„Rūšių ralis” ištrynė baltas dėmes neištyrinėtoje Dzūkijos regiono dalyje
Šiais metais nemažai gamtos mylėtojų ir žinovų sukvietęs „Rūšių ralis“ tyrinėjo mažiau žinomą Dzūkijos regiono dalį – gamtininkų varžytuvėse per dvi paras fiksuota daugybė augalų ir gyvūnų rūšių, apie kurių egzistavimą šioje teritorijoje nebuvo žinoma.
Šio renginio metu gamtininkų ir gamtos mylėtojų komandos rungiasi, kas suras daugiausiai rūšių. Vieną komandą sudaro ne daugiau kaip 5 žmonės, varžytuvės vyksta dieną ir naktį, komanda pagal taisykles turi laikytis drauge, negali išsiskirstyti plačiai po visą teritoriją.
72 entuziastus sukvietęs 2024-ųjų „Rūšių ralis“ – jau vienuoliktas toks renginys. Šiemet dalyviai pasiskirstė į 16 komandų ir dvi paras „šukavo“ Paramėlio, Dubičių ir Gribašos kaimų apylinkes, šalia jų esančius miškus ir pievas, Ūlos aukštupio ir Katros upių slėnius, Pelesos botaninį-zoologinį draustinį. Šis regionas šiemet pasirinktas neatsitiktinai – tai nuošali vieta, dėl nuošalumo mažiau ištirta, todėl tikėtasi, kad „Rūšių ralis“ padėtų nustatyti jame esančią biologinę įvairovę.
„Rasta tikrai nemažai retų ir saugomų rūšių, kai kurios toje teritorijoje iki tol nebuvo fiksuotos. Iš retesnių ralio metu rastų rūšių galima paminėti sibirinį vilkdalgį (Iris sibirica), svogūninę kartenę (Cardamine bulbifera), mėlynąjį palemoną (Polemonium caeruleum), kalninę arniką (Arnica montana), purpurinį plokščiavabalį (Cucujus cinnaberinus), vapsvaėdį (Pernis apivorus), pilkają startą (Emberiza calandra) ir dar daug retų ir iki tol toje teritorijoje nerastų rūšių“, – pasakoja vienas iš „Rūšių ralio“ organizatorių Andrius Kubilius.
Pirmą vietą užėmusi komanda rado 700 rūšis, antroje vietoje liko aptikę 654, o trečioje – 608 rūšis.
„Rūšių ralis“ – jau tradiciniu tapęs Lietuvos gamtos pažinimo, tyrimo, gamtosauginių ir švietimo idėjų renginys, kasmet organizuojamas vis kitame Lietuvos regione. Jo metu susirinkusios tiek gamtininkų-profesionalų, tiek mėgėjų, studentų ir mokinių komandos varžosi, kas per vieną dieną tam tikroje teritorijoje suregistruos daugiau mūsų krašto organizmų rūšių. Toks renginio formatas skatina kompleksinius gamtos tyrimus ir mokymąsi – profesionalūs gamtininkai ne tik aplanko tyrimų teritoriją, bet ir varžosi bei dalijasi žiniomis su mažiau patyrusiais. Pasirinkta konkreti teritorija per vieną dieną ištiriama labai išsamiai, dažnai atrandama ne tik naujų retų rūšių radaviečių, bet ir registruojamos visai naujos Lietuvai rūšys.
Nuo 2013 metų „Rūšių ralis“ jau įvyko Nemuno kilpų, Labanoro, Veisiejų, Biržų, Dubysos, Kurtuvėnų, Neries regioninių parkų teritorijose bei Margupio draustinyje ir Mažeikių raj., Renavo apylinkėse, Balbieriškio miško biosferos poligone. Per visą „Rūšių ralio“ gyvavimo laiką Lietuvoje buvo identifikuota nauja vabzdžių rūšis, aptikta daug retų ir nedažnai sutinkamų mūsų krašte gyvenančių organizmų.