Lietuvos pilių ir dvarų asociacija apžvelgia savo veiklos dešimtmetį

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija yra svarbi kultūros politikos strategijos įgyvendinimo dalis – savo iniciatyvomis ji ne tik saugo mūsų valstybės atmintį, bet ir formuoja naujas tradicijas, pažymėjo kultūros ministras Šarūnas Birutis, gegužės 28 dieną sveikindamas Lietuvos pilių ir dvarų asociaciją (LPDA) dešimties metų veiklos proga.
“Man iš tiesų didelis džiaugsmas matyti, kad visais laikais laikyti europietiškos kultūros simboliu dvarai atgyja Lietuvoje. Jūs parodote pavyzdį, kaip praktikoje turi būti įgyvendinta paveldo apsaugos politika. Tikiu, kad puoselėdami ne tik autentišką dvarų fizinę būklę, bet ir kurdami juose turinį jūs didinate Lietuvos visuomenės kultūrinį raštingumą bei pilietinį sąmoningumą Šiandien man, kaip kultūros ministrui, ypač svarbu, kad šalyje būtų sukurtas finansavimo mechanizmas, leisiantis pritraukti privačias investicijas į kultūros paveldo tvarkybą ir aktualizavimą. Darbai jau pradėti ir tikiuosi, kad jau greitai išvysime šių darbų rezultatus”, – pabrėžė Š. Birutis.
Asociacija, šiuo metu vienijanti per 50 narių, Užutrakio dvare surengė tarptautinę konferenciją “Lietuvos dvarai ir pilys – amžių tiltas”. LPDA buvo įkurta 2005 m. inicijuojant penkių dvarų – Akmenos, Aštriosios Kirsnos, Babtyno–Žemaitkiemio, Bikuškio ir Plinkšių “Lelijų” – valdytojams. Konferencijoje pranešimus skaityti pakviesti Lietuvos istorijos ir paveldosaugos specialistai, svečiai iš Latvijos ir Estijos pilių ir dvarų asociacijų.
Per veiklos dešimtmetį asociacijos veiklos tikslai išliko tie patys – išsaugoti ir puoselėti dvarus, atgaivinti dvarvietes bei tęsti jų kultūrines ir ūkines tradicijas. Todėl pagrindinės asociacijos funkcijos buvo ir yra rūpintis Lietuvos pilių ir dvarų paveldo, kultūros tradicijų saugojimu bei puoselėjimu, atstovauti asociacijos narių bei Lietuvos dvarų istorinių parkų valdytojų interesams Lietuvoje ir užsienyje, informuoti visuomenę apie atgimstančių dvarų tradicijas ir jų tęstinumą.
Kiekvienas LPDA dvaras turi išskirtinio savitumo, tik jame vykstančių specifinių veiklų, kurios leidžia jam būti gyvam ir patraukliam lankytojams. Vieni dvarai yra ypač svarbūs dėl savo architektūros, kiti patraukia lankytojus savo vykdomais kultūriniais renginiais: muzikos festivaliais, koncertais, parodomis, dailės plenerais, teatro ir šokio spektakliais, kurie atskleidžia dvarų dvasingumą, kuria jų kultūrinę aurą. Asociacijoje yra grupė dvarų, kuriuose užsiimama ūkine veikla. Ne viename dvare veikia žirgynai, veisiami paukščiai, galvijai, avys.
Per savo veiklos dešimtmetį, be kultūrinių, edukacinių, leidybos projektų, asociacija vykdė ir tarptautinius projektus, pasirašė bendradarbiavimo sutartis su užsienio ir Lietuvos organizacijomis.