Ministrė A. Pitrėnienė: „Aktyvus mokymasis bet kokiame amžiuje – raktas į sėkmingą žmogaus gyvenimą“
Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė mano, kad sėkmingą perėjimą prie žiniomis grįstos ekonomikos ir visuomenės gali užtikrinti tik mokymasis visą gyvenimą, kurio didesnė dalis tenka suaugusiųjų mokymuisi.
„Aktyvus mokymasis bet kokiame amžiuje yra raktas į sėkmingą žmogaus gyvenimą, jis suteikia žmogui prasmės, pilnatvės pojūtį. Pagyvenę žmonės neturi būti nelaimingi – jie gali mokytis pačių įvairiausių dalykų – kalbų, šokti, dainuoti ir kt. Turime ieškoti būdų, kaip įtraukti į mokymosi visą gyvenimą procesą kuo daugiau senjorų, sudaryti kuo palankesnes sąlygas jų mokymuisi ir saviraiškai“, – teigė švietimo ir mokslo ministrė, atidariusi 16-ąją suaugusiųjų mokymosi savaitę.
Telšiuose penktadienį surengta konferencija „Aktyvus mokymasis aktyviam gyvenimui“. Jos metu aptarta pagrindinė suaugusiųjų mokymosi savaitės idėja – kaip aktyvus mokymasis padeda gyventi prasmingai. Konferencijos dalyviai diskutavo apie aktyvaus mokymosi reikšmę suaugusio žmogaus gyvenimui, analizavo sėkmės pavyzdžius, susipažino su dalyvavimo Europos suaugusiųjų švietimo platformoje „EPALE“ nauda. Iš viso suaugusiųjų mokymosi savaitės metu Lietuvoje įvyks per 400 renginių, kuriuos organizuos 155 įstaigos ir organizacijos.
Europos Sąjunga yra iškėlusi tikslą pasiekti, kad iki 2020 m. 15 proc. suaugusiųjų dalyvautų mokymosi visą gyvenimą procese. Pasak švietimo ir mokslo ministrės, Lietuva aktyviai įsijungė į bendrus darbus, praėjusiais metais priimdama keletą svarbių teisinių dokumentų – Neformaliojo suaugusiųjų švietimo plėtros 2014–2016 metų veiksmų planą ir Lietuvos respublikos Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio suaugusiųjų mokymosi įstatymą. „Tokiu būdu užtikrintos teisinės prielaidas inicijuoti ir diegti praktikoje kokybinius pokyčius suaugusiųjų neformaliojo švietimo politikoje. Naujasis įstatymas numato svarbų vaidmenį Trečiojo amžiaus universitetams. Atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje 200 tūkst. vyresnio amžiaus asmenų neturi galimybių tenkinti savo mokymosi poreikių“, – sakė ministrė.
Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija skyrė lėšų paremti suaugusiųjų švietimo veiklas, kuriose aktyviai dalyvauja ir Trečiojo amžiaus universitetai – jų skaičius šiandien jau viršija Lietuvos savivaldybių skaičių. Jų veiklai finansuoti ministerija šiais metais skyrė beveik 100 tūkst. eurų. 2016 m. biudžete tam numatyta beveik trigubai daugiau – 289 tūkst. eurų.
„Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje mokymosi visą gyvenimą rodiklis tarp 25-64 metų gyventojų siekia apie 5 proc., Europos Sąjungos vidurkis – 10 proc.