Teismas iš V. Matijošaičio ir Kačiūniškės dvaro darbų vadovo už žalą kultūros vertybėms priteisė 15,8 tūkst. eurų
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai iš Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio ir Kačiūniškės dvaro rekonstrukciją vykdžiusio darbų vadovo paveldosaugininkams priteisė 15 tūkst. 886 tūkst. eurų.
Žala priteista nekilnojamosioms kultūros vertybėms padarytai žalai ir nuostoliams atlyginti, antradienį paskelbė teismas. Civilinė byla abiejų šalių sutikimu buvo išnagrinėta teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka, Eltą informavo teismo atstovė Rugilė Gerdvilienė.
Anksčiau V. Matijošaičiui, bendrovei „Kauno saulėtekis“ ir Kačiūniškės dvaro rekonstrukcijos darbų vadovui Andriui Šumskui buvo pareikštas ieškinys dėl 34 tūkst. neturtinės žalos, padarytos rekonstruojant minėtą dvarą.
Kovą Kauno apygardos teismas šią civilinę bylą grąžino Kauno apylinkės teismui, kad būtų iš naujo sprendžiamas klausimas dėl žalos dydžio nustatymo. Po mėnesio Kauno apylinkės teisme buvo gautas patikslintas 15 tūkst. 886 eurų Kultūros paveldo departamento ieškinys dėl nekilnojamosioms kultūros vertybėms padarytos žalos atlyginimo ir nuostolių išieškojimo.
Atsižvelgdamas į Kauno apygardos teismo nutartį, Kultūros paveldo departamentas atnaujino Sužalotų kultūros paveldo objektų – Kačiūniškės dvaro sodybos fragmentų, tai yra svirno ir dvaro – atkūrimo būdo ir nuostolių dydžio nustatymo komisijos darbą.
Komisija perskaičiavo žalos dydį ir nustatė, kad nuostolių, padarytų sužalojus (sunaikinus) kultūros paveldo objektus ir taip valstybei negrįžtamai praradus nepažintą mokslinių duomenų šaltinį ir galimybę atlikti tyrimus mokslinio pažinimo tikslu, yra 15 tūkst. 886 eurai.
Tačiau paveldosaugininkai turės V. Matijošaičiui ir A. Šumskui atlyginti dalį jo reikalautų bylinėjimosi išlaidų. Atsakovai prašė jiems priteisti po daugiau nei 3 tūkst. eurų kiekvienam.
Kadangi prašyta priteisti 33 tūkst. 995 eurų suma patikslintu ieškiniu buvo sumažinta iki 15 tūkst. 886 eurai, teismas mano, kad buvo patenkinta 47 procentai ieškovo pradinio ieškinio reikalavimų. Teismo vertinimu, iš ieškovo atsakovams lygiomis dalimis turi būti priteista 53 procentai jų patirtų bylinėjimosi išlaidų, t. y. iš ieškovės kiekvienam atsakovui priteisiama po 1 tūkst. 605 eurus.
Kultūros vertybių registre rašoma, kad 1929 m. Kačiūniškių dvarelyje kanauninko Juozo Meškausko iniciatyva įsikūrė vienuolės benediktinės.
Čia jos užveisė sodą ir pastatė dvaro rūmus. Architektas sukūrė savitą projektą su rūmų bokštu, taip pat buvo įrengta Kačiūniškės Švč. Marijos koplyčia, laikytos pamaldos. Sovietmečiu vienuolynas uždarytas, rūmai tapo gyvenamuoju namu.
2013 m. Kauno rajono kolegijai buvo pristatytas Kačiūniškės dvaro kaip kultūrinio-istorinio turizmo centro architektūrinės projektinės vizualizacijos ir investicinis projektas, įsteigiant viešąją įstaigą „Kačiūniškės dvaras“.
Portalo „Delfi“ atliktame tyrime buvo skelbta, kad Kauno miesto meras V. Matijošaitis be jokių leidimų ir projektų 2019 m. nugriovė pertvarkytame Kačiūniškės dvare buvusius tvartą ir svirną. Šie pastatai buvo įtraukti valstybės saugomų vertybių sąrašą. Teigiama, kad kitus teritorijoje buvusius pastatus V. Matijošaitis tvarkė be leidimų ir suderintų projektų.
Kaip skelbta publikacijoje, griovimo ir tvarkymo darbus atliko su V. Matijošaičiu susijusi bendrovė „Kauno saulėtekis“.
V. Matijošaitis Kačiūniškės dvarą įsigijo iš Kauno rajono savivaldybės 2016 m., jau pradėjęs eiti mero pareigas. Kartu su 47 metams išnuomotu žemės sklypu politikui atiteko 2 gyvenamieji namai ir 5 ūkio pastatai, sandorio suma siekė 96,3 tūkst. eurų. Anot „Delfi“, dvaro tvarkymo darbai pradėti 2017 metais.