Skubama išmokėti paramą
Sėkmingai išmokėti tiesioginių išmokų avansus kuo daugiau pareiškėjų ir suteikti visą 2007–2013 m. programinio laikotarpio paramą Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) darbuotojams šiuo metu yra svarbiausia.
Prioritetas – tiesioginių išmokų avansai
Tiesioginės išmokos už 2015 m. deklaruotus žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus turėtų būti išmokėtos daugiau kaip 136 tūkst. NMA klientų. Ne vienas iš jų jau laukia tiesioginių išmokų avansų. Jei 2013 m. avansai buvo išmokėti 55 proc. pareiškėjų, 2014 m. avansai pasiekė beveik 73 proc. visų pareiškėjų, o 2015 m. planuojama jų skaičių padidinti bent 10 proc. – iki 83 proc.
Kad tiesioginių išmokų avansai greičiau pasiektų šalies žemdirbius, NMA specialistai turi laiku atlikti būtinus darbus: atlikti patikras, nustatyti galimus neatitikimus ir apie juos pranešti pareiškėjams.
Tiesioginių išmokų avansai mokami tiems paramos gavėjams, kurie atitinka paramos tiesioginėmis išmokomis teikimo reikalavimus, kai atlikti visi reikiami patikrinimai.
Likusi tiesioginių išmokų dalis bus pradėta mokėti nuo gruodžio 1 d.
Baigiama įgyvendinti 2007–2013 m. programa
Vos keli mėnesiai teliko iki 2007–2013 m. programinio laikotarpio pabaigos. Šiuo metu paramos gavėjus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą jau pasiekė 2,2 mlrd. Eur, t. y. 97 proc. 2007–2013 m. skirtų paramos lėšų.
Taigi, dauguma paramos lėšomis remtų projektų jau baigti. Nemažai projektų vykdytojų neseniai pateikė galutines projektų įgyvendinimo ataskaitas bei mokėjimo prašymus. Pateiktus dokumentus sparčiai vertina NMA specialistai – tai jie privalo padaryti iki metų pabaigos. Vėlesni mokėjimai nebegalimi, o likusios nepanaudotos lėšos turės būti grąžintos į ES biudžetą.
Daliai paramos gavėjų dar liko šiek tiek laiko baigti įgyvendinti projektus – galutinius mokėjimo prašymus jie gali pateikti iki 2015 m. rugsėjo 30 d. NMA pažymi, kad reikėtų griežtai laikytis nustatytų terminų. Remiantis paskutiniais Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos administravimo taisyklių pakeitimais, pavėluotai pateikti mokėjimo prašymai nepriimami.
Dar vienas paramos gavėjams svarbus dalykas – pakeistas mokėjimo prašymų administravimo procesas. Nuo šiol patikros bus atliekamos atlikus administracinius patikrinimus ir nustačius tinkamų finansuoti išlaidų sumą, o ne prieš tai. Tvarka keičiama atsižvelgiant į Europos Komisijos pastebėjimus ir siekiant tobulinti paramos administravimą. Ši tvarka taikoma ir senojo, ir naujojo paramos laikotarpio projektams ir bus naudinga patiems projektų vykdytojams – jie turės daugiau laiko pasiruošti patikrai.
Nespėjant – pranešti NMA
Gali būti, jog kai kurie projektų vykdytojai nespės įgyvendinti paramos lėšomis remiamų projektų. Jei projekto vykdytojas negali laiku baigti projekto, rekomenduojama iš anksto kreiptis į agentūrą dėl sutarties nutraukimo. Priešingu atveju pagal paramos administravimo tvarką bus registruojamas pažeidimas ir atliekamas tyrimas dėl paramos sutarties sąlygų nevykdymo, o tai gali turėti neigiamos įtakos kreipiantis dėl paramos pagal investicines priemones naujuoju finansiniu laikotarpiu.