Anykščių ligoninėje kol kas dar liks chirurgijos ir gimdymo skyriai
Artėja dar viena šalies ligoninių tinklo pertvarka. Nors sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė nelinkusi be užuolankų pripažinti, jog daliai gydymo įstaigų gresia uždarymas ar bent prijungimas prie didesniųjų, tačiau ankstesni, dar 2003 metais pradėto optimizavimo etapai byloja, kad toks scenarijus ir šįkart yra visiškai realus, ypač provincijoje.
Sveikatos apsaugos ministerija parengė sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių konsolidavimo ketvirtojo etapo plano projektą. Jame numatyta, kad pertvarkant ligonines turi būti didinamas slaugos lovų skaičius ir atsisakoma dalies aktyvaus gydymo lovų. Šios turėtų būti panaudojamos ne mažiau kaip 300 dienų per metus. Jei rodiklis nesiektų 250 dienų, tokia ligoninė būtų jungiama prie didesnės gydymo įstaigos. Pagal naujo plano projektą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rajoninėse ligoninėse nebebūtų finansuojamos chirurgijos paslaugos, jei per metus atliekama mažiau nei 400 operacijų, ir akušerijos paslaugos, jei per metus jų suteikiama mažiau nei 300 gimdyvių.
Vykdant jau ketvirtąją ligoninių tinklo pertvarką, 7 šalies ligoninės turėtų netekti chirurgijos skyrių. Apie tai, ar eilinė ligoninių tinklo pertvarka aplenks Anykščių ligoninę, kalbamės su vyriausiuoju ligoninės gydytoju Daliumi Vaiginu.
– Esate Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentas, tad paaiškinkite, kaip šalies mastu bus vykdoma dar viena ligoninių pertvarka ir kaip ji atsilieps Anykščių rajono savivaldybės ligoninei?
– Respublikos mastu žadama specializuotų paslaugų centralizaciją tęsti ir jas sutelkti didžiosiose ligoninėse. Projekte parašyta, kad rajonuose turėtų likti tik slauga, ilgalaikis gydymas, paliatyvioji slauga ir gerontologija, kaip naujas profilis. Gerontologija – tai vyresnio amžiaus žmonių daugelio susirgimų gydymas. Kaip išlyga, liktų ir vidaus ligų gydymas. Dėl paslaugų ir ligonių srautų paskirstymo tarp atskirų ligoninių apskrityse bus sudaromos koordinavimo tarnybos, į kurių sudėtį turėtų įeiti ligoninių vadovai, Sveikatos apsaugos ministerijos, savivaldybių bei liginių kasų atstovai. Ši taryba spręs, kur ir kokias paslaugas reikėtų koncentruoti pagal lovų užimtumą. Tad konkrečius sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkos planus iki žiemos ir turės pateikti šalies apskrityse įkurtos koordinavimo tarybos.
Mes į ligoninių „juodąjį“ septynetuką nepatenkame, tad chirurginio skyriaus niekas neuždarys. Pas mus per metus būna daugiau nei 400 operacijų. Kalbant apie akušerinį skyrių, mes buvome išskirti iš visų, nes šį skyrių kol kas finansuoja Savivaldybė. Kaip bus toliau ir ar tolesniam akušerinio skyriaus finansavimui pritars naujai išrinkta Taryba, pasakyti negaliu.
Anykščiuose turėtų padaugėti slaugos lovų. Atsižvelgiant į gyventojų skaičių, pagal dabartines normas 1 000 rajono gyventojų buvo skiriamos 2 lovos, dabar turėtų būti skiriamos 3. Turint omenyje tai, kad mūsų rajone gyvena apie 26,5 tūkstančiai gyventojų, mes turėtume turėti apie 80 slaugos lovų. Tai būtų daugiau, negu turime dabar.
– O koks likimas laukia Troškūnų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės?
– Troškūnų ligoninė renovuota Europos Sąjungos lėšomis, tad penkerius metus jie nieko negali keisti ir pagal ES projekto veiklų įgyvendinimą privalo vykdyti tą pačią veiklą.
– Dauguma ligoninės personalo yra vyresnio amžiaus, kur „dingsta“ baigę medicinos mokslus jauni specialistai, kad jų rajono ligoninėse tik vienas kitas? Kokių gydytojų trūksta?
– Mūsų ligoninės gydytojų amžiaus vidurkis – per 55 metai. Dirba 64 gydytojai, iš jų 26,5 proc. pensinio amžiaus, vyriausiam gydytojui sukako 78 metai. Iš dirbančiųjų gydytojų net 40 procentų atvykstančių. Gydytojai atvyksta konsultuoti ir budėti. Ligoninės personalas sensta, to nepaneigsi. Tačiau, jei priimtų įstatymą, kad sulaukę pensinio amžiaus specialistai nebegalėtų užsiimti praktika, tuomet visos ligoninės veikla būtų sustabdyta. Ir ne tik mūsų ligoninės. Panaši padėtis su senstančias gydytojais ir kitų rajonų ligoninėse.
Šiuo metu ligoninei reikėtų chirurgo traumatologo, plaučių ligų gydytojo (pulmonologo), ausų, nosies, gerklės (LOR) specialisto. Priimtume ir akušerį ginekologą, jei būtų aiškus ginekologijos skyriaus likimas.
Į klausimą, kuo galėtume privilioti jauną specialistą, negaliu atsakyti. Jau ir anksčiau buvo sunku prikalbinti jaunimą vykti dirbti į periferiją, o dabar, prakalbus apie dar vieną ligoninių pertvarką, kada bene visų mažesnių šalies rajonų ligoninių ateitis nėra aiški, kas norės važiuoti į jas dirbti. Buvau sutaręs su jaunu chirurgu traumatologu, tačiau išgirdęs grėsmę, kad gali būti naikinamas ligoninės chirurginis skyrius, gydytojas paskubėjo dingti. Štai todėl ir turime visą darbo krūvį atlaikyti mes, vyresnieji daktarai. Ir kartais darosi baugu, kad nebus kam mūsų bepakeisti. Tiesa, kadaise ligoninė turėjo nuosavą bendrabučio tipo butuką, kurį galėjome pasiūlyti jaunam specialistui. Tačiau specialistų nebuvo, butą išlaikyti ligoninei neapsimokėjo, todėl dabar jo nebeturime.
Savivaldybė, ligoninės prašymu, buvo skyrusi paramą medicinos mokslų studentams su sąlyga, kad jie grįš dirbti į Anykščius. Tokią paramą buvo gavę tragiškai žuvę gydytojai Žurumskai. Yra buvę atvejų, kuomet baigę mokslus studentai paramą grąžina, kad tik nereikėtų grįžti. Jauni specialistai medikai ieško darbo didžiųjų miestų ligoninėse, kur negresia jokios kardinalios pertvarkos, arba važiuoja dirbti į užsienį ir ten tęsti mokslų.
Šiais metais, kaip ir kasmet, ir vėl dalyvausiu jaunųjų specialistų mugėse. Labai retas kuris prieina prie mūsų stendo pasiteirauti apie darbo sąlygas ir perspektyvas. Nebent domina budėjimų galimybė ir jų ciklas.
FAKTAI:
Šių metų pradžioje Lietuvoje veikė 94 ligoninės, iš jų 87 – valstybės ir savivaldybių. Šiose ligoninėse buvo 26 325 lovos (15 229 – aktyvaus gydymo, 5 115 – slaugos ir palaikomojo gydymo). Pernai aktyvaus gydymo lovos vidutinis užimtumas siekė 265,7 dienas, vidutinė gulėjimo trukmė –5,9 dienos. Hospitalizacijos rodiklis 100 gyventojų –23,6 ligonio.
SAM pateikiama statistinė analizė rodo, kad ligoninėse yra per daug ligoniams skirtų lovų – 1 tūkst. gyventojų tenka 7,6 lovos, o tai 46 proc. daugiau nei vidutiniškai Europos Sąjungoje. Lietuva gali pasigirti ir tuo, kad 100 gyventojų ligoninėse tenka net 21,3 aktyvaus gydymo stacionaro lovos, kai ES vidurkis – 15,9 lovos. Šiuo metu kai kuriose rajonų ligoninėse neužimtų lovų per metus rodiklis siekia net 224 dienas. Tuo pat metu jaučiamas jų trūkumas slaugos ir palaikomojo gydymo bei geriatrijos paslaugoms teikti. Nemažai sveikatos priežiūros įstaigų dirba nuostolingai.