Prezidentas kritikuoja desovietizacijos komisiją: taip kiršinama visuomenė
Prezidentas Gitanas Nausėda sukritikavo vadinamąją desovietizacijos komisiją, kuri rugpjūčio pradžioje priėmė sprendimą nukelti Salomėjos Nėries paminklą. Pasak šalies vadovo, totalitarizmo ir autoritarizmo simbolių pašalinimu iš viešųjų erdvių turinti rūpintis komisija – „skaldo malkas“ ir kėsinasi supriešinti visuomenę.
„Ta desovietizacijos komisija jau skaldo malkas visa apimtimi, ir blogiausia šioje vietoje, kad specialistų, tikrų specialistų, o ne diletantų, nuomonė nėra svarbi“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė šalies vadovas, paklaustas, kaip vertina komisijos sprendimą dėl S. Nėries paminklo nukėlimo.
Anot prezidento, siekiant priimti teisingus sprendimus bei išvengti visuomenės susiskaldymo, svarstant desovietizacijos klausimus reikėtų kliautis ekspertų nuomone.
„Svarbiausia klausyti tų, kurie tikrai išmano dalyką, o ne vadovautis informacija tų, kurie, švelniai tariant, yra toli nuo tikro akademiškumo ir dalykų išmanymo“, – tikino G. Nausėda.
„Jeigu mes toliau tokiu tempu eisime ir toliau tokiais principais dirbsime, tai ta desovietizacija tikrai išsigims visa apimtimi“, – akcentavo jis.
Anot prezidento, prie susipriešinimo skatinimo gali būti prisidėjusios ir suinteresuotos politinės jėgos.
„Galbūt yra politinių jėgų, kurios tai daro sąmoningai, bet aš, kaip prezidentas, tikrai stengsiuosi, kad šitas procesas netaptų dar vienu veiksniu, kuris įneš daugiau nerimo, daugiau susipriešinimo Lietuvoje, nes visa tai veda tik į mūsų vienybės silpnėjimą ir, tiesą sakant, tampa nacionalinio saugumo neigiamu veiksniu“, – kalbėjo sakė šalies vadovas.
Kaip skelbta anksčiau, per pastaruosius metus vadinamoji desovietizacijos komisija priėmė sprendimus pervadinti su totalitariniais režimais sietinų asmenybių garbei suteiktus gatvių ir kitų vietovardžių pavadinimus. Bene daugiausia diskusijų kilo dėl siūlymo keisti Petro Cvirkos aikštės, Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos pavadinimus.
Rugpjūčio pradžioje posėdžiavusi desovietizacijos komisija priėmė sprendimą sostinėje esantį S. Nėries paminklą perkelti į muziejų.
Tokią išvadą sukritikavo visuomenininkai ir literatūrologai. Pasak jų, komisijos teiginiai, jog paminklas yra ideologinis, o pati poetė neturėjo sąsajų su Vilniumi, yra per menki.