Spaudos konferencijoje – apie projekto įgyvendinimo perspektyvas
2015 m. liepos 2 d. projekto „Pakruojo žydų sinagogos pastato tvarkyba ir pritaikymas kultūros ir viešosioms reikmėms“ administravimo darbo grupė pakvietė spaudos atstovus susipažinti su atliktais projektavimo darbais ir tolesne projekto įgyvendinimo veikla. Spaudos konferencijoje dalyvavo projekto vadovė Birutė Vanagienė, Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja; projekto koordinatorius Mindaugas Veliulis, Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus kultūros paveldo vyr. specialistas; projekto vadovo pavaduotojas Gintaras Makauskas, Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjas. Darbo grupės nariai supažindino spaudos atstovus su projekto įgyvendinimo situacija: atlikus bendrąją ir specialiąją ekspertizes, projektas pripažintas tinkamu. Šiuo metu parengtos darbų pirkimo sąlygos, rugpjūčio mėnesį prasidės tvarkybos darbų viešieji pirkimai, rugsėjo mėn. turėtų būti baigtas sutarčių dėl darbų atlikimo pasirašymas. Planuojama, kad darbai prasidės rugsėjo–spalio mėn.
Projekto koordinatorius M. Veliulis pasidžiaugė, kad projekto įgyvendinimo eiga atitinka suplanuotą grafiką. Kadangi pastatas yra tikrai unikalus, Lietuvoje mažai analogiškų įgyvendintų projektų, dėl ypatingų reikalavimų projektavimo darbai truputį užsitęsė. Pasak M. Veliulio, šiuo metu yra atlikti visi reikalingi tyrimai, tačiau negalima atmesti galimybės, kad, įgyvendinant projektą, gali prireikti ir papildomų. Projekto vadovo pavaduotojas G. Makauskas papasakojo apie daug diskusijų sukėlusį pastato šiltinimo klausimą. Nuspręsta, kad pastatas bus šiltinamas iš išorės. Darbo grupės nariai atkreipė dėmesį, kad šio projekto įgyvendinimo tikslas – išsaugoti medinės architektūros statinį. Žinoma, bus siekiama atkurti sinagogos pastato autentiką. Po 1954 m. atliktos rekonstrukcijos, sinagoga buvo paversta kino sale, dalis pastato konstrukcijų (lubos, balkonas) buvo sugriauta. Projekto darbo grupės narius domina, ar nėra žinančių, kur po tuometinės rekonstrukcijos galėjo atsirasti autentiškos sinagogos lentos (su piešiniais). Spaudos atstovų paprašyta iškelti šį klausimą, gal atsiras žmonių, ką nors žinančių apie anuomet atliktą rekonstrukciją.
Projekto vadovė B. Vanagienė patikino, kad projekto tikslas nėra maldos namų atkūrimas. Sudarydama sutartį su Pakruojo rajono savivaldybe, žydų bendruomenė neprieštaravo, kad pastatas būtų pritaikomas visuomenės reikmėms. Sutvarkytas pastatas turėtų tapti įdomus ir turistams, jame bus skirta vietos žydų atminimo įamžinimui.
Koordinatorius M. Veliulis pranešė, kad rugsėjo mėn. bus organizuojama konferencija „Žydų paveldo unikalumas“, susidomėjusių dar laukia praktiniai mokymai. Į juos tikslingiausia bus kviesti tuomet, kai prasidės medžio darbai.
Žurnalistus domino, ar, atliekant tyrimus, nebuvo rasta kokių reliktų. Darbo grupės nariai patikino, kad netikėtų radinių būta: atidengtas tapeto fragmentas, rastas raižytas kapitelis (dekoruotas kolonos viršus). Manoma, kad, prasidėjus darbams, jų gali būti ir daugiau. Apie įdomesnius darbo grupės nariai pažadėjo nedelsdami pranešti spaudos atstovams.
Žurnalistams suabejojus, ar ruduo – tinkamas metas pradėti darbus, G. Makauskas patikino, kad su mediena galima dirbti ir žiemą. Be to, projekto darbai gali tęstis 2016 m., todėl nepalankiu oru tikrai nebus dirbama. B. Vanagienė priminė, kad sinagogos teritorijos tvarkymo darbai šiame projekte nenumatyti, bus tvarkomas tik pastatas.
Konferencijos pabaigoje padėkota žurnalistams, kad padeda informuoti visuomenę apie įgyvendinamą projektą. „Kuo daugiau žmonės žinos, tuo objektyviau vertins atliekamus darbus, tikslus ir siekiamą rezultą“, – spaudos konferencijų naudą įvertino projekto vadovė B. Vanagienė.