Atliekos keliauja ne į sąvartyną, o į naujus apdorojimo įrenginius
Alytaus regione surinktos biologiškai skaidžios atliekos jau nebepatenka į sąvartyną – jos apdorojamos baigtuose montuoti naujuose įrenginiuose. Šiuo metu vyksta jų paleidimo darbai, o liepos pradžioje prasidės eksploataciniai bandymai.
„Esame pirmieji Lietuvoje, pasistatę biologinio apdorojimo įrenginius ir patirties nėra iš ko semtis, bet kol kas visas paleidimo procesas vyksta sklandžiai. Technologinę įrangą įrenginiams tiekiančios olandų bendrovės „Waste Treatment Technologies“ specialistai nuolat stebi paleidimo darbus ir moko mūsų darbuotojus dirbti su nauja įranga“, – pasakojo Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo padalinio vadovas Andrius Jučas.
Anot jo, naujieji įrenginiai veikia 24 valandas per parą, visas jų valdymo procesas yra kompiuterizuotas.
Biologiškai skaidžios atliekos Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre sumontuotuose biologinio apdorojimo įrenginiuose apdorojamos vienu pažangiausių pasaulyje sausuoju anaerobiniu būdu.
Jį naudojant iš bendro atliekų srauto atskirtos biologiškai skaidžios atliekos patenka į sandarų tuneliu vadinamą rezervuarą, kuriame palaikant reikiamą temperatūrą gaminasi bakterijos ir apie tris savaites vyksta atliekų fermentavimo procesas. Vienu metu šiame rezervuare-tunelyje telpa apie 200 t atliekų, kurioms fermentuojantis formuojasi metano dujos. Iš jų gaminama šilumos ir elektros energija, kuri bus naudojama sąvartyno ir jame esančių įrenginių reikmėms, o susidariusi perteklinė – parduodama.
Po trijų savaičių fermentavimo talpa atidaroma ir atliekos patenka į kitą – kompostavimo – tunelį-rezervuarą, kuriame jos dar apie 2–3 savaites džiovinamos. Šiam procesui pasibaigus atliekos vežamos į brandinimo aikštelę, kur toliau tvarkomos, kol iš jų gaunamas galutinis produktas – kompostas.
Dalis šio komposto gali būti naudojama tręšimui. Iš daugiau priemaišų turinčių atliekų pagamintas kompostas bus naudojamas sąvartyno sluoksniams perdengti.
Nors į Alytaus regiono sąvartyną patenkančių atliekų kiekis pastaraisiais metais mažėja, nes gyventojai turi geras galimybes rūšiuoti atliekas namuose ir tomis galimybėmis naudojasi, visgi kartu su komunalinėmis atliekomis dar atvežama ir pakankamai daug biologiškai skaidžių atliekų – jos sudaro daugiau kaip 30 proc. visų komunalinių atliekų.
Biologiškai skaidžios atliekos – tai įvairios gamtoje suyrančios buities ir sodos atliekos: vaisių ir daržovių gabaliukai, žievės, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos tirščiai bei jų filtrai, kartonas ir kiti popieriaus gaminiai, suplėšytas popierius, kiaušinių dėklai, naminių graužikų (žiurkėnų, jūrų kiaulyčių) natūralūs pakratai, augalų lapai, nupjauta žolė, smulkios šakos, kankorėžiai, gilės, spygliai, piktžolės, sena vazonų žemė, triušių, vištų, arklių, karvių mėšlas.
Europos Sąjungos direktyvose ir Lietuvos teisės aktuose yra keliamos užduotys mažinti šių atliekų šalinimą sąvartyne. Alytaus regiono savivaldybės joms keliamas užduotis vykdo, o pradėjus eksploatuoti naujus biologinio apdorojimo įrenginius situacija, neabejojama, dar pagerės.
Pasak A. Jučo, visą apdorojimo procesą naujuose įrenginiuose praėjusių biologiškai skaidžių atliekų tūris ženkliai sumažėja ir jos nepatenka į sąvartyną, todėl neteršiama aplinka ir gerokai pailgėja sąvartyno eksploatacijos laikas.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre sumontuotų apdorojimo įrenginių pajėgumas – apie 20 tūkstančių tonų atliekų per metus. Maždaug toks biologiškai skaidžių atliekų kiekis Alytaus regione per metus ir susidaro.
Šiuose įrenginiuose bus apdorojamos ir maisto atliekos, kurios jau artimiausiais metais turės būti surenkamos atskirai nuo kitų atliekų. Valstybiniame atliekų tvarkymo plane numatyta, kad atskiros maisto ir virtuvės atliekų surinkimo sistemos regionuose ar savivaldybėse turi būti sukurtos iki 2018 metų.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras ruošiasi organizuoti šių atliekų surinkimą iš viešojo maitinimo įmonių, parenkant operatorių šioms paslaugoms teikti ir maisto bei virtuvės atliekas apdoroti naujuose biologinio apdorojimo įrenginiuose.