Paskirstytas autorinis atlyginimas už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose už 2014 metus
Asociacija LATGA pateikė Kultūros ministerijai autorinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaitą už 2014 metus. Pagal pateiktą ataskaitą matyti, kad populiariausi grožinės literatūros autoriai tarp Lietuvos bibliotekų skaitytojų 2014 m. buvo Romualdas Granauskas, Irena Buivydaitė–Kupčinskienė.
Kiti populiarūs grožinės literatūros kūrinių autoriai: Elena De Strozzi, Vytautas Ažušilis, Sigitas Parulskis, Vytautas Račickas, Vytautas V. Landsbergis, Jurga Ivanauskaitė, Kristina Sabaliauskaitė, Daiva Vaitkevičiūtė.
Irenos Buivydaitės–Kupčinskienės knyga „Kitapus veidrodžio“ – daugiausia kartų 2014 m. skaitytojams išduota lietuvių autoriaus grožinės literatūros knyga, paklausios ir kitos šios autorės knygos: „Geriausios draugės“, „Padovanok man savaitgalį“. Taip pat paklausios tarp skaitytojų buvo ir Elena De Strozzi „Laiko upės slenksčiai“, Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“, Romualdo Granausko knygos „Gyvenimas po klevu“, „Šventųjų gyvenimai“, „Išvarytieji“, Grigorijaus Kanovičiaus „Miestelio romansas“, Roko Flick „Paskutinis traukinys“.
Ataskaitos duomenimis, populiariausia lietuvių autorių mokslinės literatūros knyga 2014 m. tapo Filomenos Taunytės–Paškonienės „7 nuodėmės ir 12 ligų“. Taip pat populiarios šios autorės knygos „9/10 laimės“, „Laimingas senelių gyvenimas“. Susidomėjimo sulaukė ir Vytauto Pranulio, Arvydo Pajuodžio, Reginos Virvilaitės ir Sigito Urbonavičiaus „Marketingas“, Algimanto Sakalo, Alfonso Laurinavičiaus, R. Jusienės, Arvydo Pajuodžio, Visvaldo Legkausko mokslinės literatūros darbai.
Autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą taip pat išmokėtas užsienio grožinės literatūros knygų vertėjams. Daugiausia kartų skaitytojams buvo išduoti Danguolės Žalytės versti užsienio grožinės literatūros kūriniai. Kiti populiarūs vertėjai – Teodoras Četrauskas, Zita Marys, Jurgis Gimberis, Viktorija Uzėlaitė, Jonas Čeponis, Simona Kaziukonytė, Vytautas Petrukaitis, Regina Šeškuvienė, Laima Bareišienė. Iš pateiktų duomenų matyti, kad verstinė literatūra lieka daug populiaresnė tarp skaitytojų nei originalioji.
Grožinės literatūros kūrinių iliustratoriams ir knygų dailininkams taip pat paskirstytas autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą. Didžiausio susidomėjimo sulaukė Deimantės Rybakovienės, Agniaus Tarabildos, Juditos Židžiūnienės, Astos Puikienės, Zigmanto Butaučio, Jokūbo Jacovskio, Andriaus Morkeliūno, Eglės Gelažiūtės–Petrauskienės kūryba.
Autorinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose paskirstymo ir išmokėjimo sistema Lietuvoje sukurta bei įgyvendinama remiantis Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 16 str. 3 d., Autorinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose mokėjimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 6 d. nutarimu Nr. 182.
Iš valstybės biudžeto atlyginimui už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose paskirstyti ir išmokėti už 2014 metus buvo skirta 187 674 eurų suma, tačiau atlygis autorių teisių turėtojams už išduodamas knygas bei leidinius bibliotekose kasmet didės, nes Kultūros ministerija parengė Nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 6 d. Nutarimo Nr. 182 „Dėl autorinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą, kuris priimtas 2015 m. balandžio 23 d. (toliau – Nutarimas). Nutarime numatyta kompensacinį atlyginimą didinti palaipsniui, kasmet po vieną procentą nuo 2015 metų.
2014 m. duomenys apie knygų panaudą buvo renkami iš 65 Lietuvos bibliotekų, kuriose yra visiškai įdiegta LIBIS (Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema).
Surinkti duomenys atskleidžia, kad paskirstant 2014 m. autorinį atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą dalyvavo 1266 Lietuvos autoriai, kurie pateikė paraiškas Asociacijai LATGA, ir 17 užsienio autorių (iš jų 733 knygų tekstų autoriai, 401 vertėjai, 102 iliustratorių ir 30 knygų dailininkų). Autorinis atlyginimas buvo paskirstytas 1098 autoriams už 16283 kūrinius. Per 2014 m. užregistruota 100 naujų autorių, o knygų panaudos duomenų bazė buvo papildyta 1252 naujais kūriniais.