Ūkininkai galės gauti milijoninę paramą biodujoms gaminti
Ūkininkai ir mažos įmonės nuo š. m. rugsėjo 1 d. galės kreiptis ES paramos ir pradėti gaminti biodujas iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Iš viso per 2014–2020 m. finansinį laikotarpį paramai biodujų gamybai planuojama skirti 45,2 mln. eurų.
Žemės ūkio ministrės 2015 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. 3D-632 patvirtintos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos „Parama biodujų gamybai iš žemės ūkio ir kitų atliekų“ įgyvendinimo taisykles. Paramą biodujoms iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaminti galės gauti ūkininkai, labai mažos ir mažos įmonės, vykdančios gyvulininkystės arba paukštininkystės veiklą.
Šiems metams priemonės veiklai skiriama 15 mln. Eur paramos, o paraiškos priimamos nuo š. m. rugsėjo 1 d. iki lapkričio 30 d.
ES ir valstybės lėšomis bus remiama: biodujų gamyba iš gyvulių, paukščių mėšlo bei kitų biologiškai skaidžių atliekų; biometano gamyba ir suspaudimas; šilumos ir elektros energijos gamyba biodujų gamybos įrenginiuose; degazuotojo substrato gamyba.
Svarbu tai, kad viename projekte galės būti remiamos kelios veiklos, tačiau biodujų gamyba iš gyvulių, paukščių mėšlo bei kitų biologiškai skaidžių atliekų yra privaloma.
Bus finansuojama iki 60 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Didžiausia paramos suma vienam paramos projektui negalės viršyti 1 600 000 Eur.
Pareiškėjai turi žinoti, kad ne mažiau kaip pusė per metus jo pagamintų biodujų, biometano ar elektros energijos turės būti parduodama, o kita pusė – suvartojama savo reikmėms ar parduodama.
Biodujų gamybos žaliavų struktūroje ne mažiau kaip 50 proc. turės sudaryti iš pareiškėjo ūkio arba pagal ilgalaikes sutartis gaunamas gyvulių ir paukščių mėšlas.