Dėl vilkų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo
Rugpjūčio 14 d. Anykščių rajono savivaldybės meras Kęstutis Tubis kreipėsi į Lietuvos respublikos aplinkos ir žemės ūkio ministerijas dėl vilkų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo.
Pagal Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo 3 straipsnį laisvėje gyvenantys laukiniai gyvūnai nuosavybes teise priklauso valstybei, o vilkas priskiriamas prie saugomų rūšių ir jų medžioklė yra limituojama. Mero teigimu, kad būtų atlyginta vilkų ūkiniams gyvūnams padaryta žala, savivaldybėms turėtų būti skiriama valstybės dotacija, o ne kompensuojama iš savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų, surenkamų iš medžioklės plotų naudotojų 70 proc. mokamo mokesčio už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą. Šias lėšas savivaldybės galėtų panaudoti prevencinių priemonių, kuriomis siekiama išvengti medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos, įgyvendinimui savo savivaldybės teritorijose. Taip pat nori atkreipti dėmesį į tai, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai nereglamentuoja Paprastosios lūšies, kuri įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą, ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo. Rašte meras prašo ieškoti galimybių, kad būtų inicijuojami teisės aktų pakeitimai, kuriuose būtų numatyta teisė valstybei skirti dotacijas savivaldybėms dėl vilkų, lūšių ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo.
Išnagrinėjusi mero raštą Žemės ūkio ministerija pateikė atsakymą ir jame išdėstytam prašymui pritarė. Atsižvelgdama į tai, kad įsigaliojus Europos Sąjungos valstybės pagalbos žemės ūkio ir miškininkystės sektoriams ir kaimo vietovėse 2014m.-2020m. gairėms, valstybės pagalba už saugomų gyvūnų daromą žalą gali siekti 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, ir į tai, kad kasmet nuo vilkų, kurių ūkiniams gyvūnams daroma žala atlyginama iš savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų, nukenčia daugiau kaip pusės šalies savivaldybių naminių gyvūnų laikytojų, todėl lėšų poreikis, padidėjus žalos atlyginimo intensyvumui, išaugs, ministerija mano, kad reikėtų tikslinti finansinės paramos skyrimą reglamentuojančius teisės aktus įvertinant nūdienos aktualijas.