TAU studentai turės sveikatos ambasadorių
2015-ieji paskelbti Orios senatvės metais, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į senėjančios visuomenės iššūkius: užtikrinti sveiką senėjimą vyresnio amžiaus asmenims, sumažinti sveikatos sutrikimų neigiamą poveikį gyvenimo kokybei, savarankiškumui ir darbingumui bei mažinti senų žmonių socialinę atskirtį. Lazdijų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras rašė projektą „TAU studentas – sveikatos ambasadorius“, kuris buvo finansuotas iš Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų. Projekto įgyvendinimo metu, visą savaitę, intensyviai buvo dirbama su Lazdijų Trečiojo amžiaus universiteto studentais. Projektas buvo įgyvendintas kartu su Lazdijų švietimo centru bei partneriu – Lazdijų sporto centru.
Tradiciškai pirmąją susitikimo dieną dalyviai buvo supažindinti su savaitės dienotvarke. Per pirmąjį susitikimą dalyviai pildė anketas, jiems buvo atliekami pirminiai cholesterolio, gliukozės kiekio kraujyje tyrimai, matuojamas ūgis, kraujospūdis. Kiekvienas dalyvis buvo pasvertas. Rytais Lazdijų hipodrome vyko rytinė mankšta. Ji reiškia ne vien judėjimą, bet ir atpalaiduojantį bėgimą, kurio metu atsikratoma pykčio bei kamuojančio streso. Taip pat dalyviai susipažino bei išmėgino šiaurietiškąjį ėjimą, sužinojo jo teikiamą naudą žmogaus sveikatai. Visą savaitę dalyviai valgė sveikus pietus, kuriuos gamino UAB „ALLORO“ virėjos pagal japonų mokslininko makrobiotiko Dž. Ozavos mitybos receptus. Šio mokslininko mitybos principai taikomi daugelyje pasaulio šalių netradicinės medicinos centruose ir sveikatinimo mokyklose. VšĮ Lazdijų ligoninės dėka dalyviai galėjo lankyti užsiėmimus, kuriuos teisingai atlikti padėjo kineziterapeutas Dovydas Bakša. Kitos dalyvės mėgavosi vandens procedūromis Lazdijų ligoninėje įsikūrusiame baseine prižiūrimos kineziterapeutės Žydrūnės Gibienės.
PSICHINĖ SVEIKATA LYGI FIZINEI SVEIKATAI. Dalyviai ne tik aktyviai užsiiminėjo fizine veikla, bet ir žinių sėmėsi iš dviejų lektorių. Spalio 13 dieną paskaitoje „Psichikos sveikatos tausojimas“ apie psichikos sveikatos svarbą dalyviams aiškino psichologė Daiva Česnulevičienė. Ji akcentavo, kad gera psichikos sveikata reikalinga ir svarbi kiekvienam žmogui jo kasdienėje veikloje: dirbant, mokantis, ilsintis. Psichikos sveikata priklauso ne tik nuo individo asmeninių įgimtų ir įgytų savybių, bet ir nuo aplinkos įvykių, nuolat vykstančių šeimoje, gatvėje, darbovietėje.
Spalio 14 dieną dalyviams teko patirti dar vieną organizatorių suplanuotą iššūkį. Pasitelkus į pagalbą Lazdijų krašto muziejaus darbuotojus, dalyviai buvo pakviesti į orientacinį žygį „Rudenėjantys Lazdijai“. Pasidalinę į komandas visi aktyviai išsiskirstė po Lazdijus, ieškoti atsakymų į pateiktas užuominas. Sugrįžę į galutinę stotelę, studentai pasidalijo įspūdžiais bei dėkojo organizatoriams už dar vieną puikią progą dar labiau pažinti savo gimtąjį miestą.
Spalio 15 dieną Lazdijų švietimo centro salėje vyko paskaita „Augalų ir mineralų bendrystė, jų pagalba žmogui. Pasiruošimas žiemai“, kurią skaitė vaistininkas – žolininkas Marius Lasinskas. Lektorius papasakojo, kad augalai ir akmenys visada buvo ir bus šalia tarsi broliai. Nuo senų senovės jie buvo naudojami kartu norint išlinkti sveikam, o susirgus greičiau pasveikti. Dažnai akmenys ateidavo į pagalbą tiems, kurių vaistažolių galios nepakanka. Jų pagalba labai svarbi siekiant atstatyti dvasinę pusiausvyrą. Savo paskaitą M. Lasinskas pradėjo pasakodamas apie mineralus. Per rankas jis siuntė visiems paskaitos klausytojams pačiupinėti titnago gabalėlį, kuris buvo išrinktas metų akmeniu. Šį akmenį gerai nešioti norint stiprinti nervų sistemą. Taip pat visiems buvo duota pasklaidyti knygą apie gintarą. Pasak M. Lasinsko, gintarą esame nepelnytai nuvertinę. Jis gali apvalyti nuo viso to, kas nenatūralu. Taip pat lektorius pasakojo kaip renkamos žolelės ir kokių reikia turėti namuose kiekvienai šeimai savo namų vaistažolių vaistinėlėje. O turėti reikėtų: vaistinių čiobrelių žolės – pagelbės kosint, peršalus. Be to, padeda subalansuoti organizmą: kai reikia aktyvinti – tonizuoja, jei reikia raminti – nuramina. Vaistinių ramunių žiedų, kurie malšina neaiškios kilmės pilvo skausmus, taip pat ramina, mažina uždegimus. Vaistinių medetkų žiedų, nes jie veikia antiseptiškai, slopina uždegimus, ramina nervų sistemą, malšina skausmus, mažina kraujospūdį. Vaistinių melisų lapų, kurie ramina, mažina pilvo pūtimą, gerina virškinimą. Mėtų žolės, kuri gerina virškinimą, lengvina atsikosėjimą, mažina pilvo pūtimą, skatina tulžies išsiskyrimą. Liepų žiedų – skatina prakaitavimą, slopina uždegimus, lengvina galvos skausmus.
TAU STUDENTAI PAMINĖJO IR PASAULINĘ MAISTO DIENĄ. Sveika gyvensena neatsiejama nuo mitybos. Spalio 16 d. TAU dalyviai paminėjo Pasaulinę maisto dieną. Šios dienos tikslas – sveiko patiekalo paruošimas ir pristatymas. Nuo pat ryto susirinkę dalyvės pasinėrė į maisto gaminimo paslaptis. Kiekviena ruošė savo sveiką patiekalą. Asortimentas buvo labai platus nuo salotų iki sveiko deserto. Visuomenės sveikatos biuro direktorė pagamino sėlenų kokteilį, kurį naudinga gerti rytais, taip pat daigintus kviečius su medumi. Visos dalyvės pasižymėjo savo išradingumu – pagamino labai skanius patiekalus, kuriuos ragavo ir pristatinėjo, kokius produktus naudojo. Maisto diena praėjo labai turiningai, visos dalyvės pasidalino savo kulinarine patirtimi, pasikeitė receptais ir su gera nuotaika išsiskirstė. Tačiau ne ilgam. Įgyvendinus projekte suplanuotas veiklas lapkričio 5 dieną dalyviam bus atliekamas kontrolinis sveikatos patikrinimas ir pagal numatytus kriterijus bus išrinktas ir paskelbtas Sveikatos ambasadorius.