Tarptautiniai projektai – galimybė atrasti, pažinti ir sužinoti
Alytaus Piliakalnio progimnazija nuo 2013 m. rugsėjo mėn. pradėjo vykdyti Comenius mokyklų daugiašalės partnerystės projektą „Let‘s discover hidden talents!“ – „Atraskime paslėptus talentus“. Projekto partnerius: Lenkiją, Turkiją, Graikiją, Lietuvą ir Ispaniją – siejo pagrindinis tikslas – padėti jauniems žmonėms tobulinti kūrybiškumą, atrasti savo talentus, skatinti mokinių ir mokytojų bendradarbiavimą gerinant bendravimo įgūdžius užsienio kalba. Penkių Europos šalių mokiniai sužinojo apie skirtingas kultūras ir galėjo jas palyginti. Tai projektas, kuris sujungė muziką, šokį, dailę ir sportą. Veiklose aktyviai dalyvavo visa progimnazijos bendruomenė: nuo paties mažiausio iki vyriausio mokinio.
2014 m. vasario mėnesio pradžioje įvyko parengiamasis vizitas į Ispaniją, Reuso miestą. Jo metu buvo koreguojama projekto programa, mokinių veiklos, būsimų susitikimų datos. Parengiamajame susitikime dalyvavo mokyklos direktorė Laima Vincė Kirkliauskienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Audronė Balčiūnienė, anglų kalbos vyresnioji mokytoja Inga Marčiulaitienė. Katalonijoje buvo sudarytos galimybės susipažinti ne tik su šalimis partnerėmis, bet ir pažinti kraštą, kultūrinį paveldą.
Antrasis vizitas į Turkiją, Izmiro miestą, paliko puikių įspūdžių. Aktyvūs vaikai, spalvinga aplinka ir kūrybingumą skatinančios dirbtuvės įkvėpė naujoms idėjoms ir darbams. Mokiniai, kartu su draugais iš Ispanijos, Lenkijos, Graikijos, Turkijos mokėsi šokti nacionalinius turkų šokius, susipažino su šalies istorija, kultūra. Turėjo galimybę apsilankyti spindinčiame Antikos laikų Turkijos perle – Efesuse, viename geriausiai išlikusiame antikiniame mieste: vaikščiodami tarp pastatų griuvėsių pamatėme grįstas gatves ir aikštes, išlikusius puošybos elementus. Užkopėme į Lakštingalų kalną aplankyti mažulyčio namuko, kuriame, tikima, ir mirė Dievo motina. Nepakartojamą įspūdį padarė nuostabi šalies gamta, žmonių svetingumas, vaikų nuoširdumas.
Trečiajam vizitui 2014 metų spalio mėnesį savo draugus pakvietėme į Lietuvą. Šio susitikimo metu svečiai artimiau susipažino su Alytaus miestu, jo istorija, tautiniu kultūriniu paveldu. Projekto partneriai džiaugėsi šiltu priėmimu Alytaus miesto savivaldybėje ir Alytaus miesto ugdymo įstaigose. Viešėdami Lietuvoje svečiai aplankė Vilnių, Druskininkus, Liškiavą, dalyvavo įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose, kūrybinėse dirbtuvėse. Su lietuviškomis tradicijomis mūsų svečius supažindino vaikų dainų ir šokių ansamblis „Tarškutis“, kuriame smuiku griežia mūsų progimnazijos mokinė, aktyvi projekto dalyvė Svaja Romanovaitė. Šio kolektyvo dainos, šokiai, žaidimai įtraukė įvairių tautybių vakarėlio dalyvius: visi šoko, dainavo, linksminosi. Projekto partnerių susitikimo kulminacija – tarptautinis festivalis „Aš galiu“ („I can“). Jo metu kiekvienas turėjo galimybę atskleisti savo talentą, būti matomas ir išgirstas.
Ketvirtajam vizitui visi partneriai vėl susirinko Ispanijoje. 2015 metų balandžio mėnesį 4 mokytojai ir 4 progimnazijos mokiniai viešėjo Reuso mieste. Šešių dienų viešnagė neprailgo. Džiaugėmės ispanų draugiškumu, susipažinome su Ispanijos kultūra. Vaikai pasijautė tikromis žvaigždėmis, nes dalyvavo tarptautiniame projekto festivalyje „Būk roko žvaigžde“ („Be a rock star“) ir įrašų studijoje kartu su draugais iš kitų šalių įrašė projekto himną.
Penktasis (paskutinis) Comenius projekto „Atraskime paslėptus talentus“ partnerių susitikimas įvyko Graikijoje birželio pirmąją savaitę. Mus svetingai ir nuoširdžiai pasitiko Palaiokastro miestelio mokiniai, mokytojai. Mokinius džiaugsmingai priėmė graikų vaikų šeimos, kurios globojo mūsų mokinius kaip savo vaikus. Laisvu nuo projekto metu jie rengė bendrus vaikų vakarėlius, lankė žymias apylinkės vietas. Ne tik žmonės, bet ir pati šalis mus pasitiko nuostabia gamta, gausybe istorinių paminklų, šiltu klimatu. Graikija – vienos seniausių Europos civilizacijų lopšys, jos nepaprastai turtinga istorija ir kultūra skaičiuojama tūkstančiais metų. Džiaugiamės turėję galimybę nors trumpam prisiliesti prie šio krašto istorijos, papročių ir tradicijų. Projekto metu aplankėme istorinį Graikijos miestą Verginą, kur yra žymaus karvedžio – Aleksandro Didžiojo tėvo, karaliaus Filipo II kapas – mauzoliejus. Karališkų kapų muziejuje, esančiame po pylimu, eksponuojami maždaug 3000 metų auksiniai, metaliniai, stikliniai, marmuriniai, mediniai istoriniai radiniai. Grožėjomės Salonikų miesto panorama. Tai antras pagal dydį Graikijos miestas, įkurtas apie 315 m. pr. Kr. Bizantijos laikais Salonikai buvo antras svarbiausias imperijos miestas po Konstantinopolio. Lankėmės senovinėje šventykloje, kuri mena didingą šalies istoriją. Ir vaikai, ir mokytojai smagiai leido laiką su graikais, turkais, ispanais ir lenkais. Vaikai jautėsi labai laisvai, nes susitiko su senais draugais, su kuriais susipažino ankstesniuose susitikimuose. Mūsų mokiniai ypač puikiai sutarė su draugais iš Turkijos. Labai patiko graikų pradinė mokykla, turinti nedidelius jaukius namelius su spalvingu vidiniu kiemeliu. Šiltus prisiminimus paliko mokyklos bendruomenė, kuri nustebino mus nuoširdžiais ir šiltais tarpusavio santykiais, rūpestingumu ir svetingumu. Supažindino mus su savo papročiais ir tradicijomis. Stebėjome teatralizuotą Salonikų miestelio istoriją, kurią paruošė graikų mokiniai ir mokytojai. Linksminomės kartu su tautiniais graikų liaudies dainų ir šokių kolektyvais. Vaišinomės tradiciniais graikų patiekalais, paruoštais mokinių tėvelių. Savo kūrybinius sugebėjimus projekto šalių mokiniai ir mokytojai demonstravo gamindami tradicinius graikų darbelius – mozaikas. Daug puikių emocijų ir sportinio azarto projekto dalyviai patyrė pristatydami ir žaisdami savo šalių žaidimus. Viena smagi diena prabėgo Yuppi stovykloje. Čia vaikai žaidė sportinius žaidimus, šoko bendrus šokius ir linksminosi. Mokytojai turėjo galimybę pasigrožėti Egėjo jūra su nuostabia pakrante. Paskutinio vizito metu projekto dalyviai užbaigė pradėtus darbus, aptarė įgyvendintus tikslus, prisiminė gražiausias akimirkas, praleistas kartu šešiuose tarptautiniuose susitikimuose. Visi taip susidraugavo, kad skirtis buvo labai sunku. Užsimezgusi draugystė nenutrūko ir toliau tęsiasi, tik jau interaktyvioje erdvėje.
„Tūkstančio mylių kelionė prasideda pirmuoju žingsniu“, – rašė Lao Tzu. Tą aiškiai suprato dvylika mūsų mokyklos mokinių, apsilankiusių Ispanijoje, Turkijoje, Graikijoje. Daugeliui iš jų, tai buvo pirmoji kelionė į užsienį, galimybė pamatyti mūsų Žemę iš paukščio skrydžio. Grįžę iš kelionių, vaikai stebėjosi kiek daug pasaulyje yra gerų žmonių. Mokytojai puikiai supranta, jog vien pamokose gyvenimiškos patirties savo mokiniams neperteiks. Todėl labai džiaugiamės galėdami padėti jiems praplėsti akiratį ir pasaulio suvokimą, suteikdami galimybę dalyvauti tarptautiniuose projektuose. Dveji tarptautinio projekto metai prabėgo labai greitai, bet įspūdžiai ir prisiminimai tikrai niekada neišblės.