Lietuvos kultūros paveldas patraukliai susietas su Lietuvos karine istorija
Lietuvos kultūros paveldą ir jo istorijas pristato naujas interaktyvus portalas www.kulturoskeliai.eu Projekto autoriai pastebi, kad per maža dalis gausaus Lietuvos kultūros paveldo sulaukia dėmesio ir lankytojų. Todėl nuspręsta susieti nekilnojamą ir kilnojamą paveldą įvairiomis Lietuvos karinėmis istorijomis, paversti jas realiais ar virtualiais kelionių maršrutais ir tokiu būdu pasiekti didesnio paveldo žinomumo, supratimo bei lankomumo. Todėl naujasis portalas kvies internautus kurti plataus teminio spektro neformalius „kultūros kelius“, naudojant viešai prieinamus e-paveldo šaltinius, tokius kaip www.europeana.eu, www.epaveldas.lt, www.ldkistorija.lt ir kitus, taipogi paskatinant šių šaltinių lankomumą.
„Lietuvoje yra daugybė kultūros paveldo paminklų ir vietų, kurios gali papasakoti įdomių istorijų apie mūsų šalies karinę istoriją, kuri ugdo padidžiavimą gimtine. Geriausias būdas tas vietas pažinti smagiai leidžiant laisvalaikį – keliauti ir aplankyti. Todėl mūsų projekto tikslas yra paskatinti žmones lankyti prasmingas Lietuvos vietas ir dalintis savo patirtimi su kitais žmonėmis, kuriant kelionių kultūros keliais maršrutus“, – sako viešosios įstaigos „Paveldo projektai“, vystančios projektą „Kelionė kultūros keliais“ vadovas Vytenis Ardišauskas. Jis teigia, kad dabartinę portalo versija iki metų pabaigos bus nuolat tobulinama pagal lankytojų pastabas.
„Kas ir bebūtų galop ir kokį kelią beskirtų / Man Griausmininko valia, aš pats mieliau pasirinksiu / Mirtį kilnioj kovoje, nuo žaizdų lai žūsiu garbingai / Bet neprivers manęs bėgt ir trauktis atgal nugalėto“ – šiais žodžiais iš Laurentius Boierus herojinės poemos „Carolomachia“, prasideda pažintis su vieno žymiausio XVII a. Abiejų Tautų Respublikos didikų, garsaus Lietuvos karo vado Jono Karolio Chodkevičiaus žygiais.
Portale galima susipažinti ir su Lietuvos savanorių kovomis prieš bolševikus, pasinerti į XVII amžiaus studento gyvenimą ar skulptoriaus pameistrio, puošusio Lietuvos bažnyčias, darbus.
Tolimesniuose projekto kūrėjų planuose – turinio vertimas į anglų, rusų, lenkų, ukrainiečių, baltarusių kalbas bei kiti sprendimai.
Projektas iš dalies finansuojamas LR Krašto apsaugos ministerijos ir Kultūros tarybos lėšomis.
Apie kultūros kelius
Europos Tarybos Kultūros kelių programa pradėta kurti 1987 m., ja siekiama įvairiapusiškiau atskleisti Europos kultūrinį identitetą, stiprinti kultūrinį turizmą ir plėtoti šalių kultūrinį bendradarbiavimą. Formalus „Kultūros kelias“ – tai kultūros, švietimo paveldo ir turistinio bendradarbiavimo projektas, kuriuo siekiama sukurti ir populiarinti atskirą ar kelis maršrutus, kurie būtų grindžiami istoriniu keliu, kultūros koncepcija, pasaulinės svarbos asmenybe ar reiškiniu ir kurie būtų reikšmingi puoselėjant supratimą ir pagarbą bendroms europinėms vertybėms.