Stoties rajonas užkoduotas tapti dar vienu madingu sostinės traukos centru
Kultūros bare „Kablys“ diskutuota – koks bus Stoties rajonas? Rekordinio dalyvių skaičiaus sulaukęs festivalio „Vilnius Street Art“ renginys (socialiniame tinkle Facebook į renginį buvo užsiregistravę daugiau kaip 1000), akivaizdu, buvo ypač reikalingas vilniečiams, vos tilpusiems diskusijų salėje. „Pataikėm į temą!“ – džiaugėsi festivalio vadovė Ūla Ambrasaitė.
Stoties rajono erdvėse vyksta daug teigiamų pokyčių: jis tampa nauja madinga idėjine erdve, čia atsidaro itin populiarūs barai, kuriasi originalūs smulkieji verslai, statomi modernūs daugiabučiai. Ir tai tik pradžia – prognozuojama, kad šioje liberalia dvasia išsiskiriančioje vietovėje greit kursis meno galerijos, studijos.
Į diskusiją atvykusio Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus vilniečiai klausė – ką savivaldybė suplanavusi Stoties rajone ir jo prieigose, ar išties čia ketinama statyti apžvalgos ratą?
„Kaip miesto meras ir vilnietis, džiaugiuosi, kad aktyvus kultūrinis, socialinis miesto gyvenimas išsiveržia už miesto centro ribų ir natūraliai ateina į Stoties rajoną – miesto vartus. Labai gerai, kad Stoties rajonas artėja prie Senamiesčio, tačiau čia dar trūksta keleto svarbių dalykų: turime psichologiškai priartinti Stoties rajoną prie centro. Rajone atsiras patogi dviratininkams ir pėstiesiems Naujininkų jungtis su Senamiesčiu, miesto sodais, bus rekonstruotas siaurasis pėsčiųjų tiltas virš geležinkelio, yra iniciatyvų rekonstruoti autobusų stotį, geležinkelio stoties teritorijoje statyti viešbutį su didžiuliu parkingu, įrengti apžvalgos ratą, Sodų gatvėje atkurti sodą. Šie projektai turėtų tapti integracijos ašimi, kur natūraliai atsiras ir naujų traukos centrų.“ – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Savivaldybėje šiuo metu rengiamas stoties prieigų detalusis planas, jau patvirtinta jo konceptualioji dalis, dar laukia diskusijos su visuomene. Teritorijos sutvarkymo pagrindine ašimi taps Drujos gatvės pratęsimas ir pietinio Senamiesčio aplinkkelio pratęsimas pro stotį, atsiras jungtis su Šv. Stepono gatve, kurioje dabar yra akligatvis, ir ji taps dar viena jungtimi su Senamiesčiu. Aikštė priešais stotį virs plačia, šviesoforais reguliuojama gatve, transporto terminalą perkeliant į kitą gatvės pusę priešais autobusų stotį. Privataus verslo iniciatyva prie geležinkelio stoties bus vystomas daugiaaukščio parkingo projektas, rekonstravus autobusų stotį, buvusioje pašto stotyje ketinama statyti viešbutį ir komercinį centrą.
Kalbėdamas apie plėtros projektus ir kryptis, miesto meras pastebėjo, kad dabar Stoties rajone vystosi daug atskirų projektų, iniciatyvų, kai kurie jų jau realizuoti, todėl kyla natūralus poreikis sistemiškai apžvelgti visumą, kad nebūtų padaryta klaidų. Artimiausiu metu Savivaldybė organizuos diskusiją su visuomene šia tema.
Diskusijoje dalyvavę Stoties rajono naujakuriai ir senbuviai pasakojo apie drąsą įsikurti prie pat stoties ir kaip šie sprendimai virto sėkmės istorijomis. Architektas, muzikantas, biurų pastate Stoties rajone dirbantis Algirdas Kaušpėdas kvietė visus burtis į Stoties rajono bendruomenę ir išskyrė dvi didžiausias šio rajono vertybes ir traukos centrus – Halės turgų ir stotį.
„Šiuo metu Stoties rajone vyksta tai, ką jau ne kartą esame matę kituose pasaulio miestuose – čia keliasi jauni, drąsūs ir inovatyvių idėjų turintys žmonės, ieškantys pigesnės alternatyvos brangiam ir kiek nuobodžiam senamiesčiui. Į tokius rajonus kaip mūsų Stotis jie ateina ne dėl to, kad čia jau yra gera gyventi, o veikiau dėl kūrybinės laisvės ir galimybių pasireikšti. Tačiau turime būti labai atsargūs ir neišpūsti burbulo iš Stoties rajono, kad nesukiltų nekilnojamojo turto kainos – taip sustabdysime jaunų ir įdomių idėjų atėjimą į rajoną“, – teigia „Bukowski“ įkūrėjas Ronaldas Šmitas.
LNTPA direktorius Mindaugas Statulevičius taip pat pridėjo, jog yra dar viena priežastis, kodėl stabdyti jaunų žmonių kėlimosi į Stoties rajoną nereikėtų – remiantis Olandijos patirtimi, kuri daugeliu aspektų yra panaši į dabar Lietuvoje vykstančius procesus, inovatyvūs verslai ir įvairios iniciatyvos į anksčiau pavojingais laikytus rajonus pritraukia didelį žmonių srautą, kuris natūraliai didina rajono saugumą.
Diskusiją organizavo „Vilnius Street Art Festival“ drauge su Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija.