Lietuva atstatė karo nuniokotą mokyklą Borodiankoje
Kovo 15 dieną, vizito Ukrainoje metu, Užsienio reikalų ministerijos kanclerė Inga Černiuk lankėsi atstatytame Lietuvių-ukrainiečių 1-ajame licėjuje. Karinių antpuolių sugriautą ir nuniokotą mokyklą Lietuva atstatė skyrusi 8 mln. eurų iš Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšų. Dalį šios sumos – 1,8 mln. eurų skyrė Taivaniečių atstovybė Lietuvoje.
„Dar prieš porą metų šitose patalpose buvo normalu rūpintis dėl gauto dvejeto, pamirštų atlikti namų darbų, kaip šventiškai pasipuošti mokyklos renginiui. O dabar – norma tampa vietoj rytinės arbatos skubėti į slėptuvę? Rutina – išdaužytų langų keitimas? Turime išnaudoti kiekvieną būdą ir kiekvieną progą, kad tokie dalykai netaptų norma. Šiandien simboliškai dalyvaujame pastato atidarymo renginyje, bet daug svarbiau yra tai, kad investuojame į saugesnę ateitį. Nuoširdžiai linkiu, kad šiame licėjuje vaikai jaustųsi saugesni ir gautų kuo daugiau progų kurti geresnį pasaulį. Pasaulį be karo“, – sakė Inga Černiuk.
Iš griuvėsių prikeltas licėjus – šviesus, jaukus ir modernus. Klasėse įrengtos išmaniosios lentos ir interaktyvūs stalai pradinukams, mokytojų darbo vietos aprūpintos kompiuterine įranga, mokyklos poilsio erdvės dekoruotos ukrainiečių menininkės Julijos Trypolskos piešiniais.
Siekiant užtikrinti vaikų saugumą, šalia licėjaus įrengta nauja požeminė slėptuvė, vienu metu galinti sutalpinti iki 800 žmonių.
Ukrainos švietimo ministerijos duomenimis, net 3798 švietimo įstaigos nukentėjo nuo Rusijos plataus masto invazijos ir karinių antpuolių, 365 įstaigos buvo visiškai sugriautos.
Ukrainos švietimo sistemos atkūrimas yra vienas iš Lietuvos pagalbos Ukrainai prioritetų. 2023 metais Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšomis atstatytas „Rūtos“ darželis Irpinėje, Snihurivkos mokykloje sumontuoti nauji langai, kuriuos pagamino ir padovanojo Lietuvos įmonė „LTintus“. 2022-aisiais, siekdama padėti per karą namus praradusiems žmonėms, Lietuva Borodiankoje pastatė mobiliąją gyvenvietę, kurioje įsikūrė 36 nuo karo nukentėjusios šeimos. Fondo finansuojamus projektus įgyvendina Centrinė projektų valdymo agentūra.
2021 metais Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva įsteigtas Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas padeda šalyse partnerėse įgyvendinti reikšmingus, gerovę ir stabilumą kuriančius projektus, plėtoti šalių bendradarbiavimą, gerinti viešųjų paslaugų bei verslo sąlygas.