Šiaulių ligoninėje ir grandioziniai planai – realybė
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – didelės permainos. Onkologijos klinikoje pristatytas naujas antras linijinis greitintuvas. Džiaugsmas neužgožė ir esamų problemų. Būtina avarinės būklės Vaikų ligų klinikos senojo pastato renovacija bei Konsultacijų poliklinikos naujo pastato statyba, lankantis sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei, atrodė kimba ant plauko. Bet gydymo įstaigos vadovas, miesto vadovas, Seimo nariai šiauliečiai nenuleido rankų ir grandioziniai planai tampa realybe – darbų pradžiai finansavimas gautas.
Ligoninės naujakurys – linijinis greitintuvas
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos bendruomenėje didelė šventė. Surengtas antrojo modernaus skaitmeninio linijinio greitintuvo atidarymas. Padirbėta išties daug – per 14 mln. litų buvo skirta projektui, kurio dėka ne tik įsigyta šiuolaikiška įranga, bet ir rekonstruotos patalpos, skirtos linijinio greitintuvo darbui bei aptarnavimui, bei pastatytas nedidelis priestatas.
Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius, pradėdamas linijinio greitintuvo atidarymo šventę, prisiminė nelengvus aparato atiradimo kelius, kuriuos mynė drauge su Šiaulių krašte išrinktais LR Seimo nariais, jau pasikeitusiais miesto ir rajono vadovais.
Visa tai – ne dėl ligoninės prestižo. Moderni įranga būtina, gydant onkologines ligas, kai medicinos pagalba turi būti nepertraukiama. Šiaulių krašte gyvenantis žmogus, anot vadovo, gydymą privalo gauti čia, Šiauliuose, nes dažną užklumpa ne tik liga, bet ir socialinės problemos. Tad dėl sveikatos problemų nuvykti į Vilnių ar Kauną – sunku. Antras linijinis greitintuvas buvo būtinas ir dėl to, kad dirbant vienu aparatu, žmonės dvi ar tris savaites laukdavo šios procedūros.
Technika yra technika – ji genda, atliekami profilaktiniai tikrinimai. Ir ši problemas išspręsta, įsigijus antrą modernų įrenginį.
Padėkota ir UAB „Apex medicus“ statybininkams, per trumpą laiką įrengusiems trijų metrų sienų ir lubų „bunkerį“, kuriame ir sumontuotas linijinis greitintuvas. Apmokytas personalas, atlikti visi matavimai, tad šią savaitę jau taikytos ir pirmosios spindulinės terapijos procedūros.
Spindulinio gydymo tikslas – pasiekti naviką bei apsaugoti šalia esančius sveikus organus. „Su naujuoju aparatu bus galima apsaugoti kritinius organus, kurie negali būti apšvitinti. Visi organai, kuriems nereikalinga apšvita, privalo būti saugojami procedūros metu“, – sakė Radioterapijos skyriaus vedėjas Jonas Gečas ir patikino, jog įsigijus modernų aparatą, pacientams bus taikomas gydymas, prilygstantis didžiųjų miestų onkologijos klinikose taikomam gydymui.
„Ankstesnis aparatas jau dirba aštuonerius metus, tad jo galimybės jau mažėja – reikėtų vėl rašyti į eilę linijiniam greitintuvui gauti“, – ateities vizijomis dalinasi gydymo įstaigos vadovas.
Onkologijos klinikos direktorė Rasutė Rezgienė patikino, jog per metus procedūra taikoma per 600 žmonių, tad abu aparatai dirbs didžiuliu krūviu.
Naujojo linijinio greitintuvo atidaryme dalyvaujanti sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, sveikindama onkologus su švente, pasidalino džiaugsmu, kad naujojo linijinio greitintuvo dėka paslauga sunkiai sergančiajam bus greitesnė, kokybiškesnė. Ministrė pastebėjo, jog Šiaulių apskrities žmonės bene daugiausiai šalyje renkasi specialistų paslaugas Šiaulių ligoninėje, tad ir investicijos, ir pastangos atsiperka.
Avarinė būklė
Ligoninės vadovai džiaugėsi, jog sveikatos apsaugos ministrei rūpi ne tik ligoninės pasiekimai – ministrė noriai lankėsi ir pačiose skaudžiausiose ligoninei patalpose – Moters ir vaiko klinikos vaikų ligų profilio Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyvios slaugos skyriuje, kuriam vadovauja patyrusi pediatrė Liuda Bekerienė. Deja, ir medikų patirtis ir profesionalumas yra bejėgiai, kai palatose trūksta vamzdynai, byra sienų tinkas, neveikia vėdinimo sistema, atgyvenę sanitariniai mazgai.
Sveikatos apsaugos ministrė buvo vedama apšiurusiais koridoriais, kuriais kasdien vaikšto ne tik gydytojai, bet ir patys mažieji ligoniukai. Lankėsi ir seniai neremontuotose, geležinėmis lovomis, menančiomis sovietmetį, apstatytose palatose, kalbino pacientų tėvelius, kurie džiaugėsi medikų profesionaliu darbu.
Kalbėdamas Moters ir vaiko klinikos darbuotojų susitikime su Sveikatos apsaugos ministre R. Šalaševičiūte, generalinis direktorius akcentavo, jog tragiška Vaikų ligų klinikos senosios dalies sanitarinė būklė turi būti keičiama – vaikus reikia gelbėti. Nors šiuo metu yra skirta pinigų vamzdyno avarinei būklei likviduoti, tačiau to nepakanka, būtina tęsti pastato remontą ir renovaciją. SAM yra pateiktas remonto ir renovacijos darbų investicinis projektas, deja ministrė R. Šalaševičiūtė buvo tikra, jog galimybių padėti mažiesiems šiauliečiams nėra jokių.
„Ligoninės planai kertasi su valstybės galimybėmis. Nors buvo planuota skirti po 300 tūkstančių litų kasmet ketverius metus, šiuo metu tokių pažadų tesėti neįmanoma. Nebent atsirastų lėšų perskirstymo poreikis“, – svarstė ministrė, bendraudama su klinikos medikais.
Vyriausybė ištiesė ranką
Pirmadienį Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius drauge su miesto meru Artūru Visocku bei LR Seimo nariu Arvydu Mockumi patys vyko į sveikatos apsaugos ministeriją, kur buvo aptarti ir opiausi Respublikinės Šiaulių ligoninės klausimai – Konsultacijų poliklinikos statyba bei Vaikų ligų klinikos avarinė būklė. Posėdyje taip pat dalyvavo Sveikatos ekonomikos departamento direktorė Jolanta Iždonienė, Ministrės patarėjas Arvydas Skorupskas, ES paramos skyriaus vyriausiasis specialistas Darius Vilimas.
Šiam vizitui pasiryžta dar penktadienį, LR Sveikatos apsaugos ministrei lankantis Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Ministrės teiginys, jog avarinės būklės vaikų ligų klinikai nebus skiriamas finansavimas, paskatino imtis kitų žygių ir kreiptis pagalbos į Ministeriją. Deja, posėdžio sprendimai nesiskyrė nuo ministrės tvirto „ne“, pasakyto ligoninėje vizito metu.
Iniciatyvos ėmėsi miesto meras Artūras Visockas ir Seimo narys Arvydas Mockus, kurie kreipėsi į Vyriausybę.
Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius apie avarinės būklės Moters ir vaiko klinikos Vaikų ligų profilio Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyvios slaugos skyriaus situaciją jau žinojo. Vizito Respublikinėje Šiaulių ligoninėje metu buvo apžiūrėtos sovietmečiu statyto pastato, būklė. Azijos šalims projektuotas pastatas buvo sunkiai derinamas Lietuvos gydymo įstaigos poreikiams. Anot generalinio direktoriaus P. Simavičiaus, patalpų išdėstymas ir funkcionalumas netinka nei ligonių, nei darbuotojų poreikių.
Tačiau skausmingiausia situacija – patalpų būklė. Prieš keturi dešimtmečius statyto pastato patalpos dar nemačiusios remonto – sienų tinkas trupa, vamzdynas – avarinės būklės. Jam prakiurus užlietos palatos patalpos, iš kurių iškelti ligoniai. Patalpas būtina remontuoti, tačiau sveikatos apsaugos ministrė galėjo tik apgailestauti: pinigų nebus nei iš šalies biudžeto, nei iš Europos Sąjungos investicinių fondų, kurie kitais metais esą bus skiriami ne statyboms, bet vidaus įrangai.
Ministrei buvo pristatytas ir Konsultacijų poliklinikos statybų projektas, mat esamos poliklinikos patalpos taip pat kritinės būklės.
„Reikia naujos Konsultacijų poliklinikos Šiauliams, bet reikia surasti finansinius partnerius. Tikimasi, kad Šiaulių apskrities merai padės“, – apgailestavo ministrė ir jokio finansavimo Šiauliams nežadėjo.
Projektus finansuos dalimis
LR Seimo narys Arvydas Mockus vizito metu džiaugėsi, jog ministrė linkusi matyti realią situaciją – jai parodyta ne tik moderni įranga – Onkologijos klinikoje atidarytas linijinis greitintuvas, bet ir avarinės patalpos.
„Didelis skirtumas tarp šių dviejų korpusų. Gaila, kad vaikai liko paskutiniai, – kalbėjo ministrė susitikime su Moters ir vaiko klinikos kolektyvu. Atnaujinimo projektas yra parengtas, tačiau 2016 metais planuoti ir skirti jam lėšų neturime galimybės, nieko žadėti negalime. Teks palaukti“.
Tačiau išgirstas „ne“ Šiaulių parlamentinės grupės narių bei ligoninės vadovo Petro Simavičiaus užmojų nesužlugdė.
„Buvo ligoninėje ir Seimo nariai, ir ministrė, susitikome su Premjeru, pirmadienį vėl važiuosime“, – čia pat nusprendė ligoninės vadovas Petras Simavičius ir patikino susirinkusius, jog yra Valstybės investicijų programa, yra rezervų, jog privalo rasti lėšų. Juolab, kad tai – ne eilinis remontas. Visas pastatas yra avarinės būklės, jame kritinė situacija tad ir sprendimai reikalingi operatyvūs.
„Gal visos sumos iškart ir nerasime, bet, manau, kad pradiniai darbai 2016 metais, bent jau priėmimo, skubios pagalbos skyriuose turės prasidėti. Juk pagalba teikiama viso regiono vaikams“, – nusprendė direktorius čia pat, girdint sveikatos apsaugos ministrei.
Pirmadienį trise vyko į Sveikatos apsaugos ministerijos posėdį, bet reikalai nepajudėjo.
Vakar atskriejo džiugi žinia – Ministro pirmininko ir Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės patvirtinimas, kad lėšų bus.
Vaikų priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyvios slaugos skyriaus avarinei būklei likviduoti skirta 417 tūkstančių eurų. „Šalies prioritetas – dėmesys vaikų sveikatai, tad premjero sprendimas tik patvirtino šį požiūrį“, – neslėpė džiaugsmo Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius, nusprendęs jog jau lapkrity bus pradėta renovacija.
Vienas – ne karys…
Grandioziniam Konsultacijų poliklinikos statybos projektui nuspręsta 2016 metais skirti 1 milijoną eurų. Tai – tik pradžia didelio projekto statybai. Pasak ligoninės vadovo, sprendimas abu šiuos projektus finansuoti dalimis – teisingas žingsnis, nes delsti ir toliau dirbti avarinės būklės patalpose – nusikaltimas ir prieš ligonius, ir prieš medikus.
Sena patarlė sako, jog „vienas lauke – ne karys“. Jos laikosi ir Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius, imdamasis spręsti aktualių ligoninės problemų. Ir šiandien gydymo įstaigos vadovas drąsiai teigia, jog dėl to, kad ligoninė modernėja ir gražėja tenka dėkoti LR Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui, sveikatos apsaugoms ministrei Rimantei Šalaševičiūtei, Šiaulių krašto bičiulių parlamentinės grupės nariams Arvydui Mockui, Edvardui Žakariui, Rimai Baškienei, Valerijui Simulik, Viktorijai Čmilyte-Nielsen, miesto merui Artūrui Visockui, rajono merui Antanui Bezarui bei visiems kitiems, kurie išgirsta ir supranta ligoninės problemas. Bendromis pastangomis į ligoninę atkeliauja ne tik moderni įranga, bet ir įgyvendinami grandioziniai planai, keičiantys ne tik sveikatos politikų pasakytus žodžius, bet ir pacientų bei medikų gerovę.