmones klaidinančios vaistų reklamos atvejų, aptikta pažeidimų ir vaistų kainų valstybinio reguliavimo srityje. Todėl tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, tiek Konkurencijos taryba turi dirbti kartu ir užtikrinti, kad žmones pasiektų mažesnės vaistų kainos.