Atsistatydino Palestinos premjeras, savo sprendimą pagrįsdamas „nauja realybe“ Gazos kare
Palestinos ministras pirmininkas Mohammadas Shtayyeh pirmadienį paskelbė apie savo vyriausybės, valdančios dalis Izraelio okupuoto Vakarų Kranto, atsistatydinimą, tokį savo sprendimą pagrįsdamas tuo, kad, Gazoje pasibaigus Izraelio karui su „Hamas“, atsiras būtinybė kažką keisti.
M. Shtayyeh savo atsistatydinimo raštą pateikė Ramaloje įsikūrusios Palestinos savivaldos vadovui, Mahmudui Abbasui (88).
Jungtinės Valstijos ir kitos didžiosios šalys ragino pertvarkyti Palestinos savivaldą, kad, pasibaigus po spalio 7 d. „Hamas“ įvykdytų išpuolio kilusiam karui, ši imtų valdyti visas Palestinos teritorijas.
M. Shtayyeh minėjo „įvykius, susijusius su agresija Gazos Ruožo atžvilgiu ir smurto eskalavimu Vakarų Krante bei Jeruzalėje“ – šie rajonai taip pat nukentėjo nuo gyvybes nusinešusių smurto protrūkių karo metu.
Jo žodžiais tariant, atsistatydinti pirmąkart M. Abbasui jis pasiūlęs praėjusį antradienį, tačiau pirmadienį „raštu“ pateikęs oficialų atsistatydinimo raštą. M. Abbasas jo kol kas oficialiai nepriėmė.
M. Shtayyeh (66) pateikė trumpą komentarą, sakydamas, jog „kitu etapu, esant naujiems iššūkiams prireiks naujų vyriausybinių ir politinių priemonių, kuriose būtų atsižvelgiama į naująją realybę Gazos Ruože“.
Jis paragino visus palestiniečius susitarti bei „išplėsti savivaldos valdžią visame Palestinos krašte“.
Izraelis atmetė bet kokią galimybę, kad islamistų judėjimas „Hamas“ ateityje galėtų vaidinti kokį nors politinį vaidmenį Gazoje, tačiau užsiminė, kad tokį vaidmenį galėtų vaidinti vietos palestiniečių oficialūs asmenys.
88-erių M. Abbaso populiarumas Vakarų Krante yra itin mažas, o spalio 7 d. Gazoje prasidėjus karui, jo atžvilgiu kilo vis didėjantis pasipiktinimas. Daugelis jį kritikuoja dėl to, kad griežtai nepasmerkė Izraelio puolimo Gazoje bei didėjančio smurto Vakarų Krante.
„Vieno aktoriaus teatras“
Khalilas Shikaki iš Palestinos politikos ir visuomenės tyrimų centro pasakė, kad M. Abbasas nesugebėjo apsaugoti savų.
„Dabar jis nori pasirodyti kitą dieną, tačiau karo metu jis nieko nepadarė“, – sakė Kh. Shikaki.
„Daugelis palestiniečių yra griežtesni už mane. M. Abbasas turės jam ištikimą vyriausybę. Tai – vieno aktoriaus teatras.“
Ramalos gatvėse palestiniečiai dalinosi dvejonėmis dėl vyriausybės pasikeitimo.
Basilo Farrajo teigimu, Palestinos savivalda „apčiuopiamų rezultatų nepasiekė, nes yra korumpuota, nesugebėjo užtikrinti pakankamo saugumo bei slopino laisvę ir pasipriešinimą“.
Nesvarbu, ar vyriausybė pasikeis, ar ne, „vis tiek ji bus paskirta amerikiečių ir okupantų sprendimu“, – sakė dar vienas vietos gyventojas Rula Abu Daho, omenyje turėdamas Izraelį.
Nuo 2007 m. valdžią Palestinoje dalijasi M. Abbaso valdoma Palestinos savivalda, Vakarų Krante turinti ribotą galią, ir pakrantėje esantį Gazos Ruožą valdanti „Hamas“.
Karas Gazoje kilo po to, kai spalio 7 d. „Hamas“ smogikai įsiveržė į pietų Izraelį ir, oficialiais Izraelio duomenimis grindžiamu naujienų agentūros AFP skaičiavimu, nužudė maždaug 1 160 žmonių, pagrinde civilių.
Per atsakomąją Izraelio kariuomenės operaciją, Gazos sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, šiame ruože jau žuvo mažiausiai 29 782 žmonės, dauguma jų – moterys ir vaikai.
Karo metu beveik du dešimtmečius nematytą lygį pasiekė ir smurtas Vakarų Krante.
Ramalos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo karo Gazoje pradžios Izraelio kariai ir naujakuriai Vakarų Krante nužudė mažiausiai 400 palestiniečių.
Kol kas vis dar neaišku, ar M. Abbasas atsistatydinimą patvirtins tuojau pat, ar palauks, kol bus paskirtas naujas ministras pirmininkas.
Palestinos žiniasklaida teigia, kad M. Abbasas naujam kabinetui vadovauti gali paskirti Palestinos išlaisvinimo organizacijos, kurios dauguma narių – valdančiojo judėjimo „Fatah“ dalyviai, vykdomojo komiteto narį Mohammedą Mustafa.
„Naujas etapas“
M. Mustafa pirmiau yra ėjęs ministro pirmininko pavaduotojo bei vyresniojo M. Abbas patarėjo ekonomikos klausimais pareigas.
Šiuo metu tarptautiniai tarpininkai derasi dėl paliaubų Gazoje paskelbimo, o pagrindinis Izraelio sąjungininkas Vašingtonas taip pat tariasi, kokia Gazoje galėtų būti valdžia, karui pasibaigus.
Palestinietis analitikas ir buvęs ministras Ghassanas Khatibas sakė, kad šiuo atsistatydinimu M. Abbasas norėjo parodyti, kad yra lankstus ir pasirengęs sudaryti technokratų vyriausybę, kuri „po karo veiktų tiek Vakarų Krante, tiek Gazos Ruože“.
„Jeigu M. Abbasui ir „Hamas“ pavyktų susitarti, tai būtų naujas, reikšmingas etapas mūsų vidaus politikos arenoje“, – naujienų agentūrai AFP sakė Gh. Khatibas.
M. Shtayyeh gynė savo pasiekimus, sakydamas, kad, nepaisant didelių sunkumų, jo vyriausybė sugebėjo tinkamai dirbti.
„Vyriausybė sugebėjo pasiekti pusiausvyrą tarp to, kad būtų patenkinti mūsų gyventojų poreikiai ir užtikrinamos tokios paslaugos, kaip infrastruktūra“, – kalbėjo M. Shtayyeh, kurio kabinetas buvo prisaikdintas 2019 m.
„Mes toliau stengsimės, kad Palestinos žemėse būtų įsteigta valstybė“, – sakė jis.