Kuo augantis Klaipėdos kraštas masina užsienio verslus?
Klaipėdos kraštas – augantis regionas tiek demografiškai, tiek ekonomiškai. Nuo 2019 m. gyventojų skaičius uostamiestyje ir jo prieigose stabiliai auga, o tai susiję su teigiamu migracijos rodikliu ir stiprėjančiais verslais. Klaipėdos regionas per pastaruosius penkerius metus pritraukė daugiau nei 30 tiesioginių užsienio investicijų projektų, kurių bendra vertė siekia beveik 1 milijardą eurų. Artimiausi metai gali dar labiau sustiprinti Klaipėdos pozicijas, tačiau tam turi pasirengti ir verslai.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, praėjusiais metais, lyginant su 2018-aisiais, Klaipėdoje gyventojų skaičius išaugo beveik 5 tūkst., o rajone – 11 tūkst. Toks augimas siejamas su teigiama vidaus migracija ir stabiliai mažėjančiu vidutiniu gyventojų amžiumi, kas rodo jaunesnės gyventojų grupės plėtrą rajone. Šios amžiaus grupės atstovus uostamiestis masina patogia infrastruktūra ir konkurencingomis darbo sąlygomis.
„Klaipėdos kraštas – svarbūs ekonominiai vartai su užsienio šalimis. Jūrų ir oro uostai, besiplečianti Laisvoji ekonominė zona (LEZ), patogi geografinė lokacija. Visa tai augina patrauklumą užsienio investuotojų akyse. Jei Vilnius dažnai įvardijamas kaip finansinių technologijų traukos taškas, Kauno stiprybė yra gamyba, pramonė bei sandėliavimas, tai Klaipėda turi potencialo visose šiose srityje ir dar prideda patirtį importo ir eksporto srityse. Klaipėdoje jau yra investavę įmonės iš 50 pasaulio valstybių, todėl verslam dirbant kryptingai, užsienio susidomėjimas uostamiesčiu gali dar labiau išaugti“, – regiono perspektyvą pastebi „European Merchant Bank“ („EMBank“) valdybos narys Aurelijus Šveikauskas.
Milijardinė apyvarta
Natūralu, kad regionas, kuris turi patogų susisiekimą vandens, kelių ir oro transportu, patrauklus užsienio ir vietos verslų filialų steigimui. Tai leido Klaipėdos regione pastaraisiais metais užfiksuoti pastebimą verslo plėtros augimą. Daugiausia dėmesio skirta inovacijoms, skaitmeninimui ir žiedinės ekonomikos plėtojimui. Vien Klaipėdos (LEZ) veikiantys verslai sukūrė daugiau kaip 40 įmonių, kurių bendra apyvarta pernai siekė 1,76 mlrd. eurų, o eksportas sudarė 780 mln. eurų. Tai rodo tvirtą įsitraukimą į tarptautines rinkas, ką patvirtina faktas, kad LEZ veikia apie 20 tarptautinių įmonių.
Augantys verslai regionuose atneša reikšmingą naudą valstybei. Šiose įmonėse per metus sumokėta daugiau kaip 107 mln. eurų mokesčių valstybei, o vietos investuotojai aktyviai naudojasi greito įsikūrimo infrastruktūros privalumais, kaip „FlexStart 2“ projektas, padedantis efektyviai pradėti veiklą.
„Klaipėdos regione taip pat įgyvendinta daugiau nei 200 ES finansuojamų projektų, kurių dėka skatinama skaitmeninimo ir aplinkosaugos inovacijų plėtra. Klaipėda toliau išnaudoja savo stiprybes – uosto veiklą, kultūrinį unikalumą ir universitetinį potencialą. Svarbų vaidmenį turi ir paskatos smulkiam ir vidutiniams verslui“, – sako Aurelijus Šveikauskas.
Viena tokių – darbo vietų kūrimui uostamiestyje verslams skirta parama, siekianti iki 1 800 eurų už naują darbo vietą. Reikšmingas vaidmuo tenka ir verslo paramos iniciatyvoms, tokioms kaip Klaipėdos rajone įgyvendinamas pilotinis projektas, skirtas smulkiojo verslo kūrimosi ir augimo skatinimui. Šio projekto dėka kasmet 10–12 verslų grupių gauna mentorystės, konsultacijų ir kitas paslaugas, padedančias efektyviai augti ir kurti naujas darbo vietas. Tai prisideda prie bendro verslumo skatinimo regione.
Ambicingi planai
Klaipėdos kraštas turi sėkmės pavyzdžių ne tik uostamiestyje. Pavyzdžiui, Svencelė tapo viena iš ambicingiausių turizmo ir gyvenamųjų projektų vietų. Planuojama, kad vystomas „Vėjo miestelis“ pritrauks tiek vietinius gyventojus, tiek tarptautinius turistus, skatindamas vietinę ekonomiką ir gerindamas infrastruktūrą.
Klaipėdos rajone aktyviai vystomi planai skatinti bendradarbiavimo tinklus tarp verslų ir kurti verslo klasterius, siekiant ilgalaikio poveikio regiono ekonomikai. Taip pat girdimi ateities planai stiprinti ir inovacijas bei aukštos pridėtinės vertės paslaugų sektorių, kuris šiuo metu Klaipėdoje yra mažiau išvystytas.
„Regiono ekonominė plėtra bus paremta investicijomis į inovacijas ir tarptautinių rinkų integracija. Verslai, orientuoti į tvarią gamybą, transporto efektyvumo didinimą ir kultūrinio turizmo plėtrą, gali tikėtis didžiausios sėkmės artimiausiais metais“, – prognozuoja „EMBank“ valdybos narys.