Marijampolėje – apie lietuviškus simbolius ir istorinę atmintį
2024 m. birželio 18 d. Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejuje buvo pristatytas naujas katalogas „Lietuvių tremtinių ir politinių kalinių siuviniai bei nėriniai Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkiniuose“.
Šiam leidiniui įvadinį tekstą parašė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistenticijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė
„Tai, kad tremtiniai net sunkiausiomis sąlygomis neprarado ypatingo ryšio su Tėvyne, atsispindi tremtinių rankdarbiuose, papuoštuose tautine simbolika. Jie yra lietuvių stiprybės šaltinis, o šiame leidinyje ir atsispindinti mūsų tautos istorija. Labiausiai stebina tie siuviniai, kuriuose ryškūs politiniai motyvai. Ilgesį ir meilę Tėvynei Lietuvai politinės kalinės ir tremtinės išreikšdavo išnerdamos ar išsiuvinėdamos lietuvišką simboliką: trispalvę, Gediminaičių stulpus, lietuviškos augmenijos motyvus, Jogailaičių dvigubą kryžių ir t.t. O juk už išsiuvinėtus tautinius ženklus grėsė dar didesnis pažeminimas – pridėdavo keletą metų…“, – renginyje kalbėjo LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė R. Driaučiūnaitė.
Šį leidinį sudarė Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus vyresnioji muziejininkė Dalė Naujalienė. Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus padalinio, Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkiniuose saugoma apie 370 vienetų lietuvių moterų tremtinių ir politinių kalinių siuvinėtų, nertų, austų dirbinių: staltiesėlių, staltiesių, takelių, nosinių, apykaklių, pagalvėlių užvalkalų, piniginių, šukinių, maišelių laiškams laikyti ir juostų. Nemažai yra ir įvairių dekoratyvinių siuvinių – vizitėlių, paveikslėlių ir atvirukų. Rankdarbiai buvo sukurti 1941– 1959 m. tremtyje, kalėjimuose, paskirstymo punktuose bei lageriuose, o į muziejaus rinkinius perduoti dar Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus kūrimosi laikotarpiu. Todėl D. Naujalienei ir kilo idėja išleisti knygą. Ji pabrėžė, kad rankdarbius knygoje galima skaityti kaip dokumentus – juose pateikiami simboliai, skaičiai ir simboliai gali atskleisti daug svarbių istorinių faktų.
Mintimis dalinosi ir su katalogo išleidimu džiaugėsi renginio svečiai: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Vilniaus miesto skyriaus pirmininkas, prof. Jonas Jakaitis, Marijampolės miesto skyriaus pirmininkas Rolandas Raibikis, Marijampolės savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Dulskė, knygų apie Lietuvos laisvės kovotojus autorė Rita Pauliukaitienė.
Tremtinių dainas atliko Marijampolės kultūros centro tremtinių choras „Godos“ (vadovė Laima Venclovienė).