Lietuvos regionų vystymui – 418 mln. eurų
Kokios opiausios, didžiausios įtakos augimui turinčios problemos per ateinančius šešerius metus bus sprendžiamos šalies regionuose? Atsakymą galima rasti vidaus reikalų ministro patvirtintose integruotose teritorijų vystymo (ITV) programose. Šiuos konkrečiomis investicijomis pagrįstus teritorinio planavimo dokumentus jau turi visi šalies regionai.
Didinti regiono patrauklumą investicijoms, skatinti gyventojus imtis verslo, didinti užimtumo galimybes, mažinti nedarbą ir gerinti gyvenamąją aplinką. Tokie tikslai keliami savivaldybių rengtose ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM) patvirtintose regionų ITV programose. Naudą pajus ir kultūros, švietimo, socialinių paslaugų sritys, bus remiamos bendruomenės inicijuojamos vietos plėtros iniciatyvos. Į Vilniaus ir Utenos regionų ITV programas įtrauktos ir priemonės, skirtos mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus vietovėse, kuriose gausiai gyvena tautinės mažumos.
Siekiant minėtų tikslų regionų miestuose bus pertvarkomos pagrindinės viešosios erdvės ir aktyvinami traukos centrai, rekonstruojami nepakankamai efektyviai naudojami pastatai ir teritorijos, diegiamos aplinką tausojančios darnaus judumo bei eismo saugumo priemonės, gyventojai bus skatinami rinktis būstą gerą prieigą prie darbo vietų turinčiose teritorijose, taip efektyviai išnaudojant esamą miestų infrastruktūrą ir mažinant neigiamą nesubalansuotos miestų plėtros poveikį aplinkai.
ITV programose numatytus projektus finansuos ne tik Vidaus reikalų, bet ir Aplinkos, Energetikos, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Susisiekimo, Švietimo ir mokslo bei Ūkio ministerijos.
Regionų ITV programos įgyvendinamos tikslinėse ir su jomis susietose teritorijose. Tikslinių teritorijų 2014–2020 m. periodu statusą turi 23 vidutinio dydžio miestai, kuriuose gyvena daugiau negu 6 tūkst. gyventojų ar yra savivaldybių centrai. Tai miestai, kuriuose sparčiau negu visoje tokių miestų grupėje mažėjo gyventojų (2001–2013 metų laikotarpiu), steigėsi mažiau įmonių (2011–2013 m. laikotarpiu), o didesnė dalis darbuotojų šiuo metu dirba pramonės ir žaliavų sektoriuje.
Tikslinėmis teritorijomis taip pat laikomi dar 20 miestų, kurie yra centrai tikslinių teritorijų, išskirtų 2007–2013 m. laikotarpiu. Į juos bus investuojama tam, kad kai kurios veiklos, projektai galėtų būti užbaigti kompleksiškai.
Programa taip pat bus įgyvendinama ir bemaž 50-tyje gyvenviečių, miestelių ir miestų, kurie laikomi su tikslinėmis susietomis teritorijomis.
Visose tikslinėse ir su jomis susietose teritorijose, kuriose įgyvendinamos dešimties regionų ITV programos, gyvena apie 635 tūkst. žmonių. Programų įgyvendinimui iš viso numatyta skirti 418 mln. eurų. Europos Sąjungos investicijos sudaro 335 mln. eurų.