Ukraina: rusų okupantų gamtai padaryta žala siekia 71 mlrd. JAV dolerių
Rusijos invazijos Ukrainoje gamtai padaryta žala siekia 71 mlrd. JAV dolerių, jos metu į aplinką išmestas didžiulis šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, Baku vykstančioje konferencijoje „COP29“ pasakė Ukrainos vyriausybė.
„Gamta šiame kare – nebyli auka“, – sakė Ukrainos aplinkos apsaugos ir gamtinių išteklių ministrė Svitlana Grinčiuk.
Poveikis, kuris yra daromas klimatui – ypač kertant miškus, padedančius natūraliai subalansuoti anglies emisijas – rodo, kad karo pasekmes jaučia „ne tik Ukraina, bet ir pasaulio bendruomenė“, – kalbėdama su žurnalistais sakė ji.
S. Grinčiuk teigimu, Ukrainos vyriausybė skaičiuoja, kad karo metu gamtai padaryta žala siekia 71 mlrd. JAV dolerių, o į aplinką buvo išmesta maždaug 190 mln. tonų anglies dvideginio.
JT Plėtros programa prieš metus apskaičiavo, kad karo žala aplinkai sudaro 56 mlrd. dolerių.
Naujausiu ukrainiečių vertinimu, vien dėl karo veiksmų nuo Rusijos invazijos pradžios 2022 m. vasarį į aplinką išmesta 51,6 mln. tonų anglies dvideginio, dar 56 mln. tonų bus išmesta, po karo tenkinant infrastruktūros rekonstrukcijos poreikius.
Vieni iš didžiausių emisijų šaltinių yra gaisrai, per kuriuos į aplinką buvo išmesta 27,2 mln. anglies dvideginio.
S. Grinčiuk teigimu, per invaziją nuniokota trys milijonai hektarų miškų, o tai yra daugiau nei visas daugelio šalių miško masyvų plotas.
Šias remarkas ji išsakė po to, kai per rusų bombardavimą visoje Ukrainoje buvo smarkiai apgriauta energijos tiekimo infrastruktūra ir milijonai gyventojų atsidūrė tamsoje.
Tiek Rusija, tiek Ukraina pastaruoju metu padidino savo puolimo intensyvumą, manydamos, kad po dviejų mėnesių į Baltuosius rūmus grįžus Donaldui Trumpui, gali pasikeisti JAV politika svarbios Kyjivui teikiamos pagalbos atžvilgiu.
S. Grinčiuk sakė, kad Ukraina atsikurdama atsižvelgia į klimatą, o grėsmės iš Rusijos akivaizdoje mažos apimties atsinaujinančios energijos projektai yra laikomi tvaresniais.
„Visi ukrainiečiai per labai trumpą laiką gerai išmoko taupyti energiją“, – paaiškino ji.
Narystės Europos Sąjungoje siekianti Ukraina įsipareigojo iki 2050 m. pasiekti, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų kiekis šalyje taptų lygus nuliui – tokį uždavinį sau yra nustatęs ir šalių blokas.