Moteris šešiskart dažniau pakertanti liga: kai vien vaistų neužtenka
Remiantis Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze Lietuvoje serga apie 200-250 tūkst. žmonių arba 10-12 proc. šalies gyventojų. 1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų per gyvenimą patiria bent vieną osteoporozinį lūžį. Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Dėl šios ligos kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių. Ne tik spalio 20 d. minima pasaulinė osteoporozės diena, bet ir grėsminga statistika, pasak sveikatos specialistų, turėtų skatinti žmones profilaktiškai atlikti kaulų tankio tyrimus, o žinantiems, kad turi trapius kaulus – labiau savimi rūpintis, vengti ligos paūmėjimą keliančių veiksnių ir situacijų.
Anot „MediCA klinika“ gydytojos Raimondos Lukminės, „osteoporozė – tai pavojinga sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką.“
Paradoksalu, tačiau dažniausiai šia klastinga liga žmonės sužino sergantys tik jai pasireiškus t.y. įvykus lūžiui, nes iki tol jokių ypatingų, išskirtinių simptomų jie nepastebi ir nieko neįtaria.
„Visi mes nuolat patiriame didesnių ar mažesnių sumušimų bei traumų, kurių nesureikšminame. Tačiau tai, kas sveikam tėra sutrenkimas, sergančiajam osteoporoze jau pasireiškia kaip rimtas lūžis. Tad ne veltui pacientai kartais vadinami „stikliniais žmonėmis“, kuriems net griežtesnis trinktelėjimas ranka į stalą gali baigtis gipsu. Ligai progresuojant, kai kaulai jau nėra tokie tvirti, kad atlaikytų kasdieninės veiklos krūvį, jie lūžta dėl menkiausios traumos. Pastebim, kad dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, viršutinė šlaunikaulio dalis, dilbio kaulai ir žastikaulis“, – ligos požymius išskyrė gydytoja.
Būtent todėl, anot jos, labai svarbu žinoti ir įvertinti osteoporozės vystymąsi skatinančius veiksnius: „Pagrindiniai ir deja nekontroliuojami veiksniai – tai amžius, lytis ir paveldimumas. Moterims ši liga prasideda po menopauzės ir pasireiškia šešis kartus dažniau nei vyrams. Tai susiję su kalcio pasisavinimu, kuris tiesiogiai priklauso nuo moteriško hormono estrogeno kiekio organizme. Trūkstant šio hormono kalcis sunkiau įsisavinamas, kaulinis audinys lėčiau atsinaujina, vyksta jo masės mažėjimas. Šis reiškinys ypač suaktyvėja po menopauzės. Kalcio įsisavinimui vyresniame amžiuje taip pat turi įtakos ir vitamino D trūkumas. Didesnę riziką sirgti osteoporoze turi ir tie, kurių artimųjų rate ir giminėje jau pasitaikė „stiklinių žmonių“, – akcentavo „MediCA klinika“ gydytoja.
Osteoporozę taip pat gali išprovokuoti fizinio aktyvumo stoka, rūkymas ir alkoholio vartojimas, dideli kofeino kiekiai, kai kurie vaistai nuo epilepsijos, skydliaukės hormonai, kai kurios kitos ligos. Dalis šių veiksnių – kontroliuojami, todėl tinkamas gyvenimo būdas, žalingų įpročių atsisakymas bei sakingas ir nuolatinis fizinis krūvis situaciją gali ženkliai pagerinti.
„Moterims po menopauzės ir vyresniems kaip 50 metų vyrams rekomenduojama profilaktiškai matuoti kaulų mineralinį tankį. Šią procedūrą galima atlikti ir „Camelia“ vaistinėse. Džiaugiamės, kad daugiau vyresnio amžiaus žmonių užsuka į mūsų vaistines pasitikrinti, tačiau prevencinių priemonių vis dar imamasi nepakankamai dažnai ir aktyviai“, – sakė vaistininkė Justina Sargūnaitė.
Pasak jos, tiek sergant osteoporoze, tiek norint užkirsti kelią ligai, ypač svarbus fizinis krūvis: „Kaulų lūžių profilaktikai rekomenduojama nuosaiki, bet nuolatinė fizinė veikla: kuo daugiau vaikščioti, judėti, kilnoti mažus svorius, nes taip stiprinami raumenys. O gera raumenų struktūra pagerina kaulinio audinio maitinimą, palaiko skeleto kaulų darbą. Jei raumenys nusilpę, visas fizinis krūvis tenka kaulams, o tai žymiai padidina pavojingų lūžių riziką. Siekiant jų išvengti labai svarbu tinkama, patogi avalynė, kad žmogus tvirtai jaustų žemę po kojomis, išvengtų net ir nežymių kryptelėjimų, suklupimų ar griuvimų”.
Tinkama mityba bei papildomas kalcio ir vitamino D vartojimas taip pat gali ženkliai pagerinti situaciją: „Rekomenduojama rinktis maisto produktus, kuriuose gausu kalcio: jogurtą, pieną, sūrį, žuvų konservus su kaulais, sezamo sėklas, rupių miltų duoną, špinatus, apelsinus. Reikėtų ir su maistu papildomai vartoti kalcio ir vitamino D preparatų. Tik šie papildai turi būti vartojami racionaliai ir nuolat. Kartas nuo karto išgeriama kalcio tabletė stebuklingo poveikio tikrai nepadarys, nes osteoporozės kontrolė – nuolatinis procesas reikalaujantis kompleksinių priemonių“, – reziumavo „Camelia“ vaistininkė J.Sargūnaitė.