Scenos menų rudens sezonas Kaunui: lėlininkų, filharmonijos, muzikinio ir dramos teatro renginių panorama
Rugpjūčio 28 dieną Nacionaliniame Kauno dramos teatre įvyko pirmasis jungtinis visuomenei atviras keturių Kauno valstybinių scenos menų įstaigų sezonų pristatymas. Būsimas premjeras, debiutus, koncertines programas pristatė Kauno valstybinė filharmonija, Kauno valstybinis lėlių teatras, Kauno valstybinis muzikinis teatras ir Nacionalinis Kauno dramos teatras.
Kauno kultūros sezonas žada būti įspūdingas – nuo didingų simfonijų ir šiuolaikinių dramų iki žaismingų lėlių teatro spektaklių bei klasikos miuziklų. Turtingą renginių panoramą pristatė Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta, Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovas Benjaminas Želvys, Kauno valstybinio lėlių teatro vadovė Rasa Bartninkaitė, Nacionalinio Kauno dramos teatro meno vadovas Edgaras Klivis.
Dinamišką sezono pristatymą pradėjo ir moderavo Nacionalinio Kauno dramos teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas, teigdamas, kad šis Kauno valstybinių įstaigų apsijungimas yra bendro kūrybinio pulso vaisius, aprėpsiantis įstaigų repertuaro naujienas iki Naujųjų metų. Ateityje Kauno kultūros įstaigų skaičius turėtų augti.
Kauno valstybinė filharmonija 61-ąjį sezoną rugsėjo 26 d. pakvies į įspūdingą G. Mahlerio „Prisikėlimo simfoniją“ su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru bei Kauno valstybiniu choru, kuriems diriguos žymusis G. Rinkevičius. Iki naujų metų numatyta apie penkiasdešimt renginių, tarp jų – kameriniai koncertai, jaunų talentingų muzikantų pasirodymai. Spalio 18d. bus švenčiamas dirigento Petro Bingelio įkurto Kauno valstybinio choro 55-asis gimtadienis. 2024 m. lapkričio 8 d. repertuare numatytas didingas simfoninės muzikos koncertas „Bajoras pasitinka Gruodį“ su Kauno miesto simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru, dirigentas Robertas Šervenikas. Gruodžio 26-31 d. klasikinės muzikos mylėtojus džiugins šventinis koncertų ciklas „Nuo Šv. Kalėdų iki Naujųjų metų“. Pasak Kauno miesto filharmonijos vadovo Justino Krėpštos, filharmonija taip pat kuruos svarbius muzikos projektus – šiuolaikinės muzikos festivalį „Iš arti“ bei Baltijos ir Šiaurės šalių muzikos festivalį.
Kauno valstybinis lėlių teatras 67-ąjį sezoną pradės jau rugsėjo 1-ąją mažiausius žiūrovus pakviesdamas į spektaklio 1-3 m. žmonėms „Kas čia?“ premjerą, sukurtą kartu su trupe „Labaiteatras” (rež. Agnė Sunklodaitė). Pasak teatro vadovės Rasos Bartninkaitės, teatras jaučia atsakingą savo misiją ugdyti mažąjį žiūrovą, bet ir yra nusiteikęs plėsti auditoriją – jų repertuare lapkritį atsiras antrasis spektaklis suaugusiesiems – „Karalius Lyras“ pagal V. Šekspyro tekstus (rež. Ewa Piotrowska). Tai paskatino 2021 m. pastatytas, „Auksiniu scenos kryžiumi” apdovanotas ir žiūrovų gausiai lankomas rež. A. Sunklodaitės spektaklis „Dievų miškas“. Teatras taip pat plečia savo geografiją ir rengiasi aktyvioms gastrolėms užsienyje. Su spektakliu „Pasaulėliai“ spalį lėlininkai pasirodys Prancūzijoje „Lietuvos kultūros sezono“ programoje bei vyks į JAV Rytų pakrantę su spektakliu „Sesytė Elenytė ir Joniukas aviniukas“ ( rež. Milda Mičiulytė) bei edukacija „Lėlė, kuri didžiuojasi, kad turi „ė“ “ (rež. Andrius Žiurauskas). Spalvingas lėlių ir pasakų pasaulis bus pristatytas lietuvių bendruomenės vaikams, kurie nepamiršta lietuvių kalbos. Kalėdiniu laikotarpiu lėlių teatre stebuklinę nuotaiką kurs du spektakliai – „Išmintingasis Besmegenis“ ( rež. A. Žiurauskas) ir „Žaisliuko istorija“ ( rež. R. Bartninkaitė).
Kauno valstybinis muzikinis teatras leisis į 85-ąjį sezoną, spalio 4-6 dienomis pristatydamas pasaulinį miuziklą Jule Styne, Bob Merrill ir Peter Stone „Sugar“ pagal kultinį filmą „Džiaze tik merginos“ (rež. A. Žiurauskas, muzikinis vadovas ir dirigentas Julius Geniušas). Laukia smagi prieškarinės Amerikos nusikaltėlių satyra scenoje. Lapkričio 23 d. į sceną atkeliaus G. Puccini opera „Bohema“, kurią stato režisierė ir choreografė Anželika Cholina bei operos muzikinis vadovas Gintaras Rinkevičius.
Taip pat muzikinio žanro gerbėjų lauks ir du debiutai – spalio 26 d. Zacharijos vaidmeniu G. Verdi operoje „Nabukas“, kuri bus dedikuojama Pasaulinei operos dienai, Kauno scenoje debiutuos svečias iš Vokietijos, pasaulio scenas užkariavęs solistas Almas Švilpa, o spalio 31 d. miuzikle „Džekilas ir Haidas“ (rež. V. Streiča) įvyks solisto, įkūnysiančio Daktaro Džekilo ir Pono Haido vaidmenį, Jeronimo Miliaus debiutas. Kauno valstybinis muzikinis teatras žiūrovus pradžiugins ir naujametine koncertine programa.
Nacionalinis Kauno dramos teatras 105-ąjį sezoną pradeda šūkiu „Keičiasi ne dramos, o Mes“. Kaip teigė teatro meno vadovas Edgaras Klivis, keičiasi, pasaulis ir mes, o teatras yra vieta, kurioje apmąstome šią kaitą. O taip pat į teatrą ateiname ieškoti nesikeičiančių jausmų ir dramų. Visa tai atsispindės naująjį sezoną. Pirmoji teatro premjera – rugsėjo 6 d. – režisierės E. Kižaitės interaktyvus spektaklis 18 mėn. – 3 m. vaikams „Miške“, kuriame patys mažiausi bus kviečiami tyrinėti miško pasaulį klausantis M. K. Čiurlionio muzikos ir gamtos garsų. Antroji premjera – rugsėjo 13 d. „Atidaryk duris“ pagal autoriaus iš Burkina Faso (Afrika) Aristide’o Tarnagdos pjesę, kurią režisuoja jaunosios kartos režisierius J. Vinciūnas. Afrikos dramaturgų kūryba yra beveik nestatoma Lietuvos teatre, tad ši tarptautinė Kūrybiškos Europos projekto premjera yra galimybė užmegzti ryšį su tolimu pasauliu ir pajausti svetimo temą. Netrukus po to, spalio mėnesį teatro scenoje įvyks režisieriaus G. Varno režisuojama lenkų autoriaus Tadeuszo Różewicziaus pjesė „Kartoteka“ – pirmą kartą lietuvių kalba statoma pjesė – kelionė į vidinį žmogaus pasaulį. Gruodį teatre vyks šventinis „Auksinių Teatro Rūtos šakelių“ vakaras, skirtas pagerbti geriausius teatro darbuotojus, kylančius talentus ir kūrėjus.
Sezono pristatymo metu atidaryta aktoriaus Vytauto Tomkaus (1940–2022) fotografijų paroda „Vytautas Tomkus – aktorius, fotografas, dailininkas“, tapusi simboline įžanga į naują kūrybinį sezoną. Būtent šiame teatre prabėgo patys produktyviausi ir džiugiausi aktoriaus gyvenimo bei kūrybos metai, – čia jis kūrė kartu su žmona aktore Lilija Mulevičiūte-Tomkiene. Parodos kuratorė aktoriaus dukra Dovilė Tomkutė džiaugėsi, kad jos tėčiui ir mamai suteikta proga sugrįžti į teatrą po beveik 50 metų pertraukos, o parodoje atsiskleidžia mažai kam žinomas tėčio kaip piešėjo ir fotografo talentas bei jo kartos menininkų gyvenimo akimirkos.
Renginio metu susirinkusius džiugino Kauno valstybinio lėlių teatro lėlininkai, Vytenis Danielius (akordeonas), Simas Astrauskas (mušamieji), Aliaksey Kryshtal (kontrabosas) bei Kauno valstybinio muzikinio teatro artistai.