Tyrimas: vyrai ir moterys atvirai apie savo „nuodėmes“ keliuose
Retas vairuotojas atvirai prisipažintų, kokias kelių eismo taisykles pažeidžia vairuodamas. Tačiau atlikus anoniminę visuomenės apklausą – atsakymai gana nuoširdūs: nuo nežymaus greičio viršijimo iki sėdimo prie vairo išgėrus. Ypač įdomu šioje apklausoje palyginti vyrų ir moterų elgesį kelyje. Tyrimą užsakė draudimo bendrovė „Gjensidige Baltic“, siekdama išsiaiškinti, kokius nusižengimus yra linkę daryti vairuotojai ir kaip šios “nuodėmės” skiriasi tarp vyrų ir moterų.
Greitį linkę viršyti tiek vyrai, tiek moterys
Apklausos metu respondentams buvo pateiktas nusižengimų kelių eismo taisyklėms sąrašas ir paprašyta atsakyti į klausimą, kaip dažnai ir kokias taisykles jie pažeidžia. Dažniausiai, tiek vyrai, beveik 60 procentų, tiek moterys, beveik 50 procentų, pripažino nežymiai – iki 10 km/val., viršijantys greitį. Atitinkamai – 24 ir 16 procentų – teigė viršijantys greitį 15–20 km/val. ir daugiau.
„Visuomenėje vyrauja daug nuostatų apie vyrų ir moterų vairavimo ypatumus, tad ši apklausa buvo gera proga išsiaiškinti, kokius pažeidimus sąmoningai daro abiejų lyčių vairuotojai. Nepaisant visų perspėjimų ir greičio viršijimo apribojimų, būtent greitis išlieka dažniausiu prasižengimu, sukeliančiu skaudžiausias pasekmes keliuose“, – mano „Gjensidige Baltic“ Lietuvos filialo Transporto žalos sureguliavimo skyriaus vadovas Agnius Gučius.
Vyrai kalba telefonu, moterys – lekia per geltoną šviesą
Tyrimo rezultatai paneigė ir vyraujantį stereotipą, kad telefonu daugiausiai kalba moterys. Kaip apklausos rezultatai parodė, net kas antras vyras pripažino kartais vairuodamas kalbantis mobiliuoju telefonu. Tuo tarpu tokį nusižengimą prie vairo yra linkusi daryti kas trečia moteris. Pastebėta, jog dažniausiai šią nuodėmę daro 18–45 metų ir didesnes pajamas gaunantys respondentai.
Dar viena nuodėmė pagal populiariausių nusižengimų reitingą priklauso moterims: jos dažniau negu vyrai važiuoja užsidegus geltonai šviesoforo šviesai. Kas penkta moteris ir beveik kas šeštas vyras nepaiso mirksinčio šviesoforo signalo.
„Įvertinus visus apklausos rezultatus, galima manyti, kad apskritai daugiau kelių eismo pažeidimų daro vyrai – apklausoje jie pažymėjo daugiau teiginių nei moterys. Jie dažniau viršija greitį, atlieka rizikingus manevrus, mažiau paiso kelių ženklinimo nurodymų. Paaiškėjo, kad sąmoningai dažniau taisykles pažeidžia jauni 18–25 metų vyrai, didmiesčių gyventojai“, – duomenis vertino A. Gučius.
Netikėtas atvirumas ar teigiami pokyčiai?
Apklausos rezultatai nustebino tuo, kad pėstiesiems nedraugiškos yra tiek moterys, tiek vyrai. Teiginį „Nepraleidžiate pėsčiųjų, jei jie laukia, bet dar nėra įėję į perėją“ pasirinko po 9 procentus respondentų – vienodas vyrų ir moterų skaičius.
Netikėtai mažas procentas respondentų prisipažino, kad sėda prie vairo išgėrę – vos 1 procentas moterų ir 2 – vyrų. Jei apklaustieji išties buvo atviri, galima sakyti, kad toks mažas šį pažeidimą darančių vairuotojų skaičius yra pati geriausia tyrimo žinia. Nors ir vyrauja stereotipas, jog šalies keliuose maža kultūringų vairuotojų, apklausos duomenys sako ką kitą: kas trečia moteris ir kas penktas vyras teigia niekada nepažeidinėjantys kelių eismo taisyklių.
Apie apklausą
Spalio mėnesį atliktoje apklausoje dalyvavo 1005 18–75 metų amžiaus Lietuvos gyventojai. Apklausą draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“.