Medicinos pagalbos priemonių receptus gali išrašyti ir slaugytojai
Pacientams reikalingas kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones jau gali išrašyti slaugytojai. Ši naujovė leis ne tik taupyti pacientų bei gydytojų laiką, bet ir didinti slaugos paslaugų prieinamumą, jų kokybę.
Anksčiau medicinos pagalbos priemones kompensuojamųjų vaistų pase išrašydavo tik gydytojai. Dabar bendrosios praktikos, bendruomenės slaugytojai ir slaugytojai diabetologai, gydytojui paskyrus, pagal savo kompetenciją pacientams galės išrašyti šių priemonių: diagnostinių juostelių gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, sauskelnių, įklotų, vienkartinių paklodžių, šlapimo ir išmatų rinktuvų, šlapimo pūslės kateterių, uridomų, urostominių maišelių ir plokštelių, tvarsčių, insulino pompų keičiamąsias dalis.
Tiesa, svarbu žinoti, kad pirmą kartą skiriamų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptą turi išrašyti gydytojas, nes jis diagnozuoja paciento ligą, dėl kurios jam gali būti išrašomos kompensuojamosios priemonės.
Kaip ir daugelyje Europos šalių, mūsų šalyje kompensuojamos ne visų medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidos, o tik tų, kurios yra įrašytos į atskirą kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą (C). Į šį sąrašą įrašytos priemonės, skiriamos privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms, kurie serga tam tikromis ligomis.
„Svarbu atminti, kad medicinos pagalbos priemonės vaistinėje išduodamos pagal kompensuojamųjų vaistų paso receptą arba elektroninį receptą. Jei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptą kompensuojamųjų vaistų pase išrašo slaugytojai, jie, kaip ir gydytojai, ant recepto blanko turi užklijuoti sveikatos priežiūros specialisto tapatybę patvirtinantį lipduką. Tapatybę patvirtinantys lipdukai jau išduodami ir gydymo įstaigoje dirbantiems slaugytojams“,– teigė Irma Medžiaušaitė, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja.
Pasak I. Medžiaušaitės, ši naujovė gera žinia sunkiems ligoniams, besigydantiems namuose, ir jų artimiesiems. Juk slaugytojai, lankydami neįgaliuosius namuose ir teikdami jiems sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat galės išrašyti ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių receptus. VLK duomenimis, pernai slaugytojai, dirbantys kartu su šeimos gydytojais, pas neįgaliuosius pacientus miestuose apsilankė 49 tūkst. kartų, o kaimuose – 35 tūkst. kartų.
Medicinos pagalbos priemonių receptai gali būti išrašomi vienam, dviem, trims ar net šešiems mėnesiams. Pusmečiui reikalingas priemones slaugytojai gali išrašyti vieno apsilankymo metu keliuose receptuose. O pacientas reikiamas priemones vaistinėje gali įsigyti periodiškai kas mėnesį, kas du ar kas tris mėnesius.