Pietryčių Lietuvai jau skiriamas padidintas dėmesys
Vidaus reikalų ministerija (VRM) palaiko iniciatyvą skirti padidintą dėmesį Pietryčių Lietuvos regionui, tačiau atkreipia dėmesį, jog tai darant neturi būti apsiribojama vien tik Vilniaus ir Šalčininkų rajonais.
Vidaus reikalų viceministras Julius Morkūnas primena, jog šių metų pradžioje Vyriausybė jau yra patvirtinusi siūlymus dėl socialinių ir ekonominių skirtumų regionuose, kuriuose gausu tautinių mažumų atstovų, mažinimo.
„Numatyta skirti finansavimą ne tik Vilniaus bei Šalčininkų, ką siūlo projekto dėl Pietryčių Lietuvos regiono teikėjai, tačiau ir Švenčionių, Trakų bei Visagino rajonams. Lėšos bus naudojamos praktiškai toms pačioms priemonėms, kurios siūlomos Pietryčių Lietuvos projekte: inžinerinei ir bendruomenės infrastruktūrai, švietimo įstaigų modernizavimui, viešųjų erdvių sutvarkymui, kultūrai, bendruomenių veiklai, kitiems projektams. Šios priemonės pakankamos, netikslinga būtų jas dubliuoti ar kurti papildomas. Žodžiu, Pietryčių Lietuvos problemos jau yra sprendžiamos – ir, matyt, efektyvesniu būdu, nei siūloma“, – tvirtina J. Morkūnas.
VRM atkreipia dėmesį, jog pritarus Seimo narių grupės pasiūlymui dėl Pietryčių Lietuvos regiono plėtros fondo įstatymo projekto būtų nustatyta atskira regioninės politikos įgyvendinimo tvarka tam tikroje Lietuvos dalyje, konkrečiai – Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose. „Tai daryti netikslinga, nes regioninė politika įgyvendinama nacionaliniu mastu, tai reglamentuoja dabar galiojantys teisės aktai“, – sako vidaus reikalų viceministras Julius Morkūnas.
Jis pabrėžia, jog dabartiniame Regioninės plėtros įstatyme numatytos visos galimybės esamais pajėgumais spręsti Pietryčių Lietuvos regiono užimtumo, ūkio plėtros, kultūros, švietimo bei kitas problemas. Tuo tarpu pritarus Seimo narių grupės siūlymui tektų kurti naujas valdymo institucijas bei mechanizmus – kitaip tariant, didinti biurokratinį aparatą bei išlaidas.
J. Morkūnas taip pat akcentuoja, jog siūlomame projekte nustatytas fondo lėšų panaudojimo ir skyrimo mechanizmas nedera su Biudžeto sandaros įstatymo nuostatomis, užtikrinančiomis skaidrų valstybės biudžeto sudarymą, tvirtinimą ir vykdymą.
VRM primena, jog per 2007–2013 metų finansinį laikotarpį Vilniaus ir Šalčininkų rajonų savivaldybėms skirta investicijų už beveik 244 mln. eurų iš Europos Sąjungos fondų lėšų. Tai sudaro beveik 4 proc. visų minėtu laikotarpiu investuotų ES lėšų.