Trys dienos pakeitė mano gyvenimą
„Sniego gniūžtė“ – tai neformaliojo jaunimo švietimo programa, įgyvendinama respublikiniu mastu nevyriausybinių organizacijų ir ugdymo institucijų. Programa sukurta remiantis idėja, kad jeigu vienas žmogus pozityviai paveikia kitą, šis savo ruoštu tą patį padaro kitam ir viskas rutuliojasi kaip sniego gniūžtė. „Sniego gniūžtės“ metodika, parengta Vytauto Didžiojo universitete ir pristatyta Kėdainių r. vaikų ir jaunimo sveikatos klubo „Sveiki“ vadovams praktiniuose mokymuose, siekiama spręsti kvaišalų vartojimo, depresijos, agresijos ir patyčių tarp paauglių problemas.
Tai daroma supažindinant dalyvius su kvaišalų vartojimo pasekmėmis, ugdant jaunuolių psichologinį atsparumą neigiamam aplinkos poveikiui, mokant juos pažinti save, skatinant pasitikėjimą ir savo vertės pajautimą. Įvairiuose užsiėmimuose siekiama atskleisti kiekvieno sugebėjimus, priimti aplinkinius tokius, kokie jie yra, bei gerbti jų nuomonę ir teises, bendradarbiauti su vyresniaisiais, pasitikėti jais, dirbti ir žaisti kartu. Pagrindinis renginys – bendravimo psichologijos stovykla „Sniego gniūžtė“, kurioje daugiausia dėmesio skiriama gyvam bendravimui ir savęs pažinimui. Tai ypač aktualu šių dienų jaunimui.
Stovyklos atidaryme dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis, jaunimo reikalų koordinatorė Audronė Stadalnykienė, visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Žemaitienė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro direktorė Irina Jančiukienė. Svečiai linkėjo sėkmingai įgyvendinti numatytas priemones ir pasiekti užsibrėžtus tikslus. Geriausiai vykdomų priemonių efektyvumą ir rezultatus apibūdina pačių dalyvių mintys po renginių…
Jei pamilsi save – tave pamils ir kiti. „Stovyklai apibūdinti trūksta žodžių. Būdamas ten, tu gyveni lyg kitame pasaulyje, kuriame tik šiluma ir nuoširdumas. Ten aš sutikau pačius draugiškiausius ir nuostabiausius žmones. Šios trys dienos pakeitė mano gyvenimą. Dabar į viską žiūriu visai kitomis akimis. Viskas atrodo žymiai gražiau. Tai stovykla, apie kurią pasakoju šviečiančiomis akimis ir virpančia širdimi…tai buvo nepamirštamos dienos“ (mažos grupės vadovė Vaida). „… mano manymu, ši stovykla padeda dalyviams atsiskleisti, nebijoti savęs, save išreikšti, ir, svarbiausia, pamilti save tokį, koks esi. Kai kuriems tai sunku. Gal jie bijo, kad nepritaps? Ar kad bus nesuprasti? Kad tiesiog bus neįvertinti, o juk tą PRIPAŽINIMĄ, PALAIKYMĄ, PASKATINIMĄ kiekvienas turėtų patirti. Ši stovykla suteikia galimybę išreikšti save ir savo gebėjimus įvairiose srityse, kaip antai vaidyba, iškalba, elementarus minčių dėstymas gražiu pavidalu, ar net paprasčiausi šokiai. Asmeniškai aš šioje stovykloje supratau, kad ir koks tu esi iš tiesų, jei pamilsi save – tave pamils ir kiti…“ (Miglė). „Labai džiaugiuosi, kad dalyvavau stovykloje. Ji pakeitė mane vidumi, pažinau labiau tiek kitus, tiek save. Supratau ir pakeičiau nuomonę apie daugelį dalykų. Stovykla mane išmokė žiūrėti ir matyti viską kitaip, negu esu pratusi. Nerealus dalykas!“ (Paulina).
Visi atviri, be kaukių. „Šiomis dienomis jaučiuosi be galo laimingas…. Nuoširdžiausi sutikti žmonės (viliuosi būsimi draugai ) autoritetingi darbuotojai … (tiesiog „super“) padėjo man užsibrėžti naujų tikslų … dar labiau į šalį nustumti mintis apie blogus įpročius. Ačiū jums. Labiausiai patiko tai, jog visi atviri, be kaukių, tokie, kokie yra iš tikrųjų“ (Vitalijus). „Man ši stovykla yra tikra sielos atgaiva, joje aš galiu pilnai atsiverti kitiems stovyklos nariams, jais pasitikėti, pralinksminti, pabendrauti. Man patiko stovykloje viskas, pradedant nuo programos ir baigiant gyvenimo sąlygomis. Vadovų atsidavimas ir nuoširdumas tikrai persidavė ir mums patiems. Tikiuosi, kad ši stovykla dar ilgai džiugins jaunus žmones“ (Tautvydas). „Įspūdžiai, kuriuos parsivežiau iš stovyklos, yra tiesiog nepakartojami. „Sniego gniūžtėje“ susipažinau su daug unikalių žmonių, kurie laikui bėgant tapo nepakeičiamas mano draugais. Stovykloje labai turiningai leidome laiką, lavinome savo individualius ir darbo grupėje sugebėjimus, mokėmės būti tolerantiški ir kūrybingi. Visada išklausėme kitus ir buvome išklausyti patys. Vos per kelias dienas iš beveik nepažįstamų žmonių mes tapome didele šeima“ (Kristupas).
Nekyla noras paimti telefoną. „Tik čia galima pažinti save per tris dienas, tapti drąsesniu, atviresniu, labiau pasitikinčiu savimi ir susirasti labai daug gerų draugų. Ir kas geriausia, kad šitoje stovykloje net nekyla noras paimti telefoną į rankas, tiek daug veiklų, kad dalyviai tas tris dienas pamiršta savo telefonus, numeta į kampą ir jokie „facebookai“, „instagramai“, „snapchatai“ jiems nerūpi. O įspūdžiai po stovyklos būna neapsakomi. Kai reikia išsiskirti, pasipila ašaros ir visi tikisi kad susitiks dar kitais metais. „Sniego gniūžtės“ stovykla – pati geriausia stovykla, kiek man teko dalyvauti per savo gyvenimą. Kiek metų ją dar organizuos, tiek aš ir dalyvausiu!“ (mažos grupės vadovas Ignas). „Sniego gniūžtė“ – tai stovykla, kuri augina jaunus žmones iš vidaus. Pirmiausia ji atrakina seniai nejudintas sielos duris, o vėliau įeina į vidų ir daro ten stebuklus… Keisčiausia yra tai, kad nerandi žodžių paaiškinančių tuos stebuklus… Paklausus, tegali atsakyti, kad iš stovyklos išėjai kitoks, o viskas, kas sukosi galvoje ir širdyje – tarsi, terapija“ (mažos grupės vadovė Emilė).
Dabar renkamės, susitinkame, bendraujame. „Įspūdžiai? Stovykla pakeitė mano gyvenimą. Pažinau save kitu kampu ir supratau daugybę dalykų, į kuriuos atsakymų ieškojau ilgai. To niekad nesitikėjau rasti čia… Maniau, kad tai eilinė stovykla į kurią nuvažiuoji tiesiog „atbūti“, nes namie nėra ką veikti. Toli gražu taip nėra, dabar žinau, kad žmonės yra lobiai, kuriems reikia tik laiko „atsidaryti“. Ačiū jums, ir visiems, kad esate“ (Kajus). „Ši stovykla yra išskirtinė, niekur kitur tokios nerastum. Ji labai naudinga jaunimui, ypač 13-18 metų paaugliams, nes moko bendrauti, bendradarbiauti ir pasitikėti savo draugais ir kitais žmonėmis. Per tris dienas visi prisiriša vieni prie kitų, pripranta prie aplinkinių. Po stovyklos norisi susitikti su vis daugiau žmonių. Mes sukūrėme „facebook‘e“ grupę ir ten bendraujame, renkamės visi mieste ir Atvirojoje jaunimo erdvėje…“ (Joris).
Tęstinė veikla. „Sniego gniūžtės“ veikla nesibaigia stovyklos organizavimu. Jau rugpjūčio mėnesį kviesime jaunimą „sušildyti“ spalvomis ir nuotaikomis Atvirąją jaunimo erdvę, veikiančią Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre. Nauji susitikimai laukia ir rudenį, prasidėjus naujiems mokslo metams.
Aktyvią metodinę pagalbą, įgyvendinant prevencines veiklas, teikia bendradarbiavimo partneriai Kėdainių PSPC, Kėdainių rajono savivaldybės VSB specialistai. Renginių įgyvendinimui paramą skiria LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Kėdainių rajono savivaldybė, pagal Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro ir Kėdainių rajono sveikatos klubo „Sveiki“ parengtus sveikatos stiprinimo projektus.