Nuotolinės apklausos teismuose jau duoda rezultatų: taupomi pinigai, mažėja nuteistųjų pervežimų
Vilniaus apygardos administracinis teismas įvykdęs 220 nuotolinių apklausų su Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu valstybei sutaupė daugiau nei 8 tūkst. EUR. 100 suplanuotų nuotolinių posėdžių dar laukia savo eilės. Tokius skaičius šiandien pateikė teismo pirmininkė Ina Kirkutienė, dalyvaudama diskusijoje apie nuotolinių teismo posėdžių naudą ir galimybes.
Teisėjai, advokatai, prokurorai ir kiti teisininkai diskutuodami seminare-diskusijoje „Pokyčiai teismuose: nuotolinis teismo posėdis. Teoriniai ir praktiniai aspektai“, vieningai sutarė, kad prieš metus įdiegtos naujovės teismuose, įkalinimo įstaigose ir prokuratūrose jau duoda apčiuopiamų rezultatų.
„Nuotoliniai posėdžiai ne tik taupo valstybės pinigus, bet ir daugelio žmonių laiką – įkalinimo įstaigų darbuotojams nereikėjo ruošti daugybės dokumentų, būtinų nuteistųjų pervežimui, konvojaus pareigūnams vykdyti pervežimo procedūrų, teisėjams – nukėlinėti teismo posėdžių datų, atsižvelgiant į nuteistųjų prašymus. Jau nekalbant apie pervežimus, kurie vykdomi iš vieno miesto į kitą“, – pasakodama apie teismo patirtį organizuojant nuotolines apklausas teigė I. Kirkutienė.
Pirmininkei antrindama Kalėjimo departamento direktorė Živilė Mikėnaitė pažymėjo, kad nuotolinės apklausos veikia ir prevencinė priemonė: „Nuteistieji mažiau kreipiasi į teismą, nes paprasčiausiai nelieka galimybės į posėdį vykti lydimam viso būrio pareigūnų ir taip praleisti dieną, tiesiog pasivažinėjant.“
Naudojant vaizdo konferencinę įrangą apklausos teisme įvyksta daug greičiau, patogiau, bylų nagrinėjimas neužsitęsia ir teisėjai gali operatyviau priimti sprendimus. Šiuos aspektus pabrėžė ir specialios įrangos diegimo teismuose projektą įgyvendinusios Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė. „Nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojus Baudžiamojo proceso kodekso pataisoms ši įranga teisminiuose procesuose galės būti naudojama dar plačiau“, – pažymėjo R. Molienė.
Į diskusiją atvykę Teisingumo ministerijos atstovai teismus ragino aktyviau naudoti vaizdo konferencinę įrangą ne tik vykdant apklausas Lietuvoje, bet ir susisiekiant su kitomis šalimis. „O pradėti reikėtų nuo susipažinimo su informacija dėl tarptautinio teisminio bendradarbiavimo, kuri yra paskelbta Teisingumo ministerijos interneto svetainėje“, – pažymėjo Teisingumo ministerijos atstovė Gintarė Janikūnaitė.
Seminare, siekiant teismams suteikti kuo daugiau naudingos informacijos apie nuotolines apklausas, buvo pristatytas vaizdo klipas, kviečiantis teismus ir proceso šalis naudotis vaizdo konferencine įranga ir teismo posėdžiuose dalyvauti nuotoliniu būdu.