Meno bendruomenės telkiamos regionuose
Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ inicijavo projektą „Meno bendruomenių regionuose kūrimas“, kurio pirmas etapas, iš dalies parėmus Lietuvos kultūros tarybai ir LR kultūros ministerijai, sėkmingai įgyvendintas 2015 metais.
Šios iniciatyvos imtis paskatino pastaruoju metu pastebima kūrėjų migracija į regionus, tačiau regionuose kūrėjai tampa nematomi ir neaktyvūs. Visuomenė netenka kūrėjų kūrybinio potencialo, jie ne visuomet pasitelkiami siekiant vystyti kultūrinį ir kaimo turizmą, retai įtraukiami į planavimo procesus.
Pasak kuratorės Aidos Štelbienės, Meno bendruomenės regionuose – tai ne nuo realybės nutolęs troškimas dirbtinai suburti pavienius menininkus ir visoje Lietuvoje „pasėti“ mini-bendruomenes. Priešingai, įgyvendinant šį projektą, iš pradžių bus sukurta internetinė platforma, kuri turėtų padėti pažinti regionų profesionalaus meno kūrėjus ir plačiau paskleisti žinią apie jų veiklą bei kūrybą. Jai vystantis, menininkai patys imtų bendradarbiauti. Naudojant šią platformą, būtų galima sukurti dirbtuvių tinklą, kuris padėtų pažinti regioną ir jame kuriančius menininkus. Juolab, kad ši platforma bus dvikalbė, tad ją lankytis ir pateikiama informacija naudotis galės ir kitų šalių gyventojai.
Internetinė platforma spręstų dabartinį profesionalių menininkų nuo visuomenės atotrūkį: grąžintų kūrėjus į visuomeninį gyvenimą, užtikrintų, kad jie turėtų potencialų pajamų šaltinį, kartu paskatintų sistemingą visuomenės supažindinimą su menu, kultūra (pavyzdžiui, per vietoje organizuojamas dirbtuves, kūrybos proceso stebėjimą ir pan.).
Alytiškė režisierė ir dailininkė Loreta Skruibienė teigiamai įvertino internetinės platformos iniciatyvą ir vylėsi, kad projektas padės suburti Alytaus menininkus, nes šiuo metu jiems trūksta bendrumo. Režisierės teigimu, meno sklaidai trukdo menkas kultūros finansavimas, jos administravimo nebuvimas: „Tą inicijuoti turėtų pati valstybė ar savivaldybės, nes be kultūros mes jau gyvename 25 metai, – sako režisierė. – Žmonės susivoks, kad jiems kažko trūksta. O tas kažkas turi būti kultūra.“
Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Lina Baublienė jai pritaria: „Šis sumanymas puikiai tinka mūsų planams kuriant naujus turistinius maršrutus. Tai, kad platforma aprėpia visą Lietuvą, daro ją tik dar patrauklesnę.“
Žinoma, be regionų organizacijų paramos vargu ar toks sumanymas pavyktų. Šiais metais, bendraujant su menininkais ir kultūros darbuotojais iš pusės Lietuvos – 5 buvusių apskričių: Vilniaus, Utenos, Panevėžio, Klaipėdos ir Alytaus, buvo pasitelkti trisdešimties rajonų kultūros srities specialistai, o komunikaciją koordinavo 5 regioniniai kuratoriai. Susitikimuose ne tik buvo aptartas kiekvienas aspektas, galimi iššūkiai ir pranašumai, bet bendromis jėgomis kurta ir platformos struktūra.
Dalyviai, patikėję šia idėja ir laukiantys jos pratęsimo, jau kuria planus kaip būtų galima viešinti platformą: per kultūros centrus, bibliotekas, muziejus, kūrėjų asociacijas, turizmo informacinius centrus, savivaldybes ir socialinius tinklus.
Kitais metais, jei pavyks rasti paramą, planuojama programuoti pačią internetinę platformą. Sėkmės atveju, besidomintys kultūra regionuose ją galės išbandyti jau antroje 2016 metų pusėje.