Užfiksuota rekordiškai ankstyva žievėgraužio tipografo skraidymo pradžia
Valstybinės miškų tarnybos specialistai, siekdami nustatyti žievėgraužio tipografo skraidymo pradžią, jau kovo 28 dieną išdėstė gaudykles Kauno rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybių teritorijose esančiuose miškuose. Buvo siekta patikrinti, ar į trumpą Velykų savaitgalio orų atšilimą sureaguos miško kenkėjai. Balandžio 3 dieną buvo apžiūrėti gaudyklių rinktuvai ir juose rasta nuo kelių iki keliolikos dešimčių pakliuvusių žievėgraužio tipografo vabalų.
Tai ankstyviausia šio kenkėjo skraidymo pradžia nuo 2003 metų, kuomet buvo pradėta vykdyti žievėgraužio tipografo populiacijos stebėsena, panaudojant feromonines gaudykles.
Kaip žinome, nuo Šiaurės Afrikos trumpam plūstelėjusios labai šiltos oro masės lėmė, jog ilgasis Velykų savaitgalis buvo vasariškai šiltas. Kovo 30–31 ir balandžio 1 dienomis užfiksuoti šilumos rekordai. Kovo 31-ąją beveik visose pagrindinėse Lietuvos meteorologijos stotyse buvo išmatuota aukščiausia kovo mėnesio oro temperatūra.
Atsižvelgus į sinoptikų prognozes, buvo nuspręsta išdėstyti dalį gaudyklių iki šio rekordinio atšilimo. Jas patikrinus, rezultatas blogąja prasme „pranoko lūkesčius“. Gaudyklėse rasta nuo kelių iki keliolikos dešimčių žievėgraužio tipografo vabalų. Ankstesnių stebėjimų duomenimis, tokio ankstyvo žievėgraužio vabalų aktyvumo nebuvo fiksuota.
Nuo balandžio 8 dienos vėl prognozuojamas orų atšilimas, todėl visiems, įsigijusiems feromonines gaudykles žievėgraužiui tipografui gaudyti, rekomenduojame jas išdėstyti ilgai nedelsiant. Kaip teisingai surinkti, pakabinti ir prižiūrėti piltuvėlių tipo gaudykles, galima paskaityti Miško sanitarinės apsaugos specialistų parengtose rekomendacijose arba peržiūrėti šią vaizdo medžiagą.
Žievėgraužis tipografas yra priskirtas pavojingiems medžių liemenų kenkėjams ir apninka ne tik žalias egles, bet ir pagamintą žalią spygliuočių medieną miško sandėliuose. Todėl būtina priminti, jog, vadovaujantis Miško sanitarinės apsaugos taisyklėmis, žalia spygliuočių mediena nuo balandžio 1 d. iki spalio 1 d. per dešimt dienų po jos iškirtimo turi būti išvežta ne arčiau kaip 2 km nuo medynų, kuriuose vyresnių nei 40 metų spygliuočių medžių rūšių yra 20 procentų ir daugiau, pakraščio arba apdorota insekticidais, arba nužievinta, arba kitais būdais apsaugota nuo medžių liemenų pavojingų kenkėjų (mediena laikoma neapsaugota, jei po žieve yra gyvų liemenų kenkėjų: kiaušinėlių, lervų, lėliukių, naujos kartos suaugėlių, išskyrus medieną, pagamintą sanitariniais miško kirtimais iš spygliuočių, kuriuose apsigyveno medžių liemenų pavojingi kenkėjai. Mediena laikoma neapsaugota, kai po jos žieve randama medžių liemenų pavojingų kenkėjų lėliukių, naujos kartos suaugėlių).
Taip pat, į sandėlius ir lentpjūves, medienos perdirbimo ir kitas įmones, esančias arčiau kaip 2 km nuo medynų, kurių sudėtyje vyresnių nei 40 metų spygliuočių medžių rūšių yra 20 procentų ir daugiau, pakraščio, nuo balandžio 1 d. iki spalio 1 d. draudžiama priimti ir laikyti medžių liemenų pavojingų kenkėjų užpultą nenužievintą spygliuočių medieną (mediena laikoma užpulta kenkėjų, kai po žieve yra gyvų kiaušinėlių, lervų, lėliukių, naujos kartos suaugėlių).