Vienuolių marijonų istoriją saugančios sienos atgaivintos investuojant ES paramą
Po truputį ateina prieškalėdinis ramybės metas: nurimsta ne tik gamta, bet ir patys ieškome ramių minučių. Tiems, kurie keliaus siūlome užsukti į Marijampolėje stovinčius ir vienuolių marijonų istoriją saugančius Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią ir marijonų vienuolyną.
Vienuolių marijonų istorija Marijampolėje prasidėjo 1750 m., kai grafienės Pranciškos Ščiukaitės – Butlerienės kvietimu į prie Šešupės besikuriantį Starapolės miestelį atvyko pirmasis vienuolis marijonas čekas Adalbertas Vaitiekus Strachas. Marijonų ordinas greitai įsitvirtino, išaugo, vienuoliai aktyviai dalyvavo vietos bendruomenės gyvenime, rūpinosi labdara, įsteigė mokyklą. Jų įtaka taip išaugo, kad net miesteliui suteiktas Marijampolės vardas.
XIX a. marijonų vienuolija pradėjo nykti. Ypač sunkus metas buvo 1831 m. ir 1863 m. sukilimai: daug vienuolių ištremta į Sibirą, dalis emigravo. Po 1863 m. sukilimo Marijampolės vienuolynas, kitaip nei kiti Lietuvos vienuolynai, nebuvo panaikintas, bet jo teisės ir veikla buvo labai suvaržyta. 1904 m. vienuolynas uždarytas, o 1911 m. Marijampolėje mirė paskutinis šio ordino vienuolis. Lietuvoje marijonų ordinas neišnyko tik iš Marijampolės kilusio kunigo, marijonų vienuolio, arkivyskupo Jurgio Matulaičio dėka. Jis užsienyje slapta atnaujino marijonų veiklą ir 1917 m. marijonai sugrįžo į Marijampolę. Tarpukariu vienuolynas suklestėjo, tapo stambiausiu, veikliausiu marijonų centru: čia įsteigta klasikinė marijonų gimnazija, kelios amatų mokymo įstaigos, spaustuvė. 1948 m. sovietai išvarė vienuolius iš vienuolyno, atėmė jų turtą. Keletą dešimtmečių vienuolyno patalpose veikė įvairios mokymo įstaigos. 1991 m. marijonams sugrąžinti vienuolyno, buvusios spaustuvės bei gimnazijos pastatai.
Investavus apie 2 mln. Eur. iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, vienuolyno ir bazilikos komplekse įrengtas piligrimų informacijos centras ir J. Matulaičio muziejus. ES paramos lėšomis rekonstruota ir buvusi vienuolyno spaustuvė, joje įrengtas Palaimintojo Jurgio Matulaičio piligrimų centras. Einantiems popiežiaus Jono Pauliaus II piligrimų kelią ir kitiems ramios nakvynės ieškantiems keliauninkams siūloma apsistoti čia įsikūrusiuose Palaimintojo Jurgio Matulaičio svečių namuose „Domus Beati“, vienu metu galinčiuose priimti iki 50 svečių. Šalia svečių namų – nuostabus Poezijos parkas.