Plungės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Norvegijos Karalystės Bjerkreimo komunoje
Lapkričio 23 -26 dienomis Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Vitalija Kruoliūtė bei savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė dalyvavo pagal 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr.LT11 „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos” priemonės „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų savivaldybėse prieinamumo ir kokybės gerinimas, įdiegiant jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį” gaires įgyvendinamą projektą ,,Sveikas jaunimas – Plungės rajono gerovės pagrindas“ stažuotėje Bjerkreimo komunoje.
Vizito metu susipažinta su jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo patirtimi. Tuo tikslu vyko susitikimai ir diskusijos Bjerkreimo, Egersundo, Time (Bryne) savivaldybėse, Sveikatos bei Psichikos sveikatos centruose, šeimos klinikoje, sporto komplekse, Skjerabergeto darželyje, Vikesos mokykloje. Be to projektas buvo pristatytas komunos tarybos posėdyje.
Pasisemta tikrai labai daug naudingos patirties. Vikesos mokykloje vaikai jaučiasi lygūs su mokytojais, saugūs kaip namie, nepatiria streso. Daug dėmesio skiriama užklasinei veiklai, o ypač – fiziniam aktyvumui. Mokiniams sudarytos visos sąlygos aktyviai ir sveikai gyventi, judėti. Mokyklose kiekvieną savaitę skirtingoms klasėms sudaromos aktyvumo grupės; paaugliams 8 klasėje vykdomas švietimas apie užkrečiamąsias ligas, lytinę sveikatą ir lytinę orientaciją, psichinę sveikatą, mitybą, rūkymą; 9 klasėje dėstomas seksualinis švietimas, psichinė sveikata ir savo kūno suvokimas. Mokyklose vyksta pokalbiai su vaikais ir paaugliais bei jų tėvais, vykdoma vaikų regos, klausos sveikatos bei kalbos artikuliacijos priežiūra. 7 klasėje visos mergaitės skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso. Vaikams ir paaugliams su specialiaisiais poreikiais sudaryti jų stebėjimo planai, vyksta dažnesnės tėvų konsultacijos, teikiami individualūs nurodymai, patarimai. Atsakingas specialistų komandinis darbas skirtas pastebėti ir užfiksuoti pirmuosius vaikų nepasitenkinimo signalus ir galimus vystymosi sutrikimus.
Didžiausią įspūdį paliko tai, kad pamokose mokiniai (nuo 10 metų) ir mokytojai sėdi ant kamuolių. Atlikti tyrimai parodė, kad tai padeda išlaikyti taisyklingą laikyseną, išvengti stuburo iškrypimų, mažėja vaikų, sergančių raumenų nervų ligomis, hiperaktyvumu.
Mokykloje dirbanti sveikatos specialistė vaikui pasiekiama visada: ją galima susirasti net telefonu ir po darbo valandų, ji tiesiog yra vaiko draugė, patarėja.
Priklausomybių ligų centre Koruvest Stavangeryje vyksta tiek individualūs, tiek grupiniai pokalbiai, be to, gali vykti užsiėmimai šeimoms. Skaičiuojama, kad nuo 2010 m., naudojant informacinę medžiagą, t. y. interneto svetaines, mokyklose sumažėjo vaikų, turinčių psichologinių problemų, miego sutrikimų. Tačiau vis daugiau jaunų žmonių nuo 15 metų linkę rinktis alkoholį, o tada vis dažniau pastebimi pervargę vaikai, jiems sunku sportuoti, susikaupti, prastėja pažangumas, jie daugiau linkę į patyčias. Jau nuo 8 klasės 1 kartą per savaitę dėstomi alkoholio, narkotikų, kitų psichotropinių medžiagų prevencijos pagrindai.
Šalyje labai populiari programa ,,Pasveikimo mintis“ – pats esi atsakingas už savo sveikatą, pats esi savo ligos specialistas. Patiems mažiausiesiems – nuo 0 iki 5 metų – vykdomos medicininės apžiūros, per anksti gimusių kūdikių stebėjimas, vakcinacijos, pogimdyvinio laikotarpio priežiūra, šeima supažindinama su nauju ir saugiu pogimdyviniu laikotarpiu.
Psichikos sveikatos centre buvo aptartos pagrindinės Bjerkreimo komunos (bei visos Norvegijos) tarp jaunimo vyraujančios problemos bei dažniausiai pasitaikančios ligos: pervargimas, autizmas, antsvoris, kartais – tiesiog nenoras eiti į mokyklą, nepagrįstas nerimas, patyčios. Todėl didelis dėmesys skiriamas bendravimui, sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimui. Gal todėl paauglių tarpe per 20 metų šiame regione užfiksuotos tik 3-4 savižudybės, nėra lytiniu keliu plintančių ligų. Jaunimas konsultuojamas, kaip išvengti nėštumo, kontracepcijos klausimais ir t. t.
Sveikatos centre paslaugas paaugliams teikia 2 centro slaugytojos, akušerė, fizioterapeutas, prireikus – psichologas, socialinis pedagogas, vaikų teisių specialistas. Vyksta nuolatinis bendradarbiavimas ir konsultavimasis su šeimos gydytoju, pedagogine psichologine tarnyba, mokyklomis, darželiais, Psichikos sveikatos centru ir t. t. Visi dirba kaip viena komanda ir, susirinkę kas 2 savaites, visada turi sprendžiamų problemų.
Time komunos Šeimos centre vyksta darbas su rizikos grupės šeimomis, vykdomos visos prevencinės priemonės, kurios teikiamos asmenims, turintiems psichologinių problemų, – ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Kaip akcentavo centro atstovai, dažniausiai pasitaiko elgesio problemų, bendravimo sutrikimų. Į šį centrą tėvai gali kreiptis pagalbos, jei jų vaikai yra hiperaktyvūs, neramūs, patiria užgauliojimų, nesaugumo jausmą. Vaikai ir patys gali ateiti pas specialistą ir pasitarti, kaip išgyventi tėvų skyrybas, artimo netektį, tėvų nuolatinius pykčius, draugų patyčias, pvz., ,,tylios patyčios – akių kontaktas“. Dažniausiai įvardijamos problemos – psichinės sveikatos, kūno ir savęs suvokimo stoka, problemos šeimoje, stresas.
Sporto komplekse lankytis gali visi, darbo laikas nuo 5 val. ryto iki 23 val. vakaro. Čia norintiesiems važinėtis dviračiais visur nutiesti dviračių takai, norintiesiems vaikščioti organizuojami ,,turai“ įvairiomis distancijomis po kalnus, po miškus, parkus. Mūsų delegacijai taip pat pavyko dalyvauti ture – žygyje pajūriu, lyjant lietui. Čia gali sutikti ir jauną, ir seną, o posakis „blogo oro nėra, yra tik netinkami drabužiai“ labai pasiteisino.
Skjerabergeto vaikų darželyje vaikai nuolat būna lauke, nes tai organizmo grūdinimas nuo mažumės. Net miegoti galima lauke, nekalbant apie pasivaikščiojimus su auklėtojomis už darželio ribų, pasivažinėjimus dviračiais, paspirtukais, šokinėjimą ant batuto, bėgiojimą takeliais ir pan. Stebina ir tai, kad vaikai valgo kas 3 valandas; ir priešpiečiai ar pavakariai pateikiami lauke, net jei lyja lietus. Mūsų delegacijai tai irgi teko išbandyti.
Paskutinę dieną išklausėme pranešimų apie savižudybių prevenciją Rogalande ir apie vykdomą projektą ,,Rinkis gyventi“ (,,Vega leve“). Šios paslaugos dažniausiai reikia vyresniems nei 60 metų amžiaus asmenims, kai jau žmogus išeina į pensiją, kai vaikai ,,nebegyvena“ tėvų problemomis, kai jie jaučiasi vieniši, todėl žmonės linkę į savižudybes. Tuo tikslu apskrityje veikia net 20 pagalbos centrų, kuriose dirba kompetentingi specialistai, o žmonėms, kuriems šios pagalbos reikia, ji suteikiama vietoje ir laiku.
Įdiegtas JPSPP modelis padės spręsti problemas tiek asmeninio (tiesioginio) kontakto su jaunuoliu, kuriam reikia pagalbos, atveju (gydymas, stebėsena, prevencija), tiek netiesioginio kontakto atvejais, kai Plungės rajono jaunimo sveikatos problemos bus sprendžiamos sistemingai, t. y. organizaciniu, finansiniu, teisiniu ir politiniu aspektais.