Paįstrys pasitiko 540-ąjį jubiliejų
Sakoma: „Šventa Ona – duonos ponia”, „Ateina Onutė su šviežia duonute”, „Šventa Ona – gera žmona: aptepa duoną su smetona”. Ruginė duonelė – nuo senovės pagrindinis lietuvio valgis, todėl rugiapjūtę ir pradėdavo, ir baigdavo su apeigomis.
Į antrą pusę persiritusi vasara Paįstrio krašte pasitinkama savomis apeigomis. Tradiciškai čia organizuojama kraštiečių šventė „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę”. Šio renginio ištakos – Šv. Onos atlaidai su kermošiumi, kurie Paįstrio Švč. Mergelės Marijos Globos bažnyčioje vyko ir pastarąjį sekmadienį. Tačiau prieš juos – vietos gyventojų, gimtą kraštą lankančių ir į svečius atvykusių paįstriečių susibūrimas, puoštas muzikine programa, pramogomis vaikams ir prasmingomis iniciatyvomis.
Duoklė istorijai
Paįstrio kultūros centro organizuojamas renginys „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę” šeštadienio popietę prasidėjo naujų leidinių pristatymu. Vos iš spaustuvės atkeliavęs, dažais bei rašalu dar atsiduodantis krašto kultūros ir istorijos laikraštis „Paįstrietis” įteiktas visiems dalyvavusiems. Sveikinimo žodžiu sutinkant jau 27 numerį dalijosi laikraščio idėjos sumanytojai ir pirmieji leidėjai – Stasė Mikeliūnienė, Petras Knizikevičius, Bronislovas Mažylis. Pasisakė ir dabartiniai leidinio tekstų autoriai – Jurgita Stripeikienė, Daiva Kiršgalvienė, Arneta Matuzevičiūtė. Keliais sakiniais buvo apibendrintos šiųmetės temos: žygeivių nuotykiai, prisiminimai apie šokius, įspūdžiai iš šimtmetį minėjusios Dainų šventės, Paįstrio legenda, skautų aktualijos, vestuvinių suknelių ir agronomų istorijos.
Bene svarbiausiu šventės įvykiu tapo – knygos „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“ pristatymas. Leidinį sudarė žinomas Lietuvos dirigentas, kompozitorius, aranžuotojas prof. Kazys Daugėla.
„J. Gudavičius sovietmečiu buvo be pagrindo pamirštas. Mažai kas brangino jo darbus, tad nedaug rankraščių išlikę. Dabar gerai žinome jo kūrinį „Kur giria žaliuoja”, bet jis yra parašęs gerokai daugiau: 72 dainas, 51 giesmę, tris mišias. Paįstryje muzikuoja žavus vaikų ir jaunimo orkestras „Dūdorėliai”, tebūnie naujas leidinys „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“ – jiems resursas mokytis, taip pat pirmi žingsniai iš užmaršties prikeliamos istorijos link, tegu daugiau J. Gudavičiaus kūrinių plačiai Lietuvoje skamba”, – knygos pristatyme kalbėjo prof. K. Daugėla.
Parengti ir išleisti Paįstrio krašte gyvenusio kompozitoriaus J. Gudavičiaus sukurtų kūrinių knygą, įgyvendinti projektą „Juozapo Gudavičiaus kūrybos reikšmė visuomenės istorinei atminčiai ir tapatybei“ padėjo Lietuvos kultūros taryba.
Šia proga Paįstrio seniūnijos kieme vyko ir šventinis koncertas. Po iškilmingos šventinės eisenos, būtent jis pradėjo Paįstrio seniūnijos kieme vykusį vakaro renginį. Panevėžio Muzikinio teatro pučiamųjų instrumentų orkestras „Garsas“, diriguojamas Paįstrio kultūros centro meno vadovo Andriaus Gudo, atliko ne tik J. Gudavičiaus kurtus kūrinius. Orkestro pasirodymas solidžiai pažymėjo 540-ojo Paįstrio jubiliejaus šventės pradžią.
Jubiliejus su muzika, troškiniu ir lazeriais
Dar grojant orkestrui, linksymybės Paįstrio seniūnijos kieme spėjo įsibėgėti. Drąsesnieji jėgas galėjo išmėginti Vytauto Gutausko koordinuojamose sporto rungtyse, už tai atsiimti prizus. Mažieji šėlo ant batuto, kalbino iš Rokiškio rajono atvykusio lėlių teatro „ČIZ” personažus, dekoravo sausainius, vėjyje vaikė kojūkininko leidžiamus muilo burbulus. Šiame veiklų sūkuryje oras prisipildė smagaus krykštavimo, nedaug trūko, kad jis nustelbtų scenoje pasirodžiusius meno mėgėjų kolektyvus.
Iki pradedant skambėti dainoms, scenoje buvo nuveikti kiti – Paįstryje apeigines tradicijas jau primenantys – darbai. LR Seimo narė Guoda Burokienė padėkos raštus, už pagalbą Paįstrio kultūros centro veiklose, įteikė orkestrantei Viktorijai Miliūnaitei ir Paįstrio kultūros centro ūkvedei Dianai Stakelienei. Pasidžiaugęs šventine proga pabūti kartu, Paįstrio bendruomenės pirmininkas Gintaras Raškauskas oficialiai paskelbė šiųmetės „Gražiausia sodyba 2024“ nominacijos laimėtojus – Vladą ir Janiną Gražiną Bielskius.
„Didžiuojuosi, kad rankoje laikau jau 9-ą statulėlę, o žmonių, kurie nusipelnė „Paįstrio krašto šviesuolio“ nominacijos, ne tik, kad nemažėja, o jų vis daugiau“, – sakė Paįstrio kraštiečių klubo „Ąžuolas“ prezidentas Petras Nevulis. Jis stilizuotą varpinėlių kompoziciją šiais metais įteikė Paįstrio šv. Mergelė Marijos Globos bažnyčioje vargonaujančiai, čia ir sakralinės muzikos koncertus organizuojančiai, savo pasišventimo gimtąjąm kraštui neišsižadančiai vargoninkei Daliai Mickevičiūtei-Garbačauskienei.
„Net virpu iš netikėtumo, – atsiimdama apdovanojimą sakė D. Garbačauskienė. – Nepaprastai malonu, kad būtent taip įvertintas mano pasišventimas Paįstriui, jo žmonėms.“
P.Nevulis už pagalbą kasdieniuose darbuose taip pat padėkas įteikė iniciatyviems vietos jaunuoliams: Deividui Murnikui, Kęstučiui Gražiui, Pauliui Tamošiūnui ir Svajūnui Murnikui.
Ant scenos buvo kviečiami ir kraštiečių šventės „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“ sveikuoliško troškinio virimo varžytuvėse dalyvavusių komandų atstovai. Trys komandos – „Kiaulytė Pepa“, „DTM“ ir „Spalvota“ – varžėsi dėl geriausios titulo, o kam jis teks – sprendė komisijos nariai: Panevėžio rajono vicemeras Rimantas Pranys, Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas ir Panevėžio rajono tarybos narė Genė Jakaitienė. Po ilgų ragavimų, skanavimų, pasimėgavimų bei ginčų buvo nuspręsta, kad laimėjo komanda „Kiaulytė Pepa“, savą troškinį ne tik paruošusi gardžiausiai, bet ir pateikusi išskirtiniuose, taip pat valgomuose dubenėliuose.
„Nepaprastai dėkoju dalyvavusiems, taip sėkmingai įgyvendinome Panevėžio rajono savivaldybės remtą iniciatyvą „Sveikai ir aktyviai kartu“: pirmiausiai bendruomeniškai plaukėme baidarėmis, o dabar ragavome iš mūsų kraštui būdingų daržovių, maisto produktų gamintus troškinius. Nė vienas iš dalyvavusių nebus paleistas be dovanų, padėkų. Tikiuosi čia pat susitiksime ir kitąmet“, – apibendrindama konkursą kalbėjo projekto koordinatorė Aušra Rapkevičienė.
Nutilus kalboms, jas keitė muzika. O scenoje tądien skambėjo Paįstrio kultūros centro moterų vokalinio ansamblio „Įstrelė”, kapelos „Gegužinė”, dueto „Vyrai iš Paįstrio” atliekamos dainos. Dar Biržų kultūros centro Papilio skyriaus vokalinio moterų kvarteto „Rovėjūnės” pasirodymo metu, į sceną ruošėsi lipti gerai žinoma grupė „Biplan“. Gyvo garso koncertas iš sėdimų vietų pakėlė romiai sėdėjusius žiūrovus, o linksmybių estafetę iš jų perėmė duetas „Tautinis Brandas“. Tik po šių jaunuolių pasirodymo, jau artejant vidurnakčiui, ramesnė nata suskambo, kai virš susirinkusių galvų ėmė banguoti ryškios, detaliai suplanuotos, muzikos ritmu judančios lazerių šviesos. Paįstrio seniūnijos kiemą tąsyk užliejo ežero bangas primenančių atspalvių žaismas.
„Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisijungė prie mūsų ir padėjo sukurti nepamirštamą Paįstrio krašto šventę „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“. Jūsų parama, šypsenos, entuziazmas ir aktyvus dalyvavimas padarė šį renginį ypatingą. Ačiū visiems: organizatoriams, partneriams, savanoriams, rėmėjams, atlikėjams ir visiems kitiems už sunkų darbą ir atsidavimą. Be jūsų šis renginys nebūtų toks sėkmingas“, – po renginio padėkos žodžiu dalijosi Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgavlienė.