Vaikų socializacijos projektas ESU ETNO
Tradicinių amatų centre Upytėje (Ėriškių kultūros centro padalinys) startavo vaikų socializacijos projektas ESU ETNO. Projekto tikslas – organizuoti vaikams laisvalaikio užmtumą etninės kultūros pagrindu, ugdyti tautinį tapatumą ir etnokultūrinį raštingumą, padėti pažinti savo tautos tradicinę kultūrą, skatinti kūrybiškai pritaikyti etnokultūros žinias ir gebėjimus gyvenime. Rengiant etnokultūrinius mokymus bus siekiama tradicijų perdavimo, jaunąją kartą mokyti senųjų amatų, taip vykdant ne tik vaikų ir jaunimo kultūrinį ugdymą, laisvalaikio užimtumą, bet ir galimybę amatą susieti su pragyvenimo šaltiniu. Projekto organizatoriai surengs edukacines programas, kurių metu mokiniai bus skatinami domėtis krašto istorija, ugdys aktyvumą, kūrybiškumą, padedantį atskleisti praeities ir šiuolaikinio pasaulio sąsajas. Vaikai įgys žinių, kurias galės pritaikyti praktikoje. Kūrybinių užsiėmimų metu ugdytiniai galės atskleisti ir lavinti meninius įgūdžius, stebėti gamtos grožį, mokytis jį vertinti ir tausoti. Visų užsiėmimų metu bus mokomasi kultūringo bendravimo, atjautos ir pagalbos vieni kitiems. Edukacinių programų ciklo veikla bus suskirstyta pagal šias temas: šeima, giminė ir tradicijos; paprotinis elgesys ir vertybės;tradiciniai darbai ir amatai; liaudies kūryba; gyvenamoji aplinka, namai etninėje kultūroje; kalendorinės šventės ir papročiai; gamta tradicinėje kultūroje; tradicinė ūkinė veikla; kultūrinis kraštovaizdis ir tradicinė architektūra; žmogaus gyvenimo ciklo tarpsniai ir apeigos.
Tradicinių amatų centras su šalia esančia teritorija yra puiki vieta vaikų etnokultūrinei saviraiškai. Kultūrinė aplinka molinėje gryčioje, su joje esančiomis amatininkų dirbtuvėmis, vizualiai padeda etnokultūriam ugdymui.
Rugpjūčio 25 d. Upytės seniūnijos vaikai ir jaunimas rinkosi į edukacinę programą VISI MES DUONA AUGINTI. Programos dalyviai buvo skatinami suprasti Duonos šventumą žmogaus gyvenime, išgirsti jos skambėjimą liaudies išmintyje, pažinti tradicinę ūkinę veiklą, darbus darbelius ,,duonos kelyje”, senybinius javų auginimo ir apdirbimo rykus, skanauti duoną su medumi, kaimišku sviestu ar tiesiog druska pabarstytą. Kaimo vietovėje gyvenantiems vaikams daugelis dalykų buvo aiškūs ir suprantami, todėl jie aktyviai dalyvavoje pažintinėje veikloje.
Tą popietę tradicinių amatų centras virto jaukia aukštaitiška gryčia, kurioje projekto dalyviai tapo viena gražia šeima. Pažindami ,,Duonos kelią” tarsi dirbo žemdirbiškus darbus, o po darbų, sėdo seklyčioje prie stalo, raikė duoną, šnekučiavosi ir ilgai nesiskirstė, džiaugdamiesi buvimu draugėje.
Projekto rengėjai tiki, kad šis, pirmasis, susitikimas – tai dar vienas įspūdis vaikams į besibaigiančių atostogų prisiminimų bagažą. Laukiame visų, norinčių benrauti, pažinti, turiningai leisti laiką po pamokų.
Projektą remia – Panevėžio rajono savivaldybė. Projekto partneriai – Panevėžio r. Upytės seniūnija, Panevėžio r. Upytės A. Belazaro pagrindinė mokykla, gyventojų bendruomenė ,,Upytės žemė“.