Anykščių miestas įsisavins ES paramą
Keletą metų girdėjome apie VVG (vietos veiklos grupę). Šiais metais susikuria naujas darinys – MVVG. Spalio 28 d. Anykščių rajono savivaldybės salėje vyko visuotinis asociacijos Anykščių miesto vietos veiklos grupės (AMVVG) narių susirinkimas. Jo metu priimti nauji nariai, išrinkta AMVVG valdyba, aptarti kiti aktualūs klausimai. Valdybos pirmininku vienbalsiai išrinktas Mindaugas Sagrūnas. Norėdami daugiau sužinoti apie MVVG, kreipiamės į Mindaugą.
– Sakykite, kas tai yra miesto vietos veiklos grupė ir kokie jos uždaviniai?
– Pagrindinis uždavinys – padėti ruošti miesto bendruomenių ir asociacijų projektus, kurie būtų įgyvendinami su ES paramą.
– Koks skirtumas tarp Anykščių rajono VVG ir Anykščių miesto VVG?
– Rajono VVG neturėjo teisės vykdyti veiklos miesto ribose. Mes atvirkščiai – galime veikti tik miesto ribose. Artimiausiu laiku turime paruošti veiklos strategiją. Vyksta nuolatinis susirašinėjimas su Vidaus reikalų ministerija, administruojančia VVG veiklą. Tačiau yra daug klausimų, į kuriuos tiksliai negali atsakyti net jie patys, nes iki galo neparengta įstatyminė bazė.
– Rajone pagal VVG programą buvo renovuojami kultūros namai, bendruomenės namai, įrengiamos sporto aikštelės. Ar jūsų veikla bus panaši?
– Šiandien reikia pripažinti, kad Anykščių jaunimas tikrai neturi tokių sporto aikštynų, kokie įrengti kaimuose, nors ten sportuoti nelabai yra kam. Be abejo, tai padėjo greitai ir be didelio vargo įsisavinti ES paramą. Apie žmonių užimtumą ir veiklą buvo mažiausia galvojama. Dažnai susidaro paradoksali situacija, kuomet, tarkim, renovuojami kultūros namai, o vystyti juose kokią nors veiklą nėra lėšų. Mes, kiek tai bus įmanoma, stengsimės ne tik įsisavinti, bet ir investuoti iš ES gautas lėšas. Padaryti tai nėra paprasta, nes gaunami pinigai negali būti skiriami verslo kūrimui. Bendruomenė, radusi būdą, kaip uždirbti pinigus, gali juos naudoti tik savo reikmėms patenkinti.
– Ar daug kas MVVG veikloje reglamentuojama?
– Taip, reglamentuojama viskas – nuo valdybos sudėties iki mažiausių veiklos niuansų. Pavyzdžiui, valdyboje turi būti išlaikytas lyčių santykis: ne daugiau 60 procentų vyrų ir 40 procentų moterų. Būtinai trys nariai turi būti deleguoti Rajono tarybos, trys nariai deleguoti verslo struktūrų, bent vienas valdybos narys turi būti ne vyresnis nei 29 metų ir t.t.
– O kokia veikla, kokie projektai yra skatinami?
– Skatinami projektai, kurie vykdomi drauge su savivaldybe. Taip pat projektai, įgalinantys sukurti darbo vietas, ypač jei jos kuriamos neįgaliesiems bei projektai, mažinantys socialinę atskirtį.
– Valdyboje yra jaunimo, bendruomenių atstovų. Ar esate numatę konkrečių veiktos tikslų? Ar jūsų veiklos principai skirsis nuo rajono VVG veiklos?
– Kaip jau minėjau, stengsimės pinigus ne tik įsisavinti, bet ir investuoti. Be abejo, padėsime bendruomenėms sutvarkyti sporto aikšteles. Daug vilčių dedame į būsimą Tilto gatvės rekonstrukciją. Turėtų atsirasti bendruomenių amatų dirbtuvės, amatų turgelis. Čia tikrai nusimato daug veiklos. Kiek bus įmanoma, stengsimės apeiti „minkštąją dalį“.
– Kas tai yra „minkštoji dalis“?
– Minkštoji dalis – tai projektai, skirti socialinei atskirčiai mažinti. Pavyzdžiui mokymai. Šiandien Anykščiuose trūksta gidų. Mes galime organizuoti mokymus. Manau iš jų būtų reali nauda. Tačiau didžioji dauguma mokymų yra grynas ES pinigų įsisavinimas, neteikiantis jokios realios naudos. Norėdami išvengti bereikalingo lėšų švaistymo, stengsimės bendradarbiauti su bendruomenėmis, žinoti jų realius poreikius ir padėti juos tenkinti.
– O kas tai „kietoji dalis“?
– Tai, tarkim, kelio ar šaligatvio remontas, pastato, skirto bendruomenei, remontas. Niekur nepasakyta, kad VVG šito daryti negali, tačiau pateikiamos sąlygos realiai nėra įvykdomos, ir tokia veikla praktiškai neįmanoma. Todėl rekomenduojami bendri projektai, kuomet savivaldybė įgyvendina projekto „kietąją dalį“, o mes „minkštąją“. Pavyzdžiui, savivaldybė remontuoja bendruomenės veiklai skirtas patalpas, o mes padedame įsigyti reikiamą įrangą.
– Jūs esate jaunas informacinių technologijų specialistas ir verslininkas, išrinktas Anykščių MVVG valdybos pirmininku. Kaip matote savo asmeniškai ir visos valdybos veiklą?
– Asmeniškai aš tikrai turėsiu mažiau laisvalaikio. Kas liečia valdybos veiklą, tai pirmiausia reikia visiems eiti ir betarpiškai bendrauti su bendruomenėmis. Būtina žinoti jų poreikius ir problemas. Nepakanka pasakyti – „parašykite, ko jums reikia arba ko jūs norėtumėt“. Reikia susėsti, aptarti ir išsiaiškinti, kaip tas ar kitas įsigytas daiktas bus naudojamas, ar duos apčiuopiamą naudą bendruomenei. Aš asmeniškai dėsiu visas pastangas, kad pinigai būtų ne tik įsisavinami. Noriu, kad jie „dirbtų“ ir neštų praktinę naudą. Trečiadienį planuojame MVVG susitikimą su bendruomenėmis. Šios turėtų pateikti savo pasiūlymus. Tikiuosi, tai bus glaudesnio bendradarbiavimo pradžia.