Darbo partijos pastangomis pažabotas monopolininkų apetitas
Šiandien, gruodžio 15 d., Seimas po pateikimo pritarė Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno Kęstučio Daukšio teiktam Energetikos įstatymo straipsnių pakeitimo projektui, kuriuo užkirs kelią nepagrįstoms energetikos, geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo sektoriaus rinkų monopolinių įmonių investicijoms bei užtikrins, jog šių įmonių teikiamų paslaugų kainos nekiltų buitiniams vartotojams.
„Darbo partijos frakcija siekia saugoti visuomenės, ypač buitinių vartotojų, interesus ir nedidinti jiems sąskaitų už šildymą, elektrą, geriamąjį vandenį bei nuotekų tvarkymą. Tai yra būtinos, visiems reikalingos paslaugos, tad padėti žmonėms gyventi lengviau – mūsų partijos prioritetas“, – teigia Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas K. Daukšys.
Šiuo įstatymo projektu siūloma mažinti investicijų grąžos normą, kuri būtų ribojama iki 2,5 proc. Tai reikštų, kad taip elektros energijos, gamtinių dujų, šilumos, karšto vandens bei geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tiekėjai nebegalėtų kelti galutinės paslaugų teikimo kainas vartotojams, prisidengdami didelėmis investicijomis, o tai reiškia, kad visos išvardytos paslaugos nebrangtų.
Šiemet „Lesto“ ir „Litgrid“ investicijų grąžos norma siekė 6,13 proc., „Lietuvos dujų“ – 7,09 proc., o praeitų metų duomenimis, „Aukštaitijos vandenų“ investicijų grąžos norma siekė net visus 15,55 proc.
„Valstybė neturi pelnytis iš savo žmonių. Nesuvokiama, kad kai kurių įmonių investicijų grąža siekia per 15 proc. Šios įmonės teikia viešąsias paslaugas, kurios būtinos kiekvienam Lietuvos gyventojui, todėl jų investicijų grąžos norma turi būti minimali. Šios įstatymo pataisos naudingos tuo, kad visų minėtų sektorių įmonės žinos, kaip planuoti savo investicijas, o žmonės bus užtikrinti, jog jų interesai yra ginami“,– įsitikinęs K. Daukšys.