Atvirų durų renginiai savaitgalį stebino naujosiomis technologijomis ir originaliomis darnios aplinkos idėjomis
Praėjusį šeštadienį net keturiuose Lietuvos miestuose vyko aplinkosaugos idėjas puoselėjantys renginiai „Profesoriaus atradimai gamtoje − eksperimentuok kartu!“ Jų organizatoriai kvietė susipažinti su moderniomis aplinkos švarinimo technologijomis, skatino atsakingai rūpintis savo aplinka ir dalytis jos tausojimo idėjomis.
Duris atvėrė keturi centrai, kuriuose atliekami aplinkos tvarkymo darbai: Vilniaus ir Marijampolės nuotekų valyklos, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras ir Klaipėdos vandenvietė. Jie demonstravo Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšomis įsigytą naujausią įrangą, o šių interaktyvių renginių dalyviai buvo skatinami susimąstyti apie savo įpročius, kurie turi didesnį poveikį už bet kokius technologinius laimėjimus.
„Visi žinome, kad net ir pačios moderniausios technologijos yra bejėgės prieš žmones bei jų įpročius, − pastebi renginius organizuojančios Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) vyriausioji specialistė Joana Augustauskaitė. − Deja, blogi įpročiai kartais susiformuoja stokojant žinių. Todėl mes, siekdami suteikti visuomenei daugiau informacijos, inicijavome šiuos edukacinius renginius.“
Pasak iniciatyvos sumanytojų, vieni svarbiausių renginių tikslų buvo paskatinti žmones taupiau naudoti vandenį, išmokyti juos tinkamai tvarkyti ir rūšiuoti atliekas. Atvykusieji į vandens valyklas ir atliekų tvarkymo centrą taip pat sužinojo, kaip iš susidariusių nebereikalingų produktų, pavyzdžiui, dumblo ar kitų biologinių atliekų, gali būti gaminama naudinga elektros ir šilumos energija, gamtinės dujos. Tuo tikslu pasitelkiamos technologijos Lietuvoje yra ne tik vienos moderniausių – jos yra pavyzdys kitoms Europos šalims.
Klaipėdiečiai, apsilankę ekskursijoje po Klaipėdos 1-ąją vandenvietę, galėjo įsitikinti, kad jų stalą pasiekia tik švarus geriamasis vanduo. Rekonstravus šią vandenvietę, kuriai ES skyrė per 5 mln. eurų, čia įdiegtos naujosios kartos technologijos – jos užtikrina, kad fluoras ir amonis būtų veiksmingai pašalinti iš geriamojo vandens. Todėl dabar miestą pasiekiantis vanduo visiškai atitinka higienos normos reikalavimus ir jį saugu gerti.
Renginiais, vykusiais keturiuose miestuose, susidomėjo apie 200 lankytojų, nemaža jų dalis – šeimos su mažais vaikais ir moksleiviai. Pastarieji susilaukė ypatingo dėmesio.
Renginiuose buvo paskelbti moksleiviams organizuoto konkurso „Atradimai gamtoje“ laimėtojai. Jie išrinkti, vertinant darbų originalumą, kūrybiškumą bei sugebėjimą perteikti aplinkosaugos tematiką.
1-ąją vietą 5–8 klasių moksleivių kategorijoje pelnė Klaipėdos „Verdenės“ progimnazijos 8d klasės auklėtiniai. 9–12 klasių moksleivių grupėje 1-ąją vietą laimėjo Marijampolės savivaldybės Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijos IIIG klasės gimnazistai. Šioms 2 klasėms atiteks bilietai į kino teatrą. Taip pat visiems norintiesiems buvo suteikta galimybė rinkti įdomiausią moksleivių darbą APVA „Facebook“ profilyje. Nugalėtojais tapo Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviai, surinkę 108 „Like“ balsus. Už suorganizuotą talką netoli Eketės piliakalnio jie bus apdovanoti specialiais agentūros prizais.
Pasak renginio organizatorių, jauni žmonės pagrindine tiksline auditorija pasirinkti ne šiaip sau: „Visi žinome, kad šviesti reikia pradėti nuo jaunimo, kurio įpročiai dar tik formuojasi, – teigia J. Augustauskaitė. – Be to, jie gali savo tėvus, senelius ir kitus artimuosius paskatinti racionaliau naudoti gamtos išteklius. Auganti karta gali paraginti labiau tausoti ir puoselėti mūsų aplinką.“